Profilaktyka uzależnień z Programem „ANTYMINA”

Uczniowie ostrowieckich szkół uczestniczyli w spotkaniach w ramach Programu Profilaktyki Uzależnień „Antymina”, zorganizowanych przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program „Antymina” jest autorskim projektem rapera Mirosława Kolczyka „Kolah”, realizowanym przy wsparciu Fundacji „Służąc życiu” i rekomendowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Kolah urodził się i wychował w Tucholi. Nagrał dwa albumy z zespołem Royal Rap „Duchowa Rewolucja”. Przez kilka lat koncertował i nagrywał z najbardziej znanym w Polsce zespołem z nurtu Gospel TGD. Zagrał setki koncertów w kraju i zagranicą. Potrzebą serca i jego wielką pasją stały się projekty związane z profilaktyką uzależnień , w które angażuje się od kilkunastu lat. „Antyminma” to program adresowany do uczniów szkół podstawowych. To wiedza podana młodym ludziom w atrakcyjny i nowatorski sposób, przeplatana muzycznymi prezentacjami rap -freestyle.

W ubiegłym tygodniu Kolah odwiedził ostrowieckie szkoły. Towarzyszyliśmy spotkaniu w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 10 z dyrektor Anną Stojek oraz Agnieszką Rogalińską dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego.

-Program „Antymina” wpisuje się w działania profilaktyki uzależnień, które realizujemy w ramach Centrum Rozwoju Lokalnego. Jest to odpowiedź na problemy, z jakimi zderza się młodzież szkolna. Współczesny świat jest pełen zagrożeń, jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki, dopalacze, czy inne substancje psychoaktywne. Poprzez przykłady, przeżycia innych, podane w atrakcyjnej formie, z elementami muzyki, która czytelnie i wprost pozwala mówić na trudne tematy, chcemy pokazać młodym ludziom, że mają wybór i mogą doświadczać piękna tego świata pełnią samych siebie, bez używek – mówi dyrektor Agnieszka Rogalińska.

Uczniowie z entuzjazmem przyjęli taką formę przekazu. Aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, odpowiadając na pytania i dzieląc się swoimi przemyśleniami. Niektórzy nie ukrywali, że mieli kontakt z substancjami psychoaktywnymi lub taki kontakt miał ktoś z ich najbliższego otoczenia. To potwierdza skalę problemu, który dotyka młodzież oraz potrzebę realizowania działań profilaktycznych e budowaniu właściwych postaw młodych ludzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *