Uwaga! CHARLIE- CRP. W Ostrowcu rozmawiano jak obronić się przed cyberatakami?

Dziś zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zbiegło się to z atakiem Rosji na Ukrainę, ale także cyberatakami na systemy teleinformatyczne Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Dwa dni temu, reagując na wprowadzenie przez Premiera stanu alarmowego Charlie CRP, zwołałem na dziś posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego- mówił otwierając spotkanie prezydent Jarosław Górczyński.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało we wtorek o wprowadzeniu w Polsce trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni i jest ściśle powiązane z sytuacją na Ukrainie, wywołaną działalnością sił rosyjskich.

CHARLIE-CRP, tak jak pozostałe stopnie CRP, dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni. To trzeci z czterech poziomów, który jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni. Pojawia się również, gdy służby uzyskają wiarygodne informacje o planowanym zdarzeniu tego typu.

– Widać, że na naszych ulicach da się odczuć stres wywołany atakiem Rosji na Ukrainę i to da się odczuć, chociażby po reakcjach kierowców i ilości zdarzeń drogowych, gdzie w jednym uczestniczyła nawet wojskowa ciężarówka- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Niewyobrażalna jest sytuacja w sieci, kiedy rano, tylko w ciągu jednej godziny nastąpiło 1300 ataków na serwery ostrowieckiego Urzędu Miasta. To wszystko może się przełożyć na chociażby problemy w obsłudze kart bankomatowych. Dla nas z kolei z utrudnieniami z wydawaniem dowodów osobistych, czy aktów urodzenia, czy zgonu.

W spotkaniu uczestniczyli eksperci od cyberbezpieczeństwa z Urzędu Miasta, który odnieśli się do obecnej sytuacji i obowiązywania stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Podczas swej prezentacji zasugerowali, że należy trzymać trochę gotówki w domu, pobrać i wybrukować ważne dokumenty przechowywane w internecie, czy ustalić miejsca spotkać z rodziną w przypadku ataku na telekom.

 

Zdaniem prezydenta Jarosława Gorczyńskiego już niebawem w naszym mieście należy spodziewać się dużego potoku mieszkańców Ukrainy, którzy będą szukać schronienia przed rosyjską agresją.

– To co się dzieje dziś na Ukrainie to dramat dla cywilizowanego świata i realne zagrożenie dla przyszłości naszego kraju. Nie sugeruję abyśmy obawiali się konwencjonalnego ataku na nasze granice, ale wiemy już, że na nasze Państwo przeprowadzane są cyberataki w dużych ilościach- uspokajał prezydent.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Uwaga! CHARLIE- CRP. W Ostrowcu rozmawiano jak obronić się przed cyberatakami?

  • 25 lutego 2022 at 16:24
    Permalink

    Dzień dobry. Chciałbym nieśmiało zauważyć, że klasa adresowa UM i ARL od dawna przypominała stajnię Augiasza. Na publicznych IP są wystawione między innymi serwery nas, komputer pseudo kierownika referatu oraz kilka innych, równie ciekawych rzeczy. Pomimo uruchomionych usług VPN dzięki którym pracownicy powinni mieć dostęp do wnętrza sieci, jakaś mądra głowa postanowiła umieścić te rzeczy w publicznej sieci. W żadnej innej prywatnej firmie nie widziałem takiego poziomu niekompetencji, Jak rozumiem bużdżetówka + łącze o państwa = całkowite bezpieczeństwo i bezkarność. Nie mam pojęcia czy instytucje takie jak nasz śmieszny urząd przechodzą jakiejś pentesty, a nawet jeśli to zastanawia mnie kto w takim razie wystawił im pozytywną opinię. Ps. czempioni ze szpitala powiatowego wystawili na jednym z adresów IP dostęp do sterownika klimatyzacji w serwerowni 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *