Ostrowieckie firmy szukają pracowników

Kilka dni temu zapytałem Pawła Płatka z ostrowieckiego urzędu pracy, specjalistę od rynku pracy, jakich ofert zatrudnienia w ostatnich miesiącach jest najwięcej i jakich specjalistów poszukują ostrowieccy pracodawcy?
– Poszukiwani są pracownicy z wykształceniem technicznym i umiejętnością posługiwania się elektronarzędziami. Napływa też sporo ofert dla spawaczy, operatorów, mechaników maszyn, ślusarzy i elektryków – usłyszałem.
Niedawno nasz urząd pracy zorganizował giełdę pracy dla firmy Elkom Trade, na jej terenie. Młodszym ostrowczanom warto wyjaśnić, że jest to firma kontynuująca tradycje znanej lokalnej spółdzielni pracy Parasolki, w której pracowało przed laty wielu emerytowanych czytelników Gazety Ostrowieckiej lub członków ich rodzin. Elkom, co należy podkreślić z satysfakcją, rozwija w naszym mieście w nowym miejscu produkcję, m.in. segment rynku związany z montażem metalowych koszy i pojemników. Firma poszukuje monterów wyrobów, mechaników, galwanizerów itp. Zainteresowanie giełdą pracy było spore. Przyszło kilkadziesiąt osób. Część już pracuje, ale z aktualnych ofert można wywnioskować, że potrzeby kadrowe tego zakładu są dużo większe.
Firmy Stanisława Bobkiewicza i Wojciecha Cholewińskiego – Hutnik i Grant zainteresowane są zatrudnieniem elektryków, spawaczy i ślusarzy. W maju i w czerwcu pracowników poszukiwały Ostrowieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych – mechaników i zakłady Porcelany w Ćmielowie – pracowników produkcji. Cały czas, w prasie i w ostrowieckim urzędzie pracy, można znaleźć oferty z ostrowieckich szwalni dla szwaczek i krawcowych.
Jeśli przejrzymy dokładniej oferty pracy, zamieszone na stronach powiatowych urzędów pracy, to widać jak zróżnicowana jest regionalna gospodarka i jak różne są potrzeby firm z południa i północy naszego regionu. W północnej części naszego województwa w powiatach – ostrowieckim, starachowickim, skarżyskim czy koneckim dominującą gałęzią gospodarki jest przemysł i najwięcej jest ofert kierowanych do spawaczy, mechaników, ślusarzy, operatorów maszyn, elektromonterów, elektryków i pracowników produkcyjno -montażowych. Pomimo prób rewitalizacji lokalnej gospodarki północnej części województwa, nadal najwięcej jest miejsc pracy w zakładach specjalizujących się w obróbce metali. Z kolei w rejonie Buska Zdroju, Pińczowa i Sandomierza dominują oferty dla pracowników hoteli, gastronomii, przetwórstwa warzyw i owoców. Poszukiwani są kelnerzy, kucharze, recepcjonistki, fizjoterapeuci, pielęgniarki, specjaliści i pracownicy branży spożywczej oraz pracownicy do sortowania owoców i warzyw.
Ważnym działem lokalnej gospodarki pozostaje budownictwo. Widać to w licznych ofertach pracy dla inżynierów budownictwa, kierowników robót drogowych i budów, majstrów, murarzy, zbrojarzy, cieśli, monterów instalacji sanitarnych, specjalistów robót wykończeniowych w budownictwie.
W powiecie kieleckim dużo jest ofert dla operatorów koparko -ładowarek i innych maszyn czy urządzeń budowlanych oraz drogowych, stolarzy, pracowników obróbki drewna. W większych miastach regionu, więcej jest ofert z sektora usług i handlu. Coraz więcej jest też propozycji dla pakowacza ręcznego i pakowacza – magazyniera z firm i sklepów specjalizujących się w sprzedaży internetowej.
Z każdym tygodniem przybywa ofert pracy przy zbiorze truskawek, zrywaniu ogórków, a niebawem także przy zbiorze malin oraz sortowaniu owoców i warzyw. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowieckie firmy szukają pracowników

  • 22 czerwca 2022 at 15:55
    Permalink

    Brawo panie Platek trzeba przejrzec na poczatek kwalifikacje oczywiscie z pominieciem znajomosci osob zatrudnionych w urzedach, a pozniej mowic ze brakuje rak do pracy. Ztego co mi wiadomo to w tym pseudo urzedzie gdzie ty czlowieku pracujesz jest kilka osob zatrudnionych dzieki kwalifikacja ze znajomosci.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.