Zamknij

Obchody jubileuszu 100-lecia odkrycia neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach

19:35, 16.07.2022 Anna Mroczek Aktualizacja: 13:12, 19.07.2022
Skomentuj

W minioną sobotę uroczyście zainaugurowano obchody 100 -lecia odkrycia kopalń krzemionkowskich. Wydarzenie zgromadziło wielu zacnych gości różnych środowisk - świata nauki, przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych, dyrektorów wielu instytucji, w tym muzeów m. in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Narodowego Banku Polskiego, Poczty Polskiej, przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, świętokrzyskich parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów gmin powiatu ostrowieckiego oraz górników, archeologów, badaczy, przedstawicieli zarządów jednostek i stowarzyszeń, a także współorganizatorów - zarząd powiatu ostrowieckiego w osobach wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego i członka Agnieszki Rogalińskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka z radnymi: Danutą Barańską, Andrzejem Brodą, Markiem Bilskim, Januszem Gołdynem, Robertem Rogalą, Małgorzatą Sobieraj, Dariuszem Wierzbińskim i Pawłem Walesicem.

Spotkaniu towarzyszyły prezentacja monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski z okazji jubileuszu oraz okolicznościowej karty Poczty Polskiej. Jak mówił dyrektor Muzeum Historyczno - Archeologicznego, Rezerwatu Krzemionki, Andrzej Przychodni, dzisiaj nic nie przypomina tych Krzemionek, które sto lat temu odwiedził Jan Samsonowicz. Las pochłonął relikty zabudowań dawnej wsi, a lejkowatych zagłębień po szybach neolitycznych górników trzeba wypatrywać uważnie wśród krzewów. Nie zmieniło się jednak znaczenie tego miejsca. Jest ono nadal pomnikiem prahistorii człowieka, którego ujawnienie zelektryzowało w ubiegłym wieku środowisko badawcze. - Jesteśmy bogatsi o doświadczenia, nowe technologie i wiedzę, które umożliwiają nam zadbać o unikalne dobra zdecydowanie lepiej. Możemy w taki sposób zaplanować inwestycje służące poprawie naszego bytowania, aby nie stanowiły one zagrożenia dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - zaznaczał dyrektor A. Przychodni.

W szereg działań i zabiegów podejmowanych przez środowiska naukowe dotyczących zapewniania właściwych warunków istnienia unikatu archeologicznego Europy, jakim są Krzemionki, wpisują się determinacja i skuteczność samorządu powiatowego obecnej kadencji. Jak mówił wicestarosta Andrzej Jabłoński, wpisanie obiektu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trzy lata temu, jest jednym z warunków determinujących te działania. Stąd też dzięki dobrej współpracy z Radą Powiatu udało się zrealizować kosztowny projekt dotyczący poprawy dostępności do Muzeum, w który powiat ostrowiecki zainwestował 9 milionów z własnego budżetu, niwelując niedoskonałości projektowe i zaniedbania władz poprzedniej kadencji. W styczniu br. Rada Powiatu przyjęła jednogłośnie uchwałę ogłaszającą jubileuszowy rok 2022 Rokiem Krzemionkowskim, podkreślając istotę tego miejsca w działaniach promocyjnych. Sukcesem zarządu powiatu ostrowieckiego było także podpisanie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego porozumienia o współprowadzeniu Muzeum, co warunkuje wspieranie finansowe obiektu przez obie instytucje. Kolejnym krokiem wpisującym się w unikatowość prehistorycznych kopalni krzemionkowskich jest planowane utworzenie Parku Kulturowego wokół Rezerwatu. Te wszystkie działania, jak wielokrotnie podkreślała w swoich wystąpieniach starosta Marzena Dębniak, mają na celu ochronę niezwykłego pomnika prehistorii i zachowania go dla przyszłych pokoleń.

Sobotnie spotkanie było okazją do wystąpień zaproszonych gości, składania gratulacji i podziękowań. Inauguracji obchodów towarzyszyły pokazy, ekspozycje zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji oraz prelekcje i spacery przyrodnicze po terenie Rezerwatu. Obchody będą trwały do 24 lipca br. Będą obfitować w liczne wydarzenia w postaci prezentacji, warsztatów, inscenizacji i spotkań z naukowcami. Podczas obchodów w dniach 18.07 -19.07 i 27.07 - 24.07 zwiedzanie wystawy i trasy turystycznej jest możliwe po dokonaniu uprzedniej rezerwacji. Chętni do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z jubileuszem mogą wziąć w nich udział za zaproszeniem lub wykupując bilet za symboliczną kwotę 4 zł każdego dnia imprezy. Kontakt w sprawie rezerwacji lub dodatkowych informacji tel 41 260 55 51 lub 669 970 499, szczegóły dotyczące Programu Obchodów na stronach internetowych powiatu ostrowieckiego.

 

(Anna Mroczek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%