Myśliwiec MiG-17 PF stoi dumnie na postumencie na osiedlu Pułanki od 1984 roku. Samolot ustawiono, wysiłkiem ówczesnych pasjonatów lotnictwa, hutników i inżynierów, by upamiętnić poległych w czasie II Wojny Światowej polskich lotników, ale także po to, by upamiętnić ówczesnym zwyczajem 40-lecie PRL. W kolejnych latach samolot wpisał się jednak w przestrzeń osiedla i miasta. Jest miejscem spotkań i charakterystycznym punktem dla przejeżdżających przez nasze miasto podróżnych.
?php>Do lat 90-tych samolot był podświetlony. Dzieci i młodzież mieszkająca na osiedlu Pułanki bawiła się i spotykała w cieniu jego skrzydeł. Ostrowczanie zaczęli mówić, że spotykają się ?pod samolotem?. W 2008 roku to właśnie tu, po tragicznej w skutkach katastrofie samolotu Casa C 295 M, delegacje różnych organizacji, samorządowcy i lokalni politycy składali kwiaty i palili znicze. Pomimo, że dla wielu było to miejsce kojarzące się z poprzednim systemem, przestało przeszkadzać.
?php>W 2010 roku pojawiły się jednak problemy. Samolot nie był nigdy odrestaurowywany, nie były prowadzone żadne prace remontowe przy jego konstrukcji. Szybko jednak ekspertyza samolotu przestała budzić kontrowersje, a teren wokół samolotu został ogrodzony. Niestety, po kilku latach pojawiły się informacje, jakoby samolot miał być zlikwidowany i wywieziony na teren szkoły lotniczej w Dęblinie. Kampania Ratujmy Samolot Migiem przyniosła efekt. Za sprawą dobrych ludzi, pasjonatów lotnictwa i kilku instytucji udało się wykonać bezpłatną ekspertyzę, a w roku 2015 z pomocą miasta pierwszy od lat remont obiektu. Dziś, zgodnie z dokumentacją Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej musi zostać wykonana ponowna ekspertyzę mocowania MiG-ai. Konstrukcja także wymaga konkretnego remontu. Spółdzielnia zleciła ekspertyzę oraz projekt remontu płatowca i podtrzymującej go konstrukcji. Kwota za tę usługę wynosi około 60 tys. zł.
?php>MiG 17 PF jest jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów tego typu o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949 wyprodukowany w Zakładzie nr 21 w Gorki. Został dostarczony do Polski w maju 1955 r. Myśliwiec to swoista ciekawostka historyczna i techniczna. Został on najpierw sprowadzony do 21 Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Myśliwskiego w Warszawie. Po zmianie bazy na Mińsk Mazowiecki latał w układzie ?Grot? podczas wojskowej defilady, jaka odbyła się 23 września 1957 roku. Później służył Wyższej Szkole Pilotażu w Modlinie oraz kolejno w 28, 41 i 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, odpowiednio w Słupsku, Malborku i Zegrzu Pomorskim, aż nastąpiła jego kasacja. Nalot płatowca to 5300 godzin. Silnik wymieniano w nim dwukrotnie. Pierwszym polskim pilotem ?ostrowieckiego? MiG-a był Jan Czajka, a pierwszym technikiem por. Kurowski. Maszyną latało wielu pilotów, ale najbardziej znanym jest Władysław Hermaszewski - późniejszy generał brygady, pilot Wojska Polskiego, wieloletni oficer Wojsk Obrony Powietrznej raju, doktor nauk wojskowych i starszy brat kosmonauty, gen. bryg. pil. Mirosława Hermaszewskiego.
?php>Organizatorem zbiórki jest Fundacja?Bo w nas jest moc?.
?php>Do akcji ratowania samolotu można włączyć się online: https://pomagam.pl/ratujmymiga
?php>lub wysyłając przelew tradycyjny:
?php>Fundacja ?Bo w nas jest moc?, ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św.
Numer subkonta w Pekao S.A. 50 1240 5035 1111 0011 0898 4834
?php>IBAN: PL, SWIFT: PKOP PL PW
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz