Przeszczep mikroflory jelitowej już w Ostrowcu!

W miniony piątek przed południem zespół lekarzy i pielęgniarek II Oddziału Wewnętrznego Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy pomyślnie przeprowadził procedurę przeszczepu mikroflory jelitowej. Pacjentka przygotowywana była 5 dni, sama procedura trwała 2,5 godziny. Tym samym ostrowiecki szpital stał się jednym z trzech ośrodków w naszym regionie skutecznie dokonującym przeszczepów mikroflory jelitowej, obok Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach i szpitala w Busku –Zdroju. To unikatowa na skalę kraju procedura ratująca życie i zdrowie pacjentów zakażonych bakterią clostridium dificile.

-Niejednokrotnie mówiłam, że będziemy dbać o rozwój szpitala i podnoszenie jakości usług medycznych dla pacjentów. Odbudowujemy wszystkie poradnie, aby pacjenci po zakończonym leczeniu szpitalnym, mogli  nadal pozostawać pod opieką specjalistyczną, ale też wprowadzamy nowe, unikatowe procedury,  ratujące życie i zdrowie pacjentów – mówiła na konferencji starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Jak potwierdza lek.  med. Dariusz Tumulec, pełniący obowiązki dyrektora szpitala, zakażenia bakterią  clostridium dificile jest bardzo niebezpieczne dla organizmu, a w wielu przypadkach śmiertelne, zaś szczególnie po pandemii covid 19,  liczba zakażeń nieuchronnie wzrasta.

-Koronowirus spowodował tragiczny wzrost konieczności leczenia antybiotykami u pacjentów, czego efektem jest systemowe dochodzenie do głosu zakażenia bakterią clostridium dificile, która powoduje u człowieka uporczywe biegunki. W Polsce dostępne są dwa leki, a właściwie jeden, bo drugi to lek z importu docelowego drogi, gdyż koszt terapii to około 10 tysięcy złotych. To zakażenie dochodzi do głosu, gdy jelita są jałowe, powoduje u pacjenta wyniszczające, ale też śmiertelne biegunki. W 2018 roku, przed pandemią w Polsce zachorowało 11 tysięcy 592 osoby, w okresie od stycznia do sierpnia 2021roku, a więc przez okres ośmiu miesięcy ilość zakażeń sięgnęła do 24 tysięcy, czyli sto procent więcej niż wcześniej. Niestety śmiertelność sięga 45 procent i zagrożeni są nią pacjenci powyżej 75 roku życia. To zakażenie jest nawrotowe i każde, kolejne podawanie antybiotyku powoduje nawrót tej choroby. Dotychczasowe leczenie pacjenta każdorazowo trwało 6 tygodni, przy pełnej izolacji i towarzyszyło mu założenie sondy do żołądka oraz przygotowanie roztworu z kału zdrowego człowieka. Świat jednak idzie do przodu i w 2022 roku doczekaliśmy się preparatu w postaci kapsułek doustnych. W dniu dzisiejszym zespół lekarzy i pielęgniarek II Oddziału Wewnętrznego dokonał zabiegu nową metodą, zakończonego sukcesem. Jesteśmy obecnie nie tylko jedynym w powiecie, ale też spośród ościennych powiatów, ośrodkiem skutecznie leczącym zakażenia wywołane bakterią clostridium difice nową metodą. Na tym terenie jesteśmy absolutnie pionierami tej metody. Chcemy wyjść do pacjentów z różnymi, nowymi usługami medycznymi. Ta jest pierwsza i najważniejsza, bo jej wymierne efekty będą odczuwać ludzie na co dzień – mówił Dariusz Tumulec p o. naczelnego dyrektora szpitala.

Z powodu zakażenia niebezpieczną bakterią ostrowiecki szpital średnio hospitalizuje trzech pacjentów tygodniowo. Nowa metoda leczenia nie tylko skraca okres hospitalizacji z 6 tygodni, do kilku dni, ale powoduje całkowite wyleczenie pacjenta, bez nawrotów choroby. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, nie ma przeciwwskazań do jej stosowania i jak potwierdza lek. med. Dariusz Tumulec jest całkowicie bezinwazyjna, co zwiększa komfort pacjentów.

-Nie jest to zabieg operacyjny. Mówimy o przeszczepie, gdyż flora jelitowa jest traktowana jako narząd – waży około 2 kilogramów i jeśli jakiś procent zostanie zredukowany, mówimy o zaburzeniu równowagi organizmu. I dlatego też mikroflora jelitowa ze względu na swoją ważność traktowana jest jako narząd, w związku z czym jest to procedura przeszczepowa, polegająca na odpowiednim przygotowaniu pacjenta i podaniu preparatu w kapsułce –wyjaśnia dyrektor Dariusz Tumulec.                            

Nową metodą już będą leczeni pacjenci powiatu ostrowieckiego. Szpital jest także otwarty na współpracę z innymi placówkami, które hospitalizują pacjentów z powodu zakażenia groźną bakterią. Ze skutecznego leczenia będą mogli korzystać również pacjenci naszego regionu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *