Ostrowiec Świętokrzyski postawi na geotermię?

Ostrowiecki samorząd wprowadził do Wieloletniej Prognozy Finansowej nowe zadanie polegające na „Wykonaniu otworu poszukiwawczo- rozpoznawczego wód termalnych” z realizacją w latach 2022 -2025. Planowany koszt nakładów to 8,2 mln zł.
– Ów temat nie pojawiłby się, gdyby nie doszło do drastycznej sytuacji na rynku węgla- wyjaśniał prezydent Jarosław Górczyński. Przypomnę tylko, że cała Unia Europejska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel od sierpnia br, a my, jako jedyni już od początku marca i dzisiaj ponosimy za to konsekwencje. Dzisiaj mając na uwadze zabezpieczenie przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego szukamy alternatyw dla zasilenia ciepła systemowego. (…) To tylko jeden z zaproponowanych przez nas ewentualnych elementów, a mamy ich więcej. To sposób na zapewnienie dywersyfikacji. Już dziś chciałbym zaprosić w październiku na sesję, która będzie w całości dedykowana ciepłownictwu. A na tę chwilę co jeszcze możemy powiedzieć, to, że chcemy złożyć, jako samorząd odpowiedni wniosek, który może spotkać się ze 100% środków kwalifikowanych.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski na ten cel będzie szukała zewnętrznych środków. I tak np. 70 mln zł dla samorządów lub ich związków przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych.
Program priorytetowy „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” dotyczył geotermii, tj. wsparcia wykonania pierwszego otworu badawczego, służącego rozpoznaniu pod kątem efektywnego wykorzystania wód termalnych w Polsce.
– Potrzebujemy rozwoju OZE w Polsce, a w szczególności rozwoju geotermii, jako naszego naturalnego, rodzimego zasobu. Niemal połowa obszaru Polski zawiera potencjał geotermalny i trzeba go uruchomić, rozpoczynając od przeprowadzenia prac poszukiwawczo- rozpoznawczych, czyli wykonania odwiertu badawczego – temu służyć będzie ogłaszany program. Do poszukiwań nadaje się dość szeroki obszar zbadany już wstępnie pod kątem zagospodarowania gorących wód – to Podhale
oraz pas ciągnący się od Szczecina aż po Góry Świętokrzyskie – musimy umiejętnie zewidencjonować, a zaraz potem wykorzystać ten potencjał – podkreśla dr Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju.
Polityka energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii szczególnie w ciepłownictwie systemowym. To jest „czysta energia” niezależna od warunków pogodowych, równomierna w skali roku – co bardzo cenne. Eksploatacja geotermii wiąże się także z eliminowaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a to jest dla nas szczególnie ważne przy intensywnych staraniach o czyste powietrze. Główne założenia programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” to: racjonalne wydatkowanie środków dzięki realizacji przedsięwzięć, dla których prawdopodobieństwo rozpoznania i udokumentowania złóż wód termalnych będzie jak największe, przejrzyste kryteria oceny wniosków przez Głównego Geologa Kraju, zmniejszenie komplikacji towarzyszących przygotowywaniu projektów robót geologicznych, poprzez wskazanie w programie szczegółowych wytycznych do ich przygotowania, lepsze efekty w zakresie rozwoju geotermii, przy mniejszych nakładach finansowych i mniejszym ryzyku udostępnienia zasobów wód termalnych.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiec Świętokrzyski postawi na geotermię?

  • 28 września 2022 at 17:03
    Permalink

    O naprawde? Czy to sie odbedzie z pomoca różczkarza? Czy jasnowidza. Lepiej tego nie robcie z pomocą własnych środków i mocy intelektualnych. Przez tyle lat nie znalazł sie geniusz żeby zbudować podjazd dla wózków obok tych schodów do urzedu. Wystarczy wygiąć dwa teowniki plus jeden chudszy w środku w kształt litery ,,c'” pare rurek na barjerke i przykryć blachą riflowaną, lub na blache stalową przykleić, lub przykręcić wykładzine przypominajacą papier scierny scieżke z odpowiednich do tego paneli i calść podeprzeć, ( jest teź taka specjalna farba. W tej kolejności…jeśli na doradce weżmiecie tego słynnego Biegłego Sądowego od osuwiska, wielkiego fana kreskówek. Ale lepiej zalecam budowanie tego od podpór zalanych w ziemi betonem. Odpowiednio przygotowanych, żeby sie nie zapadały sie po deszczu. Unikniecie koniecznosci korzystania z geniuszu tego biegłego w Sądzie, gdyby sie zdarzył jakiś wypadek i ktoś by Was podał. Bo dwa razy ten sam numer może nie przejść. Nie ma potrzeby ingerować w istniejące schody, wystarczy jedynie rozciąć barjerke na górze na jakieś wejscie, co też dobrze przewidzieć za wczasu. Bo kicanie przez barierke dla mam z wózkamimi, czy dla babć przeskakujących ją flopem, mogło by sie zbyt czesto kończyć kontuzjami. Nie dla tego że nie dały by rady, to wciaż twardszy materiał ludzki niż dzisiejsza młodzierz, ale ze wzgledu na twarde podłoże po drugiej stronie barierki. Niektóre mogły by być niedość już wygibane. Materaca ze względu na deszcz szkoda wam pewnie bedzie podlożyć, wiec musiały by przeskakiwać nożycami, a w spódnicach to może być niewygodne. Taki podjazd materiałowo to koszt 3-4 tysiace jak dla Was 5-6tysiakow i za 5tysiaków wyspawa Wam to nawet początkujący spawacz. Calość nie wiecej niż 15 tysi. Z pomalowaniem 20. Moga na to zrobić zrzutke ci rani od pomnika bohaterów, choć wątpie, żeby sie na to zdobyli. Wiadomo, heroicze czyny najlepiej dzisiaj robi sie za cudze, badź panstwowe. Wracajac do tematu – Co tam bedziecie budować, sieć geotermalna? Pomysł bardzo dobry, wrecz genialny, tylko uwarzajcie żeby sie nie poparzyć. Choć na tym terenie wody są zaledwie letnie z uwagi na obeność morza pod nami. Może przynajmniej przy okazji znajdzie sie jakieś ujecie wody gazowanej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.