Budynek przy ulicy Osadowej 6 odzyskuje dawną świetność i funkcję (zdjęcia, wideo)

Budynek mieszkalny przy ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim odzyskał swą dawną świetność i przeznaczenie. Już wkrótce wprowadzi się do niego osiem rodzin. Trwają obecnie ostatnie prace wykończeniowe.

– W budynku zrealizowano osiem mieszkań, po cztery na każdym piętrze- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Średnia powierzchnia użytkowa mieszkania to około 45 m2. Powierzchnia użytkowa mieszkań: ok. 393,01 m2. Kubatura budynku ok. 3680 m3.

Realizacja powstawało w ramach dwóch zdań: ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego ? modernizacja budynków wielorodzinnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej? oraz ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego ? zagospodarowanie terenu przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej?.

– Mimo trudnych czasów i drożejących cen materiałów budowalnych gratuluję firmie wykonawczej, że dopina przedsięwzięcie- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Termin realizacji zadania zapowiadany na 15 czerwca nie wydaje się być zagrożonym.

-To nie była łatwa realizacja, a wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów – mówi Jacek Rudnicki, właściciel firmy AG Pertol, główny wykonawca inwestycji. Trudna była i rozbiórka, niełatwe wzmacnianie fundamentów, dostaliśmy tu prawdziwą lekcję architektury i poznaliśmy historę tego obiektu na przestrzeni stu lat.

Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe polegające na układaniu glazury w pomieszczeniach piwnicy oraz klatce schodowej, malowaniu powierzchni sufitów i ścian. W niedługim czasie zamontowane zostaną panele podłogowe. Realizowane są także prace porządkowe oraz prace dotyczące zagospodarowania terenu wokół budynku.

– Historia zatoczyła koło, bowiem dokładnie po stu latach, kiedy budynek został wybudowany doczekał się gruntownego remontu- mówi prezydent. Efekt jest imponujący, ale trzeba było włożyć mnóstwo, często dość żmudnej pracy, aby odtworzyć piękno tych murów sprzed lat.

Trzeba wiedzieć, że budynek przy ulicy Osadowej 6 został wybudowany w roku 1902,  na terenie  osady  przyfabrycznej cukrowni. Obiekt ten wraz z innymi jeszcze istniejącymi budynkami mieszkalnymi  znalazł się w kręgu zainteresowania konserwatora, bowiem niewiele przetrwało do dziś takich zespołów urbanistycznych, związanych z rozwojem przemysłu w XIX wieku.

– Klucze do tych nowych mieszkań otrzymają osoby mieszkające dotychczas w zasobach gminy, ale takie, które regularnie płacą czynsze, nie sprawiają problemów społecznych w dotychczasowym miejscu zamieszkania- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Wspólnie z Zakładem Usług Miejskich oraz Wydziałem Mienia Komunalnego stworzymy listę osób, które otrzymają- na zamianę- nowe mieszkania przy ulicy Osadowej 6. Regularnie. Jako samorząd staramy się regularnie oddawać nowe lokalne socjalne, co widać również przy ulicy Osadowej. Analizujemy już kolejne przedsięwzięcia tego typu. Od sytuacji gospodarczej będzie zależeć, czy podejmiemy się remontu już istniejącego budynku, czy postawimy obiekt od zera.  

Print Friendly, PDF & Email