„Gutwin”  ma szansę stać się mega atrakcją turystyczną! Strzelnica, wieża widokowa, ściana wspinaczkowa?

Czy ośrodek wypoczynkowy „Gutwin” może przyciągać, nie tylko ostrowczan, i to przez cały rok? Czy do tego ma szansę stać się jeszcze liczącą się w skali regionu atrakcją turystyczną? Wtapiając się w lekturę specyfikacji ogłoszonego właśnie przetargu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego, okazuje się, że odpowiedź na te dwa pytania może być twierdząca.

Wyjaśniamy, że przedsięwzięcie miałoby być realizowane w ramach zadania „Rewitalizacja i rozwój terenów zieleni miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim”, na które ostrowiecki samorząd chce pozyskać środki zewnętrzne. Etap I przygotowania dokumentacji uwzględnia opracowanie dwóch koncepcji przebudowy przestrzeni ośrodka wypoczynkowego „Gutwin” wraz z zagospodarowaniem terenu i jego składnikami, m.in. budynkami, obiektami, małą architekturą, elementami zielono-niebieskiej infrastruktury.

fot. D.Kostkowski

Jak czytamy w wytycznych, miałaby tam znaleźć się m.in. strzelnica modułowa, wieża widokowa z wykorzystaniem pod ewentualne dodatkowe elementy np. tyrolkę, ściankę wspinaczkową, pomosty do poruszania się nad wodą, nowy budynek obiektu ośrodka z szerokim wykorzystaniem pod cele turystyczne, gastronomiczne. Ma też nie zabraknąć nowych i adaptacji istniejących placów zabaw z możliwością korzystania i integracji dzieci z niepełnosprawnościami,  parkingów, placów postojowych, miejsc dla rowerów, hulajnóg, itp. W planach jest też utworzenie strefy relaksu z zielenią izolacyjną, ścieżek edukacyjnych. Jednym z elementów opracowania jest również wykorzystanie i zagospodarowaniu terenu od strony zachodniej, a także przygotowanie zieleni miejskiej z wykorzystaniem zielono – niebieskiej infrastruktury.

Wszystkie te zabiegi mają na celu, aby z ośrodka wypoczynkowego „Gutwin” stworzyć atrakcję turystyczną dającą możliwość korzystania z obiektu przez cały rok.

Przyznajemy, że Gutwin na przestrzeni lat zmieniał się. Przed wojną dzielnica miał tworzyć miasto- ogród. Odkąd w 1954 roku został włączony w granice miasta, z inicjatywy ostrowieckiego oddziału PTTK zagospodarowano pozostałości po niegdysiejszych gliniankach i stał się ośrodkiem rekreacyjno – wypoczynkowym, którego teraz nam wszyscy zazdroszczą. Nic dziwnego, po przekazaniu ośrodka w administrowanie Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i po dokonanej rewitalizacji w latach 2008-2010 jest najbardziej bezpiecznym i najlepiej zorganizowanym kąpieliskiem w województwie. Chętnie odwiedzają go mieszkańcy pieszo, rowerowo, a także  zmotoryzowani, którzy mogą korzystać z pobliskiego parkingu.

fot. z drona T.Barski

Gutwin ze swoimi zbiornikami wodnymi położony jest na skraju Puszczy Iłżeckiej. W XIX wieku tworzył małą osadą leśną. W 1880 roku liczył jeden dom i dziewięcioro mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od nazwiska gajowego Ignacego Guta. Często określany jest jako „zielone płuca Ostrowca Świętokrzyskiego”, miejsce zachwycające ciszą, spokojem, klimatem, no i świeżym powietrzem. Mieszkańców przyciąga staw ze strzeżonymi kąpieliskami, w tym brodzikiem dla małych dzieci oraz wypożyczalnią rowerów wodnych i kajaków. Do ich dyspozycji pozostaje plaża z elementami hawajskimi, boisko do plażowej piłki siatkowej, plac zabaw dla najmłodszych oraz cieszący się dużą popularnością, funkcjonujący od 2008 roku, park linowy z dwoma napowietrznymi trasami, w tym trudniejszej, składającej się  z 17 przeszkód – m.in. tyrolki, trawersu, mostu birmańskiego, skoku indiańskiego.

Musimy przyznać, że administrujący ośrodkiem na Gutwinie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dba o jak najlepszy stan naturalnego zbiornika wodnego z wodą pochodzącą z wód gruntowych i cieków wodnych. Gutwin urzeka także fauną i florą. Łączna długość linii brzegowej kąpieliska wynosi około 40 metrów. Na obiekcie zlokalizowane są natryski i budynek WC z bieżącą wodą, budynek socjalno – sanitarny z pokojem sanitarnym WOPR oraz pomieszczeniem socjalnym i natryskami, a także miejsce do grillowania. Każdego roku przed rozpoczęciem sezonu ośrodek na Gutwinie jest kontrolowany przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny.

Ostatnio doszło do modernizacji parku linowego i odnowione tras dla najmłodszych i rozpoczynający przygodę z parkami linowymi. Wymieniono siatkę i naprawiono platformy. Dłuższa trasa zyskała również takie przeszkody, jak „Obręcze i belki”, „Linoskoczek”, „Linki V”, „Ramki” i „Wiszące ścianki”. W planach jest wykonanie mini trasy przeznaczonej dla dzieci do 6 roku życia, a także boiska do gry w bule. Obok rowerków wodnych oraz kajaków pojawią się deski do pływania przy pomocy których  wiosłuje się na stojąco i w pewnym sensie można połączyć kajakarstwo z surfowaniem. Na Gutwinie swoje zawody mają także miłośnicy paintballu, dla których ustawiono strzelnicę oraz namiot do dwuosobowej rywalizacji. Amatorzy białego spotu korzystają z kortu tenisowego.

Na Gutwin wielu ostrowczan wybiera się rowerem. Przez osiedle przebiega czerwony szlak rowerowy im. Mieczysława Radwana. Ścieżka rowerowa prowadzi do samego ośrodka. Na miejscu rowerzyści mogą, w razie potrzeby, skorzystać z samoobsługowego mini warsztatu naprawczego. Na razie trasa nie jest dostosowana do przemieszczania się na rolkach czy hulajnogach, ale właśnie to ma się zmienić. Od wielu lat Gutwin jest Mekką dla biegaczy i amatorów nordic walking.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “„Gutwin”  ma szansę stać się mega atrakcją turystyczną! Strzelnica, wieża widokowa, ściana wspinaczkowa?

  • 18/08/2022 at 10:23
    Permalink

    Super pomysł, mega fajna sprawa. Tylko jedna prośba by nie maczało w tym palcu biuro architektoniczne które tworzyło park miejski bo kompletnie to … zepsują

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *