Budynek dawnego ZDK znów się otwiera. Z początkiem czerwca startuje SOWA (zdjęcia)

Na 7 czerwca br. zaplanowano otwarcie pierwszego elementu budynku Zakładowego Domu Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, który przeszedł kompleksową modernizację. Będzie to „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”, czyli popularnie mówiąc SOWA.

Pierwsza SOWA

– Nowy budynek „Etiudy” jest już po odbiorze technicznym i wykonawca do końca ma czas na usunięcie raczej drobnych wad odnoszących się do samej modernizacji obiektu- mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. To będzie pierwsze z trzech zaplanowanych otwarć.

SOWA to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki, który przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023. Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

SOWA składa się z dwóch elementów: wystawy która pomaga w odkrywaniu zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami oraz majsterni, gdzie można będzie rozwiązywać zadania konstrukcyjne i logiczne.

W kolejce sala koncertowo- kinowa oraz CTH

– Równocześnie testujemy wystawę Centrum Tradycji Hutnictwa, która jest mocno naszpikowana elektroniką- przyznaje nam dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk. Poszukujemy już przewodników do oprowadzania po tej ekspozycji i to jest oferta dla osób, które kiedyś pracowały w ostrowieckiej hucie, a teraz mają dużo czasu. Trwa uzbrajanie sali koncertowej i myślę, że już w czerwcu będziemy gotowi, w sensie technicznym, na organizację pierwszych koncertów i spektakli, być może w tym okresie wystartuje również kino.

To co może być atutem sali widowiskowej, to jej nagłośnienie, na jakość którego ma pracować nowoczesny system  JBL. Sala koncertowa z wygodnymi siedzeniami wizualnie robi wrażenie, a o jej wygodzie, widoczności sceny wolelibyśmy, by wypowiadali się ostrowczanie w najbliższej przyszłości. Artyści z pewnością otrzymają znacznie powiększoną scenę, a także rozbudowane garderoby, których jest kilka, co sprawia że w Ostrowcu będą mogły bez jakichkolwiek utrudnień występować kilkudziesięcioosobowe zespoły artystyczne.

Fani X Muzy z pewnością mogą sobie zadawać pytania, czy do ZDK definitywnie powróci kino, czy też MCK zdecyduje się na prowadzenie dwóch sal kinowych. W tej kwestii nie zapadły jeszcze jednoznaczne decyzje, choć dyrektor MCK Jacek Kowalczyk nie wyklucza funkcjonowania dwóch sal kinowych. Przy zachowaniu sali w Ostrowieckim Browarze Kultury, w tej w ZDK wyświetlane byłyby np. premiery lub najbardziej kasowe produkcje. Oczywiście, w tym przypadku nikogo nie powinno dziwić, że decydujące będą względy czysto komercyjne.

Po pierwszych, jeszcze bardzo wstępnych, prezentacjach możemy zdradzić, że w Centrum Tradycji Hutnictwa zostały wykonane i zamontowane wystawy, podzielone na kilkanaście działów tematycznych. Możemy się z nich dowiedzieć m.in. o Kamiennej, jako najpracowitszej z polskich rzek, o starożytnym hutnictwie, staropolskiej Kuźnicy, górnictwie i węglarstwie, a także funkcjonowaniu wielkiego pieca, stalowni i walcowni, czy produkcji w hucie wagonów kolejowych. Wykręcając numer telefonu, w wirtualnej rzeczywistości, będziemy mogli dowiedzieć się z ustnych przekazów o życiu hutników w dawnym Ostrowcu.

Walczyli o stal 

Oczywiście, nas najbardziej cieszą nawiązania do „Walczymy o Stal”, na bazie której powstała Gazeta Ostrowiecka. Odwiedzający Centrum Tradycji Hutnictwa czytając wybierany z multimedialnej oferty numer „Walczymy o Stal” z 1955, 1965, 1975 i 1985 roku będą mogli przekonać się, jak zmieniała się problematyka życia huty i hutników w PRL na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Na parterze zmodernizowanego budynku ma otworzyć działalność kawiarnia. Musimy przyznać, że jakość serwowanej kawy i herbaty oraz słodyczy i wyciskanych soków ma dla nas niebagatelne znacznie, ale jeszcze bardziej chcielibyśmy, by przyszli najemcy zbudowali w tym miejscu wręcz klimatyczne miejsce spotkań środowisk twórczych, które przy zapachu i aromacie mielonej rzemieślniczej kawy mogłoby się dzielić wrażeniami przed i po serwowanych wystawach i koncertach, a przy okazji dokonać przeglądu cotygodniowego naszej gazety. Mamy nadzieję, że nie są to marzenia z ściętej głowy.

Bilety nabędziemy on- line

Jak się dowiedzieliśmy, na nowe atrakcje dawnego ZDK nabędziemy bilety w umiejscowionych w hallu kasach, który zyskał nowoczesny design, ale również za pośrednictwem portalu Bilety 24, jak i strony internetowej bilety.mck.ostrowiec.pl

– System ruszył przed kilkunastoma dniami i w długi weekend majowy około polowa widzów w kinie kupiła bilety przez internet- mówi Jacek Kowalczyk.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *