Niech wygra siła argumentu. O roli młodzieży w społeczeństwie obywatelskim

„Rozwój spo łeczeństwa obywatelskiego zależy od młodzieży” – z tak postawioną tezą zmierzyli się uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych w debacie oxfordzkiej, jaka odbyła się w Szkole z Pasją im. Elżbiety Sołtys. To element działania pod nazwą Akademia Młodzieżowej Rady Miasta realizowanego w ramach projektu “Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”, dofinansowanego ze środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.
Do pierwszej debaty przygotowywało się osiemnaścioro uczniów ze szkół podstawowych. W kolejnej debacie oxfordzkiej udział wezmą z kolei uczniowie szkół średnich, w trzeciej osoby dorosłe. Czwarta będzie debatą międzypokoleniową. Ich rolą jest przygotowanie młodego pokolenia ostrowczan do wyborów Młodzieżowej Rady Miasta.
– Dziwi mnie to, że debata oxfordzka nie została wpisana jeszcze w podstawę programową nauki, bo to forma, która świetnie trafia do młodzieżymówi Katarzyna Cukierska ze Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych, realizująca zadanie pn. Akademia Młodzieżowej Rady Miasta. To często jedyny rodzaj, aby głos młodego pokolenia był słyszany szerzej, ale również pierwsza często okazja do wystąpień publicznych.
– Przyznam, że jako młody człowiek w podobnych debatach uczestniczyłem, bowiem wychowałem się w duchu społeczeństwa obywatelskiego- mówił do uczestników debaty oxfordzkiej wiceprezydent Artur Łakomiec. Często też powtarzam, że takie właśnie formuły doskonale potwierdzają, że najważniejszy nie jest argument siły, a siła argumentu.
I tak strona propozycji starała się przekonać, że przyszłość społeczeństwa obywatelskiego zależy od młodzieży, która jest chociażby bardziej aktywna i lepiej dostosowana do przemian społecznych w kontrze od opozycji. Z kolei pojawiały się glosy o większym doświadczeniu osób dorosłych, czy braku wpływu osób niepełnoletnich chociażby w życie publiczne, poprzez brak możliwości udziału w wyborach.
Wkrótce ruszy rekrutacja do ostatniego etapu Akademii Młodzieżowej Rady Miasta. Po feriach trzydziestu kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta będzie szkolić się dalej. Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta mają się odbyć jeszcze w tym roku szkolnym. Projekt „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”, realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny” przewiduje strategiczne, zintegrowane i kompleksowe zarządzanie miastem, zmierzające do poprawy sytuacji mieszkańców
m.in. w zakresie szeroko pojętej edukacji, ochrony środowiska oraz wsparcia lokalnego rynku pracy i przedsiębiorczości. Projekt będzie miał także na celu podniesienie poziomu kompetencji, jakości świadczonych usług i odpowiedzialności administracji samorządowej, przyczyniając się do budowania zaufania mieszkańców do władz lokalnych jako instytucji administrujących lokalnym rozwojem.
“Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa” korzysta z dofinansowania o wartości 2 974 766 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest poprawa życia mieszkańców w różnym wieku poprzez osiągnięcie różnorakich zmian w rozwoju społeczno- gospodarczym miasta oraz w sferze lokalnej administracji publicznej.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *