Kto zdezynfekuje mieszkanie?

Z dość delikatnym problemem zwrócili się do nas mieszkańcy jednego z bloków na os. Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie dopiero kilkanaście dni od śmierci znaleziono zwłoki mężczyzny.
– Kto ma zdezynfekować to mieszkanie? Jesteśmy przerażeni tym, co się stało i że przez tak długi okres niejako za ścianą leżały tak długo ludzkie zwłoki – pytali nas przerażeni.
Jak wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim, lek. wet. Wioletta Adamczyk – Nowak właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno- sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.
– Rozwiązanie problemu dezynfekcji mieszkania leży w gestii właściciela, posiadacza bądź zarządcy obiektu. Zabiegi profesjonalnej dezynfekcji winny być wykonane przez specjalistyczne zakłady ddd przy użyciu profesjonalnych środków i sprzętu do dezynfekcji – słyszymy w sanepidzie.
Jak ustaliliśmy, pierwsze prace dezynfekcyjne mieszkania i klatki schodowej wykonał zarządca, czyli OTBS. Jednak zdaniem mieszkańców to za mało. 

Print Friendly, PDF & Email