Zamknij

Ostrowiec Świętokrzyski postawi na geotermię?

23:37, 19.09.2022
Skomentuj

Ostrowiecki samorząd wprowadził do Wieloletniej Prognozy Finansowej nowe zadanie polegające na "Wykonaniu otworu poszukiwawczo- rozpoznawczego wód termalnych" z realizacją w latach 2022 -2025. Planowany koszt nakładów to 8,2 mln zł.
?php>

- Ów temat nie pojawiłby się, gdyby nie doszło do drastycznej sytuacji na rynku węgla- wyjaśniał prezydent Jarosław Górczyński. Przypomnę tylko, że cała Unia Europejska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel od sierpnia br, a my, jako jedyni już od początku marca i dzisiaj ponosimy za to konsekwencje. Dzisiaj mając na uwadze zabezpieczenie przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego szukamy alternatyw dla zasilenia ciepła systemowego. (...) To tylko jeden z zaproponowanych przez nas ewentualnych elementów, a mamy ich więcej. To sposób na zapewnienie dywersyfikacji. Już dziś chciałbym zaprosić w październiku na sesję, która będzie w całości dedykowana ciepłownictwu. A na tę chwilę co jeszcze możemy powiedzieć, to, że chcemy złożyć, jako samorząd odpowiedni wniosek, który może spotkać się ze 100% środków kwalifikowanych.
?php>

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski na ten cel będzie szukała zewnętrznych środków. I tak np. 70 mln zł dla samorządów lub ich związków przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych.
?php>

Program priorytetowy "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" dotyczył geotermii, tj. wsparcia wykonania pierwszego otworu badawczego, służącego rozpoznaniu pod kątem efektywnego wykorzystania wód termalnych w Polsce.
?php>

- Potrzebujemy rozwoju OZE w Polsce, a w szczególności rozwoju geotermii, jako naszego naturalnego, rodzimego zasobu. Niemal połowa obszaru Polski zawiera potencjał geotermalny i trzeba go uruchomić, rozpoczynając od przeprowadzenia prac poszukiwawczo- rozpoznawczych, czyli wykonania odwiertu badawczego - temu służyć będzie ogłaszany program. Do poszukiwań nadaje się dość szeroki obszar zbadany już wstępnie pod kątem zagospodarowania gorących wód - to Podhale
?php>

oraz pas ciągnący się od Szczecina aż po Góry Świętokrzyskie - musimy umiejętnie zewidencjonować, a zaraz potem wykorzystać ten potencjał - podkreśla dr Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju.
?php>

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii szczególnie w ciepłownictwie systemowym. To jest "czysta energia" niezależna od warunków pogodowych, równomierna w skali roku - co bardzo cenne. Eksploatacja geotermii wiąże się także z eliminowaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a to jest dla nas szczególnie ważne przy intensywnych staraniach o czyste powietrze. Główne założenia programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" to: racjonalne wydatkowanie środków dzięki realizacji przedsięwzięć, dla których prawdopodobieństwo rozpoznania i udokumentowania złóż wód termalnych będzie jak największe, przejrzyste kryteria oceny wniosków przez Głównego Geologa Kraju, zmniejszenie komplikacji towarzyszących przygotowywaniu projektów robót geologicznych, poprzez wskazanie w programie szczegółowych wytycznych do ich przygotowania, lepsze efekty w zakresie rozwoju geotermii, przy mniejszych nakładach finansowych i mniejszym ryzyku udostępnienia zasobów wód termalnych.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%