Na ramię broń!

Do biura prezydenta miasta, Jarosława Górczyńskiego oraz starosty powiatu ostrowieckiego Marzeny Dębniak, wpłynęła petycja od Struktur Ostrowieckiego Ruchu Narodowego. Nadawcy pisma domagają się od Rady Miasta i Rady Powiatu podjęcia działań mających na celu budowę na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego lub w jego obrębie strzelnicy służącej do nabywania oraz doskonalenia umiejętności strzeleckich i obsługi broni palnej przez mieszkańców, uczniów, żołnierzy WOT, policji, innych organizacji czy stowarzyszeń strzeleckich.
Ponadto działacze ORN chcą podjęcia uchwał inicjujących działania w zakresie przeszkolenia chętnych cywilów w zakresie obsługi broni, a także udzielania pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem realiów konfliktu zbrojnego. Ponadto zainicjowania kontroli magazynów obrony cywilnej- schronów pod względem kompletności i przydatności zgromadzonych materiałów służących do realizacji zadań wynikających z przepisów dotyczących obrony cywilnej.
W złożonym piśmie Struktury Ostrowieckiego Ruchu Narodowego dopytują także o istnienie wykazu schronów przeciwlotniczych dostępnych dla mieszkańców oraz o szacunkową liczbę mieszkańców, którzy mogą znaleźć schronienie w schronach przeciwlotniczych, w tym tych wynikających z uwarunkowań konstrukcyjnych poszczególnych budynków (np. piwnic). Wojna niczemu dobremu nie służy- mówi pełnomocnik Struktur Ostrowieckiego Ruchu Narodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim Mateusz Pękalski. Ruchy w Obwodzie Kaliningradzkim, gdzie są rozmieszczone rakiety Iskander oraz słowa polityków rosyjskich nie napawają nas optymizmem. W wojnie bierze udział nie tylko wojsko, ale bardzo ważny ma głos każdy cywil. W tej chwili jesteśmy rozbrojonym
narodem. Dostęp do broni w naszym państwie jest bardzo ciężki. Jesteśmy przeciwnikami wojny, i mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie. Ale jak wiemy, dobrze zorganizowany naród powinien być na każdą ewentualność przygotowany. Dlatego uważamy, że w każdym powiecie taka strzelnica być musi.
-W toczącym konflikcie na Ukrainie widać jak wielki udział mają zwykli cywile, zwykli mieszkańcy, którzy sięgnęli w chwili wybuchu wojny za broń i walczą z rosyjskim najeźdźcą- dodaje Krzysztof Chlewicki. Z niektórych źródeł wynika, że 30 proc. armii ukraińskiej stanowią kobiety. Widać po tym, że bardzo istotną, a nawet nie przecenioną siłę, jaką stanowi ukraińska armia, to są zwykli cywile. Oczywiście wiemy, że najskuteczniejszym sposobem obrony ojczyzny jest silna, dobrze wyposażona, wyszkolona armia, jednakże udział przeszkolonych w zakresie obsługi broni czy podstawowych zachowań wojskowych wśród cywili ma nieprzecenioną wagę.
Budowa strzelnicy jest zasadna tym bardziej, że od nowego roku szkolnego zgodnie z zapowiedziami ministerstwa będziemy mieli w szkołach zajęcia z przysposobienia obronnego, a uczniowie ze szkół ponadpodstawowych mają mieć zajęcia na strzelnicy.
Jak dodał K. Chlewicki, w latach 90. były pomysły, aby strzelnicę zlokalizować w pobliżu nowego zakładu Huty Ostrowiec, obecnie Huty Celsa.

-Można wziąć pod uwagę tę lokalizację. Tym bardziej, że była tam lokalizacja strzelnicy lotoskiej.  Paweł Malinowski i Piotr Kocjan podkreślili, że pod petycją swoje podpisy złożyło ponad 100 osób
z terenu miasta i powiatu. Podpisy nadal można składać. Jak informuje wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios, złożona petycja została przyjęta do rozpatrzenia, a odpowiedź będzie udzielona w ustawowym terminie. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Na ramię broń!

  • 27 kwietnia 2022 at 23:53
    Permalink

    Wreszcie coś przydatnego dla obywateli… Oby sukcesem zakonczone!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *