40 lat Rodzinnych Ogródków Działkowych „Nad Strumykiem” (zdjęcia)

Właściciele Rodzinnych Ogródków Działkowych „Nad Strumykiem” świętowali doniosły jubileusz 40–lecia istnienia.

Obchody, na które licznie przybyli działkowicze otworzyła prezes ROD „Nad Strumykiem” – Mariola Kurant, witając przybyłych gości. Wśród nich był dyrektor Okręgowego Związku Działkowców w Kielcach, Jan Stańczyk.

Historia ROD „Nad Strumykiem” zaczyna się 24 marca 1982 roku. Wtedy też utworzono tu pracownicze ogrody działkowe o powierzchni 5 hektarów i 74 arów. Teren wówczas przypominał śmietnisko, pozostawione po budowie dwóch osiedli.  Decyzją ostrowieckiego Urzędu Miasta ogrody działkowe zostały przekazane Polskiemu Związkowi Działkowiczów, Zarządowi Okręgowemu w Kielcach. Z każdym rokiem przybywało chętnych do uprawiania działek. Obecnie ROD „Nad Strumykiem” liczy 139 ogrodów działkowych.  Każda działka jest zagospodarowana. Właściciele uprawiają tu głównie warzywa, owoce i kwiaty.

W 1987 roku przeprowadzono tu sieć wodociągową o długości  1600 metrów, gdzie 40 procent kosztów ponieśli działkowicze. W 2010 roku przeprowadzono sieć elektryczną. W 2013 roku na terenie ROD powstał budynek administracyjny na potrzeby pracy zarządu . W 2019 roku wybudowano nową świetlicę. Obecnie cały teren jest solidnie ogrodzony. Nie ma pustych działek, a wszystkie są piękne zagospodarowane.  Ogródki obecnie znajdują się przy nowo wybudowanej drodze, której nadano nazwę ulicy Nad Strumykiem. Od czterech lat funkcję prezesa ROD „Nad Strumykiem” pełni Mariola Kurant, która podejmuje szereg działań poprawiających infrastrukturę i bazę ROD.

Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń – brązowych odznak PZD oraz odznaczeń „Zasłużony dla ROD”, które otrzymały osoby, uprawiające swoje ogrody od początku ich istnienia, czyli od 40 lat.

Brązową odznakę Polskiego Związku Działkowiczów otrzymali: Mirosława Nowak, Aurela Ścibisz, Bronisław Sala, Halina Chojnacka, Barbara Wiecha, Kazimiera Stępień, Helena Szczepanowska, Roman Skarżyński, Zenona Zelek, Krystyna Przybycień, Bolesław Barański, Jan Zięba, Andrzej Cheba, Czesław Ząbek, Wiesława Zięba, EwaModras, Dorota Śliwka, Zuzanna Jop, Irena Bielecka, Waldemar Firmanty, Paweł Religa, Teresa Kępas – Ogonowska i Halina Wójcik. Odznaczeniem Zasłużony dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych zostali uhonorowani: Leszek Łukawski, Ferdynand Skubisz, Małgorzata Zielezińska, Karolina Zielezińska, Danuta Miazga i Mariola Kurant. Jubileuszowe odznaczenia za pracę na rzecz ROD otrzymali: Janusz Forma, Artur Kosmaciński i Ireneusz Simla. Wszyscy działkowicze otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz jubileuszowe upominki. Specjalne wyróżnienie odebrała pani Zofia Baran – medal PZD oraz upominek w postaci zegara z dedykacją. Pani Zofia związana jest z ogrodami działkowymi „Nad Strumykiem” od 40 lat. Przez 20 lat pełniła funkcję prezesa zarządu ROD. Obecnie jest skarbnikiem. Przez lata swojej pracy na rzecz ROD otrzymała już wszystkie odznaczenia PZD. Jubileusz był okazją do specjalnych gratulacji. Pani Zofia skończyła 82 lata i jest niezwykle aktywną, pełną humoru i  pogody ducha osobą. Jak mówi kocha pracę na działce, a jej coroczne plony budzą zachwyt sąsiadów. Nie brakuje jej czasu, siły i energii, aby  codziennie przychodzić na działkę.

-Kocham to miejsce i te rośliny. Bez tego chyba nie mogłabym żyć. Wstaję rano, do południa załatwiam wszystkie sprawy domowe, gotuję obiad dla rodziny, a popołudniu idę na działkę i jestem tu do wieczora. Zawsze jest coś do zrobienia. Uprawiam prawie wszystko – pomidorki, ogórki, ziemniaki i inne warzywa, mam też część pod folią. Hoduję też kwiaty. Za lilie otrzymałam nagrodę wojewódzką. Gadam codziennie do moich roślin i może dlatego tak pięknie rosną. Ta działka to taka moja przystań, gdzie odpoczywam na świeżym powietrzu. Mam też trawkę z miejscem na grilla. Praca tu sprawia mi dużą przyjemność. Mam już 82 lata i sama się dziwię, że mnie jeszcze nogi noszą. Cieszy mnie, że te ogrody się rozwijają. Wszystko zmieniło się kiedy sprawy w swoje ręce wzięły kobiety. Wtedy też działki zostały porządnie ogrodzone, zamontowaliśmy solidne bramy, dziś każda działka ma dostęp do wody, do prądu. Wiele zmieniło się przez te 40 lat. Czas jednak oddać zarządzanie w ręce młodych. Nasza pani prezes prężnie działa, skomputeryzowała naszą pracę, powstała nowa świetlica, jest nowa droga. Dużo się dzieje dobrych rzeczy i niech tak zostanie. Jesteśmy tu jak wielka rodzina, pomagamy sobie nawzajem po sąsiedzku. Naprawdę jest fajnie –mówi pani Zofia Baran.

Jubileusz był czasem integracji działkowiczów. Na stołach nie zabrakło tegorocznych plonów wyhodowanych na działkach. Wśród przekąsek były  pomidory, papryka, ogórki małosolne, owoce oraz tradycyjna „swojszczyzna” z wiejskim smalcem domowej roboty.  Był także jubileuszowy tort i  niespodzianka w postaci prezentacji artystycznej w wykonaniu bibliotekarki Małgorzaty Szymczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło życzeń i gratulacji składanych przez dyrekcję okręgu PZD i władze samorządowe miasta. ROD „Nad Strumykiem” otrzymał pamiątkowy puchar z okazji jubileuszu. Zwieńczeniem uroczystości było integracyjne grillowanie przy muzyce.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *