Duch dobrej zabawy integruje mieszkańców

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy teren pomiędzy blokami socjalnymi przy ul. Siennieńskiej 137 i 137 a oraz mieszkaniami przy ul. Rzeczki, zamienił się w jeden, wielki plac zabaw. A to za sprawą Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej, działającego w ramach Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej, który od wiosny br. intensywnie pracuje z rodzinami zamieszkującymi w budynkach socjalnych. Wcześniej były wspólne Walentynki, szukanie jajek czekoladowych na Wielkanoc, nasadzenia kwiatów zdobiących teren, a także wycieczki.

Lipcowy piknik rodzinny połączył mieszkańców w duchu dobrej zabawy. Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji, a we wspólne działania chętnie włączali się mieszkańcy. Nie zabrakło gier i konkursów – przeciągania liny, puszczania baniek, czy budowania wieży, ogniska z pieczeniem kiełbasek, waty cukrowej, szaleństw na dmuchanym zamku oraz muzyki. Jak się okazało dmuchaniec był frajdą nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, którzy budzili w sobie radość dzieci, wspinając się na sam szczyt i wydając okrzyki zadowolenia. Wspólna zabawa, w której uczestniczyli także goście z osiedla Częstocice, również w ramach działania OSL, wprowadziła niecodzienny klimat.

Bloki zamieszkują rodziny obarczone różnymi problemami i trudnymi doświadczeniami. Brak wzajemnego zrozumienia, nierzadko brak akceptacji, powodują wiele konfliktów. Przez co miejsce to nie cieszy się dobrą opinią, czemu nie sprzyjają wieloletnie obciążenia stereotypami. Mówią o tym sami mieszkańcy, ci którzy chcą coś zmienić i aktywnie angażują się w kreowanie rzeczywistości wokół terenu, gdzie żyją na co dzień. Organizatorzy Społeczności Lokalnej są dla nich wielkim wsparciem w odczarowywaniu tego miejsca. Jak przyznają Dorota Struska i Katarzyna Kozińska z OSL, chcą pomóc ludziom, aby wspólnie działali na rzecz społeczności, w której mieszkają.

-Chcemy zaktywizować mieszkańców, uspołecznić, aby wspólnie działali na rzecz swojej społeczności, swojego miejsca zamieszkania. Zaczęłyśmy od pracy z dziećmi i młodzieżą, bo oni szybko się integrują, a przez nich, powoli integrują się także dorośli. Chcemy, aby sami tworzyli i byli kreatorami miejsca, w którym żyją. Aby dbali o to miejsce Z pewnością to będzie długi proces, lecz chcemy angażować mieszkańców do wspólnych działań, aby żyło im się lepiej – mówią organizatorzy społeczności lokalnej – Dorota Struska i Katarzyna Kozińska.

Wspólne działania powoli już przynoszą efekty. Jeszcze do niedawna ogromną uciążliwością, utrudniającą normalne życie były nieczystości wylewane w różne miejsca. Obecnie funkcjonuje ogólnodostępna zlewnia, do której na początku nie wszyscy chcieli się przekonać, ale się udało. Podobnie jak z dbałością o zewnętrzne łazienki, z których korzystają mieszkańcy, gdzie od lat był duży problem. Dzięki zaangażowaniu mieszkanek udało się przywrócić i utrzymać w nich czystość.

-Teraz jest naprawdę fajnie. Dzieje się wreszcie coś dobrego. Jesteśmy wdzięczni Organizatorkom Społeczności Lokalnej, które nas wspierają i zawsze możemy na nie liczyć. Dzięki temu jest nam łatwiej wprowadzać rozwiązania, które naprawdę ułatwiają wszystkim życie. Nie chcemy, aby nasze dzieci, czy wnuki były wytykane palcami, że mieszkają w takim, a nie innym miejscu. A tak niestety działo się od wielu lat. Owszem są wśród nas mieszkańcy oporni na zmiany, jednak wierzymy, że z czasem nasze działania przekonają i zachęcą także ich do aktywności na rzecz lepszego życia – mówią mieszkanki Agnieszka i Magda.

Mieszkańcy wraz z organizatorkami społeczności lokalnej mają wiele planów na poprawę wizerunku tego miejsca. Wśród najbliższych działań są – pojawienie się altany śmietnikowej, zabezpieczającej odpady, a także wspólne stworzenie muralu, który będzie zdobił to miejsce. Mieszkańców wspierają lokalni samorządowcy, na których otwartość i życzliwość mogą liczyć – radny miejski Marek Giemza, radny powiatowy Robert Rogala wraz z Radą Osiedlową „Gutwin” oraz dyrektor Zakładu Usług Miejskich, Łukasz Dybiec.

Z pewnością teren pomiędzy ulicą Siennieńska 137, a ulicą Rzeczki będzie jeszcze miejscem wielu ciekawych wydarzeń i dobrych inicjatyw.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.