W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyły się warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu przemocy wśród dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nich młodzi ludzie z ostrowieckich szkół, zarówno podstawowych, jak i średnich. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a warsztaty wpisują się w Światową Kampanię Pomarańczowej Wstążki pn. "19 Dni przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży", która rozpoczyna się 2 listopada.
?php>- Warsztaty są początkiem Kampanii Pomarańczowej Wstążki, w której bierzemy udział po raz drugi. Zaczęliśmy wcześniej, październikowym spotkaniem, po to, aby więcej czasu poświęcić na zjawisko przemocy - nie tylko przemocy rówieśniczej, ale także innych jej rodzajów - przemocy w rodzinach, wobec osób starszych, wobec osób niepełnosprawnych, różnych przejawów przemocy w miejscu pracy, czy też przemocy wobec zwierząt. Pomimo wzrostu świadomości społecznej nadal funkcjonuje wiele stereotypów postrzegania przemocy, które krzywdzą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich sposób zachowania, mówione , czy pisane słowa krzywdzą innych. Trzeba mówić o przemocy, po to, aby jej przeciwdziałać, aby dzieci i młodzież wiedzieli, gdzie szukać pomocy, jak reagować. Aby młodzi ludzie wiedzieli też, że mogą liczyć na nas - ludzi, w jednostkach takich jak CRL, MCK, PCPR, które są otwarte i gotowe służyć wsparciem, gdy dzieje się coś złego. - mówi Joanna Pikus, dyrektor PCPR.
?php>Sala kinowa zgromadziła blisko 150 osób. Przedstawicieli szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego, ale też z gminy Waśniów, Bodzechów, Kunów, Ćmielów i Bałtów. Delegacje szkolne odebrały pomarańczowe wstążki - symbol przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli także partnerzy powiatowej kampanii - Centrum Rozwoju Lokalnego z dyrektor Agnieszką Rogalińską, które podejmuje działania w ramach Centrum Profilkatyczno - Edukacyjnego "Bez Napięcia" oraz Miejskie Centrum Kultury z zastępcą dyrektora, Markiem Cichoszem, a także przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak i Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym.
?php>Warsztaty dla młodzieży prowadziły Ewelina Durazińska, psycholog z Punktu Interwencji Kryzysowej w PCPR oraz funkcjonariusz Anna Wasilewska z Wydziału Prewencji KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Młodzi ludzie mogli poznać psychologiczne aspekty, a także skutki prawne stosowania przemocy. Mogli też dowiedzieć się, gdzie szukać skutecznej pomocy oraz gdzie zgłaszać przejawy przemocy. Kolejnym wydarzeniem w ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki będzie konkurs plastyczny i multimedialny skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Celem wydarzeń jest zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy i na sposoby jej przeciwdziałania. Jak mówią uczestnicy warsztatów Karol Stadryniak, III LO i Mateusz Ryba III LO, takie kampanie są potrzebne i trzeba wciąż mówić o przemocy.
?php>-W swoich grupach tego nie widzimy, jednak z przemocą tak naprawdę możemy się spotkać w każdym miejscu. Jest ona bardziej lub mniej zauważalna i uważam, że zawsze trzeba reagować. Przemoc jest wokół nas. Jest to bardzo ważny temat, którego nie wolno lekceważyć. Trzeba dostrzegać to zjawisko i reagować, jeśli jesteśmy świadkami stosowania przemocy - mówią uczniowie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz