Bliżej Songdal. Ostrowiec Swietokrzyski zawarł umowę partnerską z norweskim miastem (zdjecia)

Podczas konferencji (Conference on III phase of the “Local Development” Programme projects’ implementation and bilateral cooperation), organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz Arnstein Menes – Prezydent Sogndal podpisali umowę partnerską, obejmującą zakres współpracy pomiędzy reprezentowanymi miastami.
Umowa partnerska jest częścią większego projektu realizowanego przez Ostrowiec Świętokrzyski, finansowana z mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Rozwój Lokalny. 
– Główne założenia współpracy sprowadzają się do trzech płaszczyzn – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Pierwszym z nich jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie przedsiębiorczości i rozwoju kompetencji przyszłości i umiejętności społecznych. Sprowadza się to do przygotowania i realizacji programów edukujących młodzież m.in. w zakresie przedsiębiorczości, rozwoju kompetencji przyszłości i aktywności społecznej w ostrowieckich szkołach, Ostrowieckim Integratorze Edukacji i Przedsiębiorczych, przy równoczesnym wykorzystaniu innowacyjnych  metod i narzędzi. Kolejnym ważnym elementem jest partycypacja społeczna i dostępność oraz formy konsultacji społecznych. Tutaj wzajemne działania skupią się na wypracowaniu standardów i form partycypacji oraz konsultacji społecznych z mieszkańcami.
Planowane jest również utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta jako podmiotu mającego wpływ na rozwój miasta. Trzecim elementem jest ekologia i dbałość o środowisko. Tutaj przewidziano działania ekologiczne, budowę postaw ekologicznych, zagospodarowanie przestrzeni publicznych z wykorzystaniem zielono-niebieskiej infrastruktury, nowe trasy i ścieżki rowerowe we współpracy z NGO.
Zakres współpracy obejmuje okres od momentu podpisania umowy do końca pierwszego kwartału 2024 r. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej projektu „Ostrowiec Świętokrzyski – Miasta OdNowa” https://odnowa.um.ostrowiec.pl/pl/ 


Songdal to norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Sogn og Fjordane. Jest to miejsce atrakcyjne dla turystów, ale jego wyróżnikiem jest młoda populacja. Songdal odnotowało 40% więcej urodzeń w pierwszej połowiez 2021 r. w porównaniu do 2020 r. Norweski Urząd Statystyczny przewidział,  że gmina ma być najmłodsza w kraju w 2050 r. Miasto liczy 12.000 obywateli, w tym 3200 studentów. Mieszkańcy stawiają na jakość życia poprzez sporty na wolnym powietrzu i piłkę nożną. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *