NIE dla przemocy wśród dzieci i młodzieży

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyły się warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu przemocy wśród dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nich młodzi ludzie z ostrowieckich szkół, zarówno podstawowych, jak i średnich. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a warsztaty wpisują się w Światową Kampanię Pomarańczowej Wstążki pn. „19 Dni przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”, która rozpoczyna się 2 listopada.

– Warsztaty są początkiem Kampanii Pomarańczowej Wstążki, w której bierzemy udział po raz drugi. Zaczęliśmy wcześniej, październikowym spotkaniem, po to, aby więcej czasu poświęcić na zjawisko przemocy – nie tylko przemocy rówieśniczej, ale także innych jej rodzajów – przemocy w rodzinach, wobec osób starszych, wobec osób niepełnosprawnych, różnych przejawów przemocy w miejscu pracy, czy też przemocy wobec zwierząt. Pomimo wzrostu świadomości społecznej nadal funkcjonuje wiele stereotypów postrzegania przemocy, które krzywdzą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich sposób zachowania, mówione , czy pisane słowa krzywdzą innych. Trzeba mówić o przemocy, po to, aby jej przeciwdziałać, aby dzieci i młodzież wiedzieli, gdzie szukać pomocy, jak reagować. Aby młodzi ludzie wiedzieli też, że mogą liczyć na nas – ludzi, w jednostkach takich jak CRL, MCK, PCPR, które są otwarte i gotowe służyć wsparciem, gdy dzieje się coś złego. – mówi Joanna Pikus, dyrektor PCPR.

Sala kinowa zgromadziła blisko 150 osób. Przedstawicieli szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego, ale też z gminy Waśniów, Bodzechów, Kunów, Ćmielów i Bałtów. Delegacje szkolne odebrały pomarańczowe wstążki – symbol przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli także partnerzy powiatowej kampanii – Centrum Rozwoju Lokalnego z dyrektor Agnieszką Rogalińską, które podejmuje działania w ramach Centrum Profilkatyczno – Edukacyjnego „Bez Napięcia” oraz Miejskie Centrum Kultury z zastępcą dyrektora, Markiem Cichoszem, a także przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak i Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym.

Warsztaty dla młodzieży prowadziły Ewelina Durazińska, psycholog z Punktu Interwencji Kryzysowej w PCPR oraz funkcjonariusz Anna Wasilewska z Wydziału Prewencji KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Młodzi ludzie mogli poznać psychologiczne aspekty, a także skutki prawne stosowania przemocy. Mogli też dowiedzieć się, gdzie szukać skutecznej pomocy oraz gdzie zgłaszać przejawy przemocy. Kolejnym wydarzeniem w ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki będzie konkurs plastyczny i multimedialny skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Celem wydarzeń jest zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy i na sposoby jej przeciwdziałania. Jak mówią uczestnicy warsztatów Karol Stadryniak, III LO i Mateusz Ryba III LO, takie kampanie są potrzebne i trzeba wciąż mówić o przemocy.

-W swoich grupach tego nie widzimy, jednak z przemocą tak naprawdę możemy się spotkać w każdym miejscu. Jest ona bardziej lub mniej zauważalna i uważam, że zawsze trzeba reagować. Przemoc jest wokół nas. Jest to bardzo ważny temat, którego nie wolno lekceważyć. Trzeba dostrzegać to zjawisko i reagować, jeśli jesteśmy świadkami stosowania przemocy – mówią uczniowie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *