Europejskie Dni Archeologii w Krzemionkach

Jak co roku, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki włącza się w świętowanie Europejskich Dni Archeologii. Muzeum zapewnia, że pokaże archeologię zarówno od strony merytorycznej, jak i praktycznej, a wszystko to na terenie jedynego zabytku archeologicznego z Polski wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W piątek 16 czerwca o godz. 12:00 odbędzie się wykład dr. Szymona Modzelewskiego pt. „Historia archeologii”. Autor opowie o tym, jak powstała ta nauka, jak rozwijały się metody datowania i jak w ciągu ostatnich 200 lat mogliśmy poznać najdawniejszą przeszłość.

W sobotę 17 czerwca na terenie zrekonstruowanej osady pradziejowej od godz. 11:00 do godz. 15:00 odbędą się warsztaty archeologiczne. Będzie to okazja do spróbowania swoich sił w pracy krzemieniarza, a także pradziejowego budowniczego. Nie zabraknie neolitycznej kuchni, gdzie będzie można pouczyć się pracy na żarnach, upiec podpłomyki czy zobaczyć jak dawniej warzono sól.

Również w sobotę 17 czerwca o godz. 16:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Krzemionki Stefana Krukowskiego”. Ekspozycja przygotowana wspólnie z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie pokaże związki Stefana Krukowskiego z Krzemionkami, w szczególności historię badań prowadzonych przez profesora na terenie krzemionkowskich kopalń krzemienia pasiastego.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *