Kompleksowy poradnik maturalny. I tak zdasz…

Dla wielu maturzystów egzamin dojrzałości wiąże się z dużym stresem i jest to całkowicie zrozumiałe. Przecież ze wszystkich stron są informowani o randze tego egzaminu. Do tego zewsząd słychać opowieści o doświadczeniach maturalnych tych, którzy już to mają za sobą i są to czasem historie przyprawiające o dreszcze. Jak nie ulec presji i do wszystkiego podejść z otwartą głową? O czym pamiętać na ostatniej prostej?

Nie popadaj w naukową panikę

Zaufaj sobie i nie popadaj w panikę. Wkuwanie po nocach kolejnych definicji, które powoli zaczynają się mieszać w głowie, nie wyjdzie na dobre. Jeżeli chcesz powtarzać materiał, ustal klarowny harmonogram pojęć, które chcesz sobie przypomnieć oraz czas jaki temu poświęcisz. Połącz przyjemne z pożytecznym. Po powtórzonej partii materiału pozwól sobie na relaks i odpoczynek głowy. Na egzaminie maturalnym zwłaszcza matematyka wzbudza duże emocje. Zdecydowana większość uczniów przygotowuje się wyłącznie do podstawy, jest to ok. 300 0000 osób. Poziom rozszerzony zdaje ok. 60 000 maturzystów.

Robert Berger, który jest twórcą edukacyjnej platformy ITAKZDASZ.PL i od kilku lat z sukcesem przygotowuje maturzystów do matury z matematyki mówi: Grunt to mieć opanowany materiał, nawet nie do perfekcji, ale tak, żeby go rozumieć. Warto mieć też wiedzę, co nas czeka na arkuszu maturalnym. Ja zalecam rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. W ten sposób widzimy, jak zadania są zbudowane i co należy zrobić, aby je rozwiązać. Takie działania dadzą pewne wyczucie i wprawę w rozwiązywaniu arkuszy. Kluczem do sukcesu jest odszukanie w pierwszej kolejności zadań, które są dla nas łatwe, a następnie przejście do trudniejszych. W ten sposób mamy kontrolę nad stresem i poczucie, że są zadania, które już rozwiązaliśmy. W tym roku solidaryzuję się ze swoimi uczniami i sam podchodzę do matury z matematyki. Swój egzamin dojrzałości zdawałem 10 lat temu, nie ukrywam, że towarzyszą mi pewne emocje, ale wiem, że spokój i pewność swoich umiejętności pomoże osiągnąć cel.

Robert Berger od lat współpracuje z młodzieżą i udziela skutecznego wsparcia w przygotowaniu do egzaminów maturalnych z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jego mottem przewodnim, które powtarza swoich uczniom jest – „I tak zdasz, nawet, gdy nie ogarniasz”. Na platformie edukacyjnej dzieli się nie tylko swoją wiedzą w sposób kreatywny i nieszablonowy, ale również motywuje i podaje praktyczne wskazówki, jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Jego unikalna metoda nauczania jest w 100 proc. skuteczna. Do tej pory każdy z uczniów, który korzystał z platformy ITAKZDASZ.PL zdał egzamin maturalny z matematyki.

Umiejętnie korzystaj z pomocy dostępnych podczas egzaminu

Podczas niektórych egzaminów w sali są dostępne pomoce naukowe, z których można korzystać. Na maturze z języka polskiego dostępny jest słownik ortograficzny oraz słownik poprawnej polszczyzny, na maturze z chemii – tablice chemiczne, a na maturze z matematyki czy fizyki – karty z wybranymi wzorami. Warto skorzystać z tych pomocy. Jeżeli nie jesteś pewny jakiegoś słowa czy wzoru, po prostu je sprawdź. Dodatkowo dobra znajomość karty wzorów z matematyki, może ułatwić Ci rozwiązanie trudniejszych zadań w arkuszu.

Polecam, aby w trakcie egzaminu zajrzeć ok. 30 razy do karty wzorów. Jeżeli odpowiednio ją znamy, ok. 60% matury mamy rozwiązanej! Wystarczy umiejętnie podstawić odpowiedni wzór. Do dyspozycji mamy także kalkulator. Polecam jego użycie, nawet jeżeli ma to być bardzo proste działanie. Wiele razy spotykałem się z tym, że w wyniku stresu uczniom wychodziło 5+2=9… – mówi Robert Berger.

Odpowiednio szacuj czas podczas matury

Dla niektórych tak zwany „wyścig z czasem” może generować dodatkowy stres. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie czasu pracy na maturze. Zacznij od zadań, które są najprostsze, ponieważ zajmą Ci one najmniej czasu. Dopiero kiedy skończysz łatwiejsze zadania, rozpocznij rozwiązywanie tych bardziej skomplikowanych. Pamiętaj też o czasie, który należy przeznaczyć na sprawdzenie arkusza.

Matura podstawowa to 28 pytań zamkniętych i 7 pytań otwartych. Zadań razem jest 35 a czasu mamy 170 minut, co daje nam ponad 4.5 minuty na jedno zadanie. Mając tę wiedzę, proponuję taką taktykę: pierwsze 30 sekund poświęć na przeczytanie zadania i ocenienie czy jest ono trudne czy łatwe. Jeżeli jest łatwe, to je wykonaj, pamiętając, że masz na nie ponad 4 minuty, a jeżeli trudne, przejdź do kolejnego zadania. Po powrocie do zadania, nad którym rozpoczął się już proces myślenia, powinno być zdecydowanie łatwiej je wykonać – mówi Robert Berger, który gwarantuje zdanie matury bez względu na to, jaki cel uczeń obiera.

Poznaj pewniaki maturalne

W przypadku matury z matematyki część podstawowa opiera się na pewnych schematach, które warto opanować. Im więcej razy przerobimy te schematy, tym mniejszy stres będziemy odczuwać podczas rozwiązywania arkusza maturalnego. Przykładowo zawsze pojawią się zadania z liczb rzeczywistych, procentów, logarytmów, ciągów, trygonometrii. Pewniaki maturalne to także zadania z wykorzystaniem karty wzorów w dziale ciągów, gdzie mamy sześć wzorów w karcie – dwa spośród tych wzorów na pewno będą do wykorzystania. Na egzaminie na pewno pojawi się równanie i nierówność kwadratowa, która jest zadaniem otwartym. Jeśli chodzi o poziom rozszerzony trzeba się skupić na zadaniach z parametrem, ciągami, równaniach trygonometrycznych, funkcjami i zadaniach optymalizacyjnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *