Droga Podgórze – Wiktoryn – słowo dotrzymane mieszkańcom

Na tę chwilę mieszkańcy gminy Ćmielów czekali bardzo długo. Kilka dni temu w Starostwie Powiatowym została podpisana umowa na realizację drogi relacji Podgórze – Wiktoryn. Fatalny stan nawierzchni był przedmiotem dyskusji na zebraniach z mieszkańcami Podgórza, Borii i Wiktoryna, na których ludzie upominali się o ten remont. Wtedy też zarówno starosta Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, jak i samorząd gminy Ćmielów, zapewniali, że zrobią wszystko, aby ta droga została wyremontowana. Na przestrzeni tej kadencji powiat ostrowiecki kilka razy próbował pozyskać środki z programów rządowych na tę inwestycję. Udało się za piątym razem. Wartość zadania to ponad 4,2 miliony, w tym dotacja z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 2,5 miliona złotych oraz wkład własny powiatu, pokryty solidarnie z samorządem gminy Ćmielów po 847 tysięcy. Umowę podpisali: starosta Marzena Dębniak i Łukasz Dybiec członek zarządu powiatu z wiceprezesem firmy wykonawczej Mirosławem Wilkiem, w asyście przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka, burmistrz Ćmielowa Joanny Suski, skarbnik powiatu Julity Szewczyk i Tomasza Mroczka, naczelnika Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu. Wykonawca ma dziewięć miesięcy na zrealizowanie inwestycji, która obejmuje kompleksową wymianę nawierzchni, wykonanie poboczy, zjazdów i oznakowania na odcinku ponad 3,1 km.

W ostatnim czasie w gminie Ćmielów zrealizowano dwie inwestycje -budowę drogi powiatowej wraz z chodnikiem w Przeuszynie oraz w kierunku Śródborza. Został także rozstrzygnięty przetarg na drogę w Brzóstowej, gdzie można spodziewać się kolejnych prac. Jak zapewnia samorząd powiatowy w gminie Ćmielów będzie się działo.

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Droga Podgórze – Wiktoryn jest naszą wspólną sprawą i dziś jest ten moment, kiedy możemy wszyscy powiedzieć mieszkańcom, że dotrzymaliśmy słowa. Długie były boje o tę drogę i wkładamy duży wysiłek finansowy w tę inwestycję, gdyż dofinansowanie rządowe jest jedynie na poziomie 60 procent, dlatego chcę podziękować pani burmistrz, że przyjęła tę propozycję współfinansowania wkładu własnego z samorządem powiatowym na poziomie 50 procent i mam nadzieję, że efekt będzie zadowalający.

Mariusz Pasternak przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego: Nareszcie uda się zrealizować projekt, który trwa od wielu lat. Mieszkańcy zwracali się do mnie o to jeszcze w poprzedniej kadencji. Powiat od 2019 roku próbował uzyskać dofinansowa, dopiero ten piąty wniosek okazał się skuteczny. Dziękuję w imieniu mieszkańców, pani staroście i zarządowi powiatu, że z taką determinacją walczyli o to, pani burmistrz i radnym Rady Gminy oraz radnym Rady Powiatu za jednomyślność w tej sprawie. Bez wzajemnej współpracy tej inwestycji by nie było.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *