W minioną sobotę uroczyście zainaugurowano obchody 100 -lecia odkrycia kopalń krzemionkowskich. Wydarzenie zgromadziło wielu zacnych gości różnych środowisk - świata nauki, przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych, dyrektorów wielu instytucji, w tym muzeów m. in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Narodowego Banku Polskiego, Poczty Polskiej, przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, świętokrzyskich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów gmin powiatu ostrowieckiego oraz górników, archeologów, badaczy, przedstawicieli zarządów jednostek i stowarzyszeń, a także współorganizatorów - zarząd powiatu ostrowieckiego w osobach wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego i członka Agnieszki Rogalińskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka z radnymi: Danutą Barańską, Andrzejem Brodą, Markiem Bilskim, Januszem Gołdynem, Robertem Rogalą, Małgorzatą Sobieraj, Dariuszem Wierzbińskim i Pawłem Walesicem.
?php>Spotkaniu towarzyszyły prezentacja monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski z okazji jubileuszu oraz okolicznościowej karty Poczty Polskiej. Jak mówił dyrektor Muzeum Historyczno - Archeologicznego, Rezerwatu Krzemionki, Andrzej Przychodni, dzisiaj nic nie przypomina tych Krzemionek, które sto lat temu odwiedził Jan Samsonowicz. Las pochłonął relikty zabudowań dawnej wsi, a lejkowatych zagłębień po szybach neolitycznych górników trzeba wypatrywać uważnie wśród krzewów. Nie zmieniło się jednak znaczenie tego miejsca. Jest ono nadal pomnikiem prahistorii człowieka, którego ujawnienie zelektryzowało w ubiegłym wieku środowisko badawcze. - Jesteśmy bogatsi o doświadczenia, nowe technologie i wiedzę, które umożliwiają nam zadbać o unikalne dobra zdecydowanie lepiej. Możemy w taki sposób zaplanować inwestycje służące poprawie naszego bytowania, aby nie stanowiły one zagrożenia dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - zaznaczał dyrektor A. Przychodni.
?php>W szereg działań i zabiegów podejmowanych przez środowiska naukowe dotyczących zapewniania właściwych warunków istnienia unikatu archeologicznego Europy, jakim są Krzemionki, wpisują się determinacja i skuteczność samorządu powiatowego obecnej kadencji. Jak mówił wicestarosta Andrzej Jabłoński, wpisanie obiektu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trzy lata temu, jest jednym z warunków determinujących te działania. Stąd też dzięki dobrej współpracy z Radą Powiatu udało się zrealizować kosztowny projekt dotyczący poprawy dostępności do Muzeum, w który powiat ostrowiecki zainwestował 9 milionów z własnego budżetu, niwelując niedoskonałości projektowe i zaniedbania władz poprzedniej kadencji. W styczniu br. Rada Powiatu przyjęła jednogłośnie uchwałę ogłaszającą jubileuszowy rok 2022 Rokiem Krzemionkowskim, podkreślając istotę tego miejsca w działaniach promocyjnych. Sukcesem zarządu powiatu ostrowieckiego było także podpisanie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego porozumienia o współprowadzeniu Muzeum, co warunkuje wspieranie finansowe obiektu przez obie instytucje. Kolejnym krokiem wpisującym się w unikatowość prehistorycznych kopalni krzemionkowskich jest planowane utworzenie Parku Kulturowego wokół Rezerwatu. Te wszystkie działania, jak wielokrotnie podkreślała w swoich wystąpieniach starosta Marzena Dębniak, mają na celu ochronę niezwykłego pomnika prehistorii i zachowania go dla przyszłych pokoleń.
?php>Sobotnie spotkanie było okazją do wystąpień zaproszonych gości, składania gratulacji i podziękowań. Inauguracji obchodów towarzyszyły pokazy, ekspozycje zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji oraz prelekcje i spacery przyrodnicze po terenie Rezerwatu. Obchody będą trwały do 24 lipca br. Będą obfitować w liczne wydarzenia w postaci prezentacji, warsztatów, inscenizacji i spotkań z naukowcami. Podczas obchodów w dniach 18.07 -19.07 i 27.07 - 24.07 zwiedzanie wystawy i trasy turystycznej jest możliwe po dokonaniu uprzedniej rezerwacji. Chętni do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z jubileuszem mogą wziąć w nich udział za zaproszeniem lub wykupując bilet za symboliczną kwotę 4 zł każdego dnia imprezy. Kontakt w sprawie rezerwacji lub dodatkowych informacji tel 41 260 55 51 lub 669 970 499, szczegóły dotyczące Programu Obchodów na stronach internetowych powiatu ostrowieckiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz