Płać mniej za jazdę podczas upałów. Lepiej podróżować z otwartym oknem czy włączoną klimatyzacją?

Klimatyzacja dość szybko stała się standardem w samochodach, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu postrzegano ją jako luksus. Według danych AAA AUTO, aż 97 proc. sprzedawanych obecnie samochodów używanych wyposażonych jest w klimatyzację, a tylko 3 proc. jej nie posiada. Jednocześnie, wielu kierowców jeździ z włączoną klimatyzacją bez względu na pogodę, co zwiększa zużycie paliwa pojazdu średnio o około 10 proc. To sporo, zwłaszcza w sytuacji, gdy litr benzyny lub oleju napędowego kosztuje obecnie około 8 złotych.

Chcąc schłodzić samochód można otworzyć okna, ale wyraźnie zmniejszy to aerodynamikę każdego pojazdu i tym samym zwiększy spalanie. Według ekspertów branży motoryzacyjnej najlepszą opcją jest otwarcie okien w celu schłodzenia auta, pod warunkiem, że prędkość będzie mniejsza niż 70 km/h. Natomiast, gdy chcemy jechać szybciej, klimatyzacja staje się lepszą opcją, ponieważ jazda samochodem z opuszczoną szybą z prędkością powyżej 85 km/h może zwiększyć spalanie paliwa o około 20 proc. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych, SAE International, które skupia 128.000 inżynierów z branż motoryzacyjnej, pojazdów użytkowych i lotniczej.

-Zdecydowana większość kierowców wybierając używany samochód oczekuje, że klimatyzacja będzie jego podstawowym wyposażeniem. Jednak w mniejszości są ci, którzy ją sprawdzają przed zakupem auta. Warto pamiętać, że najczęściej objawami niesprawnej klimatyzacji są słabe chłodzenie lub jego brak wynikające ze zbyt niskiego poziomu czynnika chłodzącego, zapchany filtr kabinowy, nieprzyjemny zapach gdy w parowniku zalęgną się grzyby i pleśń, a także głośna praca klimatyzacji spowodowana uszkodzonym kompresorem. Na tej podstawie można sprawdzić czy klimatyzacja działa prawidłowo. Jednak, w taki sposób nie zastąpi się pełnego serwisu w profesjonalnym warsztacie, w którym mechanik sprawdzi stan techniczny poszczególnych elementów i szczelność całego układu, wymieni czynnik chłodzący oraz zdezynfekuje przewody – mówi  Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Co zrobić, żeby poprawić oszczędność spalania podczas upałów?

  1. Otwieraj okna przy małych prędkościach, a klimatyzację używaj przy prędkości powyżej 85 km/h.
  2. Nie używaj klimatyzacji częściej niż to konieczne, ani nie ustawiaj temperatury niższej niż to konieczne.
  3. Parkuj w cieniu.
  4. Jedź z otwartymi oknami przez krótki czas zanim włączysz klimatyzację.Wypuszczenie najpierw gorącego powietrza z kabiny zmniejszy zapotrzebowanie na klimatyzację i pomoże szybciej schłodzić auto.
  5. Nie zostawiaj auta z pracującym silnikiem i z włączonym klimatyzatorem zanim ruszysz. Włącz klimatyzację po krótkim przewietrzeniu kabiny w trakcie jazdy. Większość systemów klimatyzacji szybciej chłodzi auto podczas jazdy.
  6. W przypadku hybryd typu plug-in i pojazdów elektrycznych wstępne chłodzenie kabiny po podłączeniu do ładowarki może zwiększyć zasięg samochodu. Ponadto ustawienie wyższej temperatury w układzie klimatyzacji spowoduje mniejsze zużycie baterii.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *