W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. W przeszłości przesunięcie zegarów umożliwiało zyskanie dodatkowych godzin światła dziennego, co przekładało się na znaczące oszczędności energetyczne. Dziś, w obliczu globalnych wyzwań klimatycznych, nasze dążenia do oszczędności energii i zwiększenia efektywności energetycznej ewoluowały. Dzięki innowacyjnym technologiom i postępom w dziedzinie zielonej energii, stawiamy kroki ku bardziej zrównoważonemu i efektywnemu wykorzystaniu zasobów. Wszystko to bez konieczności wprowadzania radykalnych zmian w codziennym życiu, jak ma to miejsce w przypadku systemowej zmiany czasu. Czemu więc nadal przestawiamy wskazówki zegara dwa razy w roku?
?php>Cały czas w przeszłości?
?php>Gdy w latach XX zasoby energetyczne zaczęły odgrywać kluczową rolę w codziennym życiu, jednym z pierwszych kroków w kierunku efektywności energetycznej było wprowadzenie zmiany czasu. System ten miał na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego, redukując tym samym konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, a co za tym idzie, zmniejszając zużycie energii.
?php>Warto wiedzieć, że 5 lat temu, w odpowiedzi na wyniki otwartych konsultacji publicznych, w których aż 84% osób z państw członkowskich UE opowiedziało się za rezygnacją z przestawiania zegarków, Komisja Europejska podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących stosowania czasu letniego i związanych z tym zmian. Jednak podczas pandemii COVID 19 państwa członkowskie zawiesiły prace mające na celu wypracowanie ostatecznego kształtu dyrektywy COM (2018)639 znoszącej sezonowe zmiany czasu. Aktualnie nie toczą się żadne dyskusje w tym zakresie, co ma bezpośrednie przełożenie na sytuację tego zagadnienia w Polsce.
?php>-Ile właściwie zyskujemy dzięki zmianie czasu? Niestety dostępne dane na ten temat są wyjątkowo skromne. Według informacji podanych przez Komisję Europejską kilka lat temu, ogólny efekt oszczędności energii poprzez zmianę czasu w okresie letnim był marginalny. Wyniki różnią się jednak w zależności od położenia geograficznego. Przykładowo w 2016 r. roczna oszczędność energii wynikająca z pory letniej we Włoszech wyniosła około 580 GWh, czyli około 0,2% rocznego zużycia energii elektrycznej. Natomiast we Francji, w 2010 r., 440 GWh (~0,1% rocznego zużycia energii elektrycznej), z możliwymi pewnymi oszczędnościami w zakresie energii cieplnej. W 2015 r. oszczędności w Niemczech stały się nieistotne, ponieważ zużycie energii na oświetlenie spadło do około 8%, podczas gdy zużycie energii na zajęcia rekreacyjne wzrosło. W tym samym roku w Hiszpanii o 5% zmniejszono całkowite zużycie energii elektrycznej. Łatwo więc domyślić się, że w Polsce oszczędności były również śladowe.
?php>Zielona energia kluczem do sukcesu
?php>Współczesne rozwiązania, takie jak np. technologie magazynowania energii, czy inwestycje w odnawialne źródła energii, pozwalają na znaczne zwiększenie efektywności energetycznej i to bez naruszania codziennych rutyn społeczeństwa. Nowoczesne podejścia umożliwiają nie tylko znaczące obniżenie rachunków, ale także umacniają dążenia do zminimalizowania wpływu na środowisko naturalne, otwierając drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości.
?php>Jednym z głównych filarów transformacji energetycznej są więc odnawialne źródła energii, które dają możliwość produkcji energii bez emisji gazów cieplarnianych. Ponadto są one kluczowym elementem strategii zmniejszania zależności od paliw kopalnych i przejścia na bardziej zrównoważony system energetyczny.
?php>Dzisiejsze rozwiązania i działania na rzecz transformacji energetycznej stały się bardziej zaawansowane i skuteczne, pozwalając nam jednocześnie na zachowanie komfortu życia, do którego przywykliśmy. Można więc śmiało stwierdzić, że nie wymagają tak radykalnych zmian dla wszystkich jak systemowa zmiana czasu - wskazuje Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy. Obecnie zarówno odbiorcy prywatni, jak i Ci biznesowi mogą postawić na odnawialne źródła energii oraz skorzystać z dofinansowań, które są obecnie oferowane przez rząd - dodaje.
Podsumowując, odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczna są dwoma komplementarnymi obszarami, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej i przejścia na bardziej zrównoważony model gospodarki energetycznej bez konieczności przesuwania wskazówek zegarków.
?php>
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz