O hutnictwie na kongresie w Tatrach. Kazimierz Skrucha „Zasłużonym dla Sekretariatu Metalowców”

W minionym tygodniu, w Bukowinie Tatrzańskiej, odbył się XXXI Kongres Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”, na którym wśród ponad setki delegatów znaleźli się szefowie hutniczego związku – Wojciech Krasuski i Kazimierz Skrucha. Sekretariat Metalowców jest jedną z  największych struktur branżowych w kraju, skupiającą siedem Krajowych Sekcji NSZZ „S”: hutnictwa, przemysłu motoryzacyjnego, okrętowego, zbrojeniowego, lotniczego, elektromaszynowego oraz AGD. Liczy ponad 45 tys. członków. Obecny Kongres po zmianach to 106 Delegatów.

Kazimierz Skrucha, z rąk przewodniczącego Sekretariatu Metalowców NSZZ ”S” Bogdana Szozdy, przyjął medal „Zasłużony dla Sekretariatu Metalowców”.

-30 lat temu Komisja Krajowa NSZZ „S” dokonała rejestracji Sekretariatu Metalowców – mówił B.Szozda. -W kongresie założycielskim udział wzięły trzy krajowe sekcje: hutnictwa, metalowców oraz okrętowa. W Kongresie uczestniczyło 70 delegatów na 89 wybranych. Wielu z siedzących dziś na sali brało w nim udział. Od tego czasu minęło 30 lat, a 30 rocznica w małżeństwie to perłowa rocznica… Dzisiaj w trakcie Kongresu chcemy bardzo serdecznie podziękować działaczom działającym w poszczególnych sekcjach i w sekretariacie przez te wszystkie lata. Podziękować za zaangażowanie, ofiarną pracę, za rozbudowę struktur. Ostatecznie do sekretariatu przystąpiło 8 krajowych sekcji. Przyznajemy 30 odznaczeń, kolejne będą przyznawane co pięć lat.

Na odbywającym się w Bukowinie Tatrzańskiej Kongresie Metalowców przyjęto przez aklamację stanowisko w  sprawie wniosku skierowanego do międzynarodowych struktur Metalowców – IndustriAll Global, w którym zwrócono się o wykluczenie z tych struktur rosyjskich związków zawodowych metalowców popierających inwazję Putina na Ukrainę. Omówiono też sytuację w poszczególnych branżach, szczególnie hutniczej, okrętowej i motoryzacyjnej oraz zbrojeniowej, która w ostatnim czasie intensywnie się rozwija.

W przyszłym roku w czerwcu odbędzie się Kongres Sprawozdawczo – Wyborczy na kadencję 2023-2028.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *