Ponad 10 tysięcy cudzoziemców pracuje w naszym regionie

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba cudzoziemców zatrudnionych na terenie naszego kraju. Na koniec maja 2023 r. ubezpieczonych i płacących składki było 1 mln 85 tys. cudzoziemców.
Dziś może to już być 1,1 mln osób. W naszym województwie legalnie pracuje już ponad 10 tys. imigrantów, w tym blisko 8,5 tys. Ukraińców. Kilkuset cudzoziemców pracuje na terenie naszego miasta.
Osoby bezrobotne lub zmieniające pracę nie mają większego problemu ze znalezieniem nowego pracodawcy. Więcej i częściej pisze się i mówi o problemach firm ze znalezieniem kandydatów do pracy. Ratunkiem stał się przyjazd do naszego kraju Ukraińców, Białorusinów i Azjatów. Nikt już nie neguje roli pracowników z Europy Wschodniej i Azji. Wiele firm własnymi kanałami sprowadza pracowników, wynajmują dla nich mieszkania, by uzupełnić braki kadrowe i zapewnić sobie stabilną produkcje lub zakończyć w terminie inwestycje. Najwięcej obcokrajowców pracuje w budownictwie i przemyśle.
Już dziś słychać głosy, co może się stać na budowach w Warszawie, Krakowie na modernizowanych liniach kolejowych i inwestycjach drogowych, jeśli część Ukraińców wróci po wojnie do odbudowy własnego kraju. Kto ich zastąpi?
Na razie drogi z Europy Wschodniej prowadzą do Polski. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba cudzoziemców pracujących na terenie naszego kraju. W maju osób ubezpieczonych było już 1 mln 85 tys. osób. Ci pracownicy płacili składki na ZUS. W stosunku do kwietnia to więcej o 8.3 tys. zł. Najwięcej przybyło Ukraińców (3.3 tys.) i Białorusinów (1.9 tys.). Większość pracujących na terenie Polski Ukraińców przyjechało do naszego kraju jeszcze przed wojną. Część wyjechała, ale ich miejsce zajęli nowi przyjezdni. Po obywatelach Ukrainy, Białorusi, pracę na terenie naszego kraju podejmują m.in. obywatele Nepalu, Mołdawii, Gruzji, Wietnamu i Indii a ostatnio także emigranci zarobkowi z półwyspu arabskiego.
Coraz więcej cudzoziemców pracuje w naszym regionie. Z urzędowych danych wynika, że na początku obecnego roku było to już ponad 10 tys. pracowników. Mowa o pracownikach legalnie zatrudnionych i płacących składki na ZUS. Najwięcej, bo około 8.5 tys. pracuje u nas Ukraińców. Na naszym terenie mieszka też i pracuje pól tysiąca Białorusinów. Na trzecim miejscu znaleźli się Gruzini.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ponad 10 tysięcy cudzoziemców pracuje w naszym regionie

  • 15 sierpnia 2023 at 19:18
    Permalink

    Ttlu pracuje a Arturro nie znalazl pracy, smutne.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *