100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach

Sto lat temu geolog Jan Samsonowicz w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego odkrył pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego. Jak się okazało, był to prawdziwy skarb, a data 19 lipca 1922 roku zapisała się na kartach historii polskiej archeologii.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformowało nas, że organizuje w dniach od 16 do 24 lipca istotny, kilkudniowy akcent obchodów rocznicy tego doniosłego momentu. To wydarzenie będzie celebrowane w gronie archeologów, konserwatorów zabytków górniczych, geologów, przyrodników, organizatorów turystyki oraz wszystkich miłośników pradziejów, którzy przez lata inicjowali i wspierali działania mające na celu zachowanie i umiejętne udostępnienie unikalnego zabytku archeologicznego, podniesionego w roku 2019 do rangi dobra UNESCO.

W lipcu na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki czeka nas kolejna edycja pikniku Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia z prezentacjami i warsztatami związanymi z epoką kamienia i wczesną epoką brązu oraz laboratoriami i pokazami popularnonaukowymi. Ponadto odbędzie się m. in. inscenizacja historyczna, promocja okolicznościowej monety NBP, karty pocztowej Poczty Polskiej oraz wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, a także wernisaż wystawy włoskiego fotografa pt. Megality.

Szczegółowy program planowanych wydarzeń będzie dostępny na stronie Muzeum w zakładce „100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.