Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, a grupę otrzymałam 3 lata temu - mówi mieszkanka powiatu ostrowieckiego. Mam chore kolana, serce, płuca oraz kręgosłup do operacji. W kwietniu będę musiała stanąć na komisję do Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Na komisję będę potrzebowała zaświadczeń od specjalistów, u których się leczę. Gdy zadzwoniłam do jednej z poradni, w której się leczę, usłyszałam od pielęgniarki, że terminy są odległe i mam rozmawiać o zaświadczeniu z lekarką w przyszłym tygodniu, bo w tym będzie w środę i czwartek (23 i 24 lutego), ale nie będzie przyjmowała. Usłyszałam też, że nie będzie mi zrobione badanie spirometryczne, bo nie jestem zaszczepiona przeciw koronowirusowi. Utrzymuję się z zasiłku chorobowego, który wynosi niewiele ponad 640 złotych. Za wizytę prywatną w innej placówce, na której będę miała wykonane potrzebne badanie, musiałabym zapłacić 240 złotych. To jest jedna trzecia mojego budżetu. Już teraz przez choroby, które mam i załamanie nerwowe, depresję, popadłam w długi. A jeszcze odmawiane jest mi badanie przez to, że nie jestem zaszczepiona. Mieszkam daleko od Ostrowca Świętokrzyskiego, dostanie się gdziekolwiek to dla mnie duża trudność.
?php>
We wskazanej przez pacjentkę poradni zostaliśmy poinformowani, że lekarka przyjmie pacjentkę 1 marca po godz. 12.30, pomimo iż nie jest ona zapisana na wizytę zgodnie z prowadzonym harmonogramem przyjęć, a ponadto dwukrotnie nie zgłosiła się na wyznaczony termin wizyty kontrolnej i nie zawiadomiła o tym fakcie placówki.
?php>
-Proceder umawiania się pacjentów na wizytę, a potem nie zgłaszania się na nią, jest w ostatnim czasie nagminny - informuje poradnia. Dlatego czas oczekiwania na wizytę znacznie się wydłużył, pacjenci blokują terminy, a w ostateczności nie zgłaszają się na wizyty i nie informują o tym wcześniej poradni.
?php>
Poinformowano nas również o tym, że w poradni wykonywane są wszystkie niezbędne badania potrzebne do postawienia diagnozy, ale o konieczności wykonania badań potrzebnych do wypisania zaświadczenia zawsze decyduje lekarz. Usłyszeliśmy także, że brak szczepienia nie jest powodem nie przyjęcia pacjentki, choć personel poradni przyznaje, że obawia się w takim przypadku zakażenia. Zostaliśmy poinformowani ponadto, że poradnia, w tym wskazana przez pacjentkę lekarka, nigdy nie czyniła problemów, aby wydać stosowne zaświadczenie potrzebne do ubiegania się o grupę inwalidzką.
?php>
Z sytuacją, z jaką spotkała się w jednej z poradni specjalistycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim pacjentka, zapoznaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia w Kielcach.
?php>
Według informacji udzielonych przez rzecznika NFZ w Kielcach, Beatę Szczepanek, udzielenie jakiegokolwiek świadczenia medycznego w każdej placówce medycznej mającej podpisana umowę z NFZ nie jest uzależnione od tego, czy pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19, czy też nie. Szczepienie jest ochroną zdrowia i życia, ale nie stanowi warunku przyjęcia pacjenta, wykonania badania czy przeprowadzenia operacji.
?php>
-Odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej z powodu braku zaszczepienia przeciw COVID-19 jest niedopuszczalna - informuje rzecznik prasowy NFZ w Kielcach, Beata Szczepanek (na zdjęciu). Szczepienie to, o ile ze wszech miar zalecane jako skuteczna metoda walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2, nie jest obowiązkowe i placówka medyczna nie może od tego warunkować udzielenia świadczeń zdrowotnych pacjentowi. Jeśli pacjent spotkał się z odmową udzielenia pomocy medycznej w takiej sytuacji, może zadzwonić na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr telefonu 800 190 590.
?php>
Jak informuje B. Szczepanek, kontrakt NFZ we wskazanej przez pacjentkę poradni opiewa na 13 -14 godzin przyjęć pacjentów w ciągu tygodnia (jeden zatrudniony lekarz). W 2022 roku poradnia nie zgłaszała do Świętokrzyskiego OW NFZ żadnej przerwy w udzielaniu świadczeń. Terminy przyjęć (dzień, godzina) powinny być wywieszone w widocznym miejscu w przychodni. Placówka jest też zobowiązana zgłaszać do Narodowego Funduszu Zdrowia wszelkie zmiany w harmonogramie przyjęć. Pacjent, którego zdaniem przychodnia ogranicza dostęp do świadczeń medycznych, może złożyć skargę Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz