Piknik Charytatywny  z Niebieskim Jeżykiem (zdjęcia)

Mnóstwo atrakcji czekało na uczestników Pikniku Integracyjnego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenia Niebieski Jeżyk, który odbył się w Ośrodku Wypoczynkowo -Rekreacyjnym „Gutwin”. Już po raz trzeci organizatorzy zaprosili mieszkańców do integracji i dobrej zabawy, czemu sprzyjała słoneczna pogoda. Z godziny na godzinę muzyka dj Piotra Wójtowicza przyciągała coraz więcej mieszkańców, którzy chcieli radośnie  spędzić wolny czas. Imprezie towarzyszyła akcja charytatywna. Każdy kto chciał, mógł dołożyć swoją „cegiełkę”. Piknik otworzyła Katarzyna  Krzyżanowska, dyrektor SOSW, ze starostą ostrowieckim Marzeną Dębniak i Anną Bober ze Stowarzyszenia „Ostrobiec”. – Już po raz trzeci organizujemy Integracyjny Piknik Charytatywny. W tym roku zbieramy pieniążki na sprzęt rehabilitacyjny dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Jesteśmy zadowoleni, że Piknik cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają – mówiła dyrektor K. Krzyżanowska.  

Podczas Pikniku najmłodsi mogli obejrzeć wóz strażacki PPSP, degustować smakołyki przygotowane przez panie z  KGW z Miłkowa, przepyszne kulebiaki i paszteciki oraz słodkości. Radni miejscy i powiatowi – Agnieszka Rogalińska, Łukasz Dybiec, Mariusz Pasternak, Mariusz Łata, Joanna Pikus, Artur Zawadzki, Irena Renduda – Dudek wraz ze starostą Marzeną Dębniak i wiceprezydentem Arturem Łakomcem, zorganizowali kiermasz ciast, z którego dochód  został przekazany SOSW.  Słodkie pyszności i loteria fantowa towarzyszyły stoisku kadry pedagogicznej SOSW, atrakcyjne warsztaty  czytelniczo -plastyczne zorganizowała Księgarnia „Odeon”. Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchańcach. Były też wata cukrowa i kiełbaski z grilla. Swoje stoisko mieli ze słodyczami również uczniowie Technikum ZDZ. 

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy od wielu lat wspiera  rozwój dzieci z niepełnosprawnościami. Od ubiegłego roku realizuje także bezpłatny, rządowy projekt „Za życiem”,  w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.

-Są to terapie pedagogiczne -oligofrenopedagogiczna, neuro -logopedyczna, zajęcia z terapii sensorycznej, rehabilitacje, praca z psychologiem, z których mogą korzystać dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności zaraz po urodzeniu do momentu pójścia do szkoły. Rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości  mogą zgłaszać się do naszego punktu konsultacyjnego. Przyjmujemy dzieci ze skierowaniami do 3 roku życia oraz dzieci starsze na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania – mówi koordynator projektu Agnieszka  Kwapisz.

Współorganizatorem Pikniku było Stowarzyszenie „Niebieski Jeżyk”, które działa od  2008 roku i wspiera  osoby z niepełnosprawnościami, w tym ze spektrum autyzmu przy SOSW, rodziców oraz kadrę SOSW.

-Bardzo chętnie wspólnie organizujemy takie imprezy,  pikniki, kiermasze, aby integrować naszych podopiecznych i lokalną społeczność. Kwiecień to wyjątkowy miesiąc – świadomości autyzmu, stąd też chcemy poprzez takie imprezy zaznaczać naszą obecność.  Myślę, że świadomość dotyczącą potrzeb osób ze spektrum  wzrasta  w społeczeństwie, co się przejawia w takich akcjach, które skupiają coraz więcej osób. Te dwa światy osób neuro -typowych i osób ze spektrum  łączą się, wszyscy jesteśmy razem i możemy się wspierać. Gesty solidarności obserwujemy coraz częściej,  chociażby w branży handlowej, która organizuje różne akcje, czy też podświetlanie budynków w kolorze niebieskim, czy ściszanie muzyki, to potwierdza, że widzimy i otwieramy się na  osoby ze spektrum – mówi  Dorota Barańska – Balin, prezes Stowarzyszenia „Niebieski Jeżyk”.

Podczas imprezy uczestnicy brali udział w biegach. Dorośli w biegu na 5 km i marszu nordic walking. Najmłodsi zaś biegali na odległość 200 i 500 metrów oraz 1 km. W biegu na 5 km kobiet I miejsce wywalczyła Kinga Myśliwska, II – Aneta Dereń i III – Monika Kostrzewa. Marsz nordic walking kobiet – I miejsce – Ewelina Zając, II – Anna Kębczyńska, i III – Justyna Żurek. W biegu  mężczyzn I miejsce zdobył Rafał Lewocha, II – Przemysław Pronobis i III – Dawid Krzysiek. W marszu nordic walking I miejsce – Krzysztof Tworzewski, II -Remigiusz Woźniak i III Antoni Maciejko. Wśród najmłodszych w biegu na 200 m I miejsce zdobył Adaś Mikos, II – Wojtek Wykrota i III – Michał Gawlak. W biegu na 500 m najlepszy był Borys Gołębiowski, II miejsce zdobył Julian Łygan, zaś III -Nikola Dyjewska. W biegu na 1000 m I miejsce zajął Rafał Nowicki, II – Adrian Bartnik i III – Bartosz Lipowicz. Zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez zaprzyjaźnionych sponsorów. Wśród nich nie zabrakło maskotek – jeżyków, które ufundował zarząd powiatu ostrowieckiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *