Konno na niepodległościowym szlaku (zdjęcia)

W dniu 22 października 2022 r. grupa jeźdźców konnych pod przewodnictwem Krzysztofa Dyka wyruszyła z bałtowskiego Rancza w Dolinie na Rajd Szlakiem Niepodległościowym. Jednak główna trasa wiodła przez północne tereny gminy Ćmielów.

Jak wyjaśnia instruktor jazdy konnej i współorganizator tegorocznego rajdu Krzysztof Dyk, mamy na naszym terenie wielu miłośników turystyki jeździeckiej. Osoby te, na co dzień związane z różnymi ośrodkami jeździeckimi, chcą brać udział w takich integracyjnych inicjatywach. Tym bardziej, że wydarzenia te łączą ze sobą sport i pasję, ale także dzięki nim można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o naszej historii i regionie.

-Wróciliśmy do tradycji organizowania Konnych Rajdów Niepodległościowych – mówi Krzysztof Dyk. Jest to jedna z form upamiętniania Święta Niepodległości. Odwiedzamy miejsca pamięci narodowej w naszym regionie. W tym roku udaliśmy się do Borii, w miejsce bitwy z czasów Powstania Styczniowego, gdzie starły się ze sobą oddziały płk. Czachowskiego z wojskami carskimi dowodzonymi przez mjr. Klewcowa. Następnie pojechaliśmy do Rudy Kościelnej. Tam upamiętniliśmy legionistę Jakubowskiego z Ćmielowa i przypomnieliśmy historię pobytu I Pułku Piechoty Legionów w Rudzie Kościelnej. Stąd ruszyliśmy do Czarnej Gliny, gdzie zapaliliśmy znicze na powstańczych mogiłach związanych z Bitwą Bodzechowską.

Potem, co koń wyskoczy grupa konnych udała się do Wiktoryna na ciepły posiłek i krótki odpoczynek. Rajd zakończył się wieczorem, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy ognisku i planowaniem kolejnych wydarzeń.

Krzysztof Dyk zaprasza miłośników jazdy konnej do udziału w kolejnych rajdach. Północne tereny gminy Ćmielów doskonale nadają się do uprawiania sportów i do rekreacji. To malowniczy region, o zróżnicowanej rzeźbie terenu i świetnych walorach widokowych. Po drodze można spotkać leśne zwierzęta, podziwiać różnorodność szaty roślinnej. Jest tu starorzecze, lasy bukowe i mieszane, tereny bagienne, a latem pola pachnącej facelii i rzepaku, falujące na wietrze łany zbóż. Dlatego region ten warto podziwiać spacerując, jeżdżąc na rowerze, choć miłośnicy jazdy konnej zgodnie twierdzą, że najlepiej robić to z końskiego grzbietu.

Tegoroczny Rajd Szlakiem Niepodległościowym odbył się przy współpracy z Krainą Koni z Bałtowa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *