?Akcja Aktywizacja? – Ludzie, w których jest moc!

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyło się seminarium edukacyjne w ramach projektu ?Akcja Aktywizacja? z tematem przewodnim: ?Gesty solidarności codziennie w pracy społecznościowej?.

Było to po  dsumowanie działań projektowych realizowanych od 2019 roku przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach Organizowania Społeczności Lokalnej.

-To nowy model pracy socjalnej, inny niż realizowany dotychczas, polegający na aktywizacji osób zagrożonych negatywnymi zjawiskami społecznymi. Tradycyjny model wsparcia realizowany jest w oparciu o pomoc indywidualną, nakierowany na pracę w celu rozwiązywania konkretnych problemów, natomiast Organizowanie Społeczności Lokalnej to praca oparta na kompetencjach uczestników, wydobywaniu z nich mocnych stron, pokazywaniu, że są wartościowi i motywowaniu ich do aktywności ? mówi organizator społeczności lokalnej, Dorota Struska.

W ramach OSL działają ? grupa osób zagrożonych bezdomnością, grupa rodzin z wyzwaniami, grupa rodzin z niepełnosprawnościami oraz mieszkańcy os. Częstocice. Na co dzień pracuje z nimi pięciu organizatorów społeczności lokalnej z MOPS: Dorota Struska, Paweł Gryglewicz, Joanna Gajewska ? Biało, Damian Głuszyński, Magdalena Kłys oraz animator społeczno ?kulturowy, Katarzyna Kozińska.

-Przez trzy lata mieliśmy okazję towarzyszyć w wielu wydarzeniach inicjowanych przez uczestników działań OSL, które zaangażowały blisko 200 osób oraz osoby z najbliższego otoczenia i lokalnego środowiska -mówi. Były to m. in. spotkania integracyjne, wykonywanie ozdób okolicznościowych, kartki z życzeniami na Boże Narodzenie, mobilna choinka, która objechała niemalże całe miasto i każdy mógł włączyć się w jej zdobienie, co miało także oddźwięk ogólnopolski, akcja motyl, który znalazł swoje miejsce na muszli koncertowej na Gutwinie. Szereg działań podejmowanych przez grupę osób zagrożonych bezdomnością ? porządkowanie bezimiennych mogił oraz odmalowanie i uporządkowanie klatki schodowej w budynku z mieszkaniami chronionymi, co spotkało się z dużą aprobatą sąsiadów, czy też ostatnio akcja ?Siła w słowach?, która jest dziełem grupy rodzin z niepełnosprawnościami i przesłaniem pozytywnych myśli oraz taniec Jerusalema, który zgromadził około 300 osób.

O tych działaniach podczas spotkania mówili uczestnicy, prezentując filmy i swoje wrażenia. I to oni są prawdziwymi bohaterami ? ludzie, w których jest moc, pomimo ciężkiego bagażu doświadczeń życiowych, pomimo trudności i wielu przeżyć, mają siłę, aby dzielić się dobrem z innymi oraz wzajemnie się wspierać. Działania uczestników grupy osób z niepełnosprawnościami zaowocowały utworzeniem Ostrowieckiego Stowarzyszenia ?Pozytywnie Zakręceni?, które już od ponad roku działa w mieście, zachęcając do aktywności lokalne środowisko.

Organizatorzy Społeczności Lokalnej nie ukrywają, że początki nie były łatwe. Uczestników działań rekrutowali spośród podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

-Nie było to proste zadanie. Nie wszystkich udało się od razu przekonać. Zderzaliśmy się z różnymi trudnościami, u podstaw których leżały często stare nawyki. Dla niektórych punktualne przybycie, w określony dzień i na określoną godzinę graniczyło wręcz z cudem, a co dopiero realizowanie jakichkolwiek działań. Jednak powoli oni sami dostrzegli naszą otwartość oraz to, że nam naprawdę na nich zależy ? mówi organizator społeczności lokalnej, Joanna Gajewska ? Biało.

Dziś uczestnicy sami angażują się w różne akcje, włączając w te inicjatywy sąsiadów oraz lokalne środowiska. Seminarium zgromadziło także prelegentów, ekspertów z dziedziny organizowania społeczności lokalnej. Ewa Solnica, kierownik działalności pozaszkolnej ZDZ, mówiła o roli i zadaniach ZDZ w ramach projektu ?Akcja Aktywizacja?. Krzysztof Polewski, ekspert ds. społeczności lokalnej w projekcie, mówił o pobudzeniu i rozwoju aktywności sąsiedzkiej oraz społecznej uczestników projektu. Meandry pracy społecznościowej, największe wzywania i rekomendacje przybliżyła dr Maria Gagacka z Uniwersytetu Technologiczno -Humanistycznego w Radomiu, zaś o modelu ABCD w pracy społecznościowej mówił Paweł Jordan, prezes zarządu Stowarzyszenia Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych. Spotkanie poprowadził Jacek Gralczyk. Zaś jego zwieńczeniem była dyskusja o planach na przyszłość, bowiem zakończenie projektu nie kończy działalności OSL. Z pewnością uczestnicy będą realizować w mieście kolejne inicjatywy, bo jak nas zapewniają, mają wiele pomysłów na lokalną aktywność.

   

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *