Ostrowiec będzie miał PSZOK na miarę XXI wieku. Oprócz zbiórki odpadów- edukacja i cała masa nowoczesnego sprzętu

W finalną fazę wchodzą pracę związane z „Budową punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych PSZOK zlokalizowanego przy ulicy J. Samsonowicza”. Co ciekawe obiekt będzie posiadał również dodatkowe funkcje m.in. związane z edukacją ekologiczną, czy przywracaniem skierowanych tu przedmiotów do ponownego użycia. Cała inwestycja współfinansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Koszt wykonania robót budowlanych to 18.204.000,00 zł brutto.

– Powstaje obiekt na miarę XXI wieku, który oprócz głównej funkcji związanej z selektywną zbiórką odpadów będzie miał liczne rozwiązania przyznaje dla ostrowczan- mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. Warto zaakcentować, że przy okazji realizacji tego projektu pojawi się bardzo nowoczesny sprzęt i maszyny niezbędny do funkcjonowania PSZOKu.

Będą to m.in. ładowarka teleskopowa wraz z osprzętem w postaci: platformy roboczej (wym. 2/1 mb), łyżki 4 w 1, karetki z widłami pływającymi), koparko – ładowarka, kosiarka z kosiskiem przednim i zasobnikiem, elektryczny samochód dostawczy, samochód dostawczy do 3,5 t (zabudowa: skrzynią z plandeką), a także prasa belująca.

– Wszystkie z maszyny są z górnej półki przez co termin ich użytkowania skalkulowano na wiele lat – uważa Marian Macias, właściciel firmy ADMA, która wygrała ów przetarg, a w ostatnich latach zrealizowała m.in. nową bazę MZK, czy zadaszenie amfiteatru w parku. Jedno z urządzeń np. zamiata chodniki, wyrywa chwasty, zbiera liście, myje kostkę uliczną i odkurza.

Na tę chwilę działanie PSZOKu w Ostrowcu Świętokrzyskim było elementem przetargu zlecanej zewnętrznej firmie odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami.

– Termin realizacji inwestycji kończy się w październiku i na pewno nie jest zagrożony- mówi Marian Macias Na przedsięwzięcie składa się siedem budynków, które już powstały, choć na tę chwilę znajdują się w stanie surowym.

Na PSZOK złoży się: budynek administracyjno – biurowego z salą szkoleniowo – edukacyjną, budynek garażowo-gospodarczy, budynek magazynowo – gospodarczy z punktem napraw i ponownego wykorzystania elementów dostarczonych na PSZOK, zadaszone boksy do magazynowania zbieranych odpadów, altana edukacyjna konstrukcji drewnianej, rampa rozładunkowa wraz obustronnym najazdem, jak również waga samochodowa wraz z niezbędnymi instalacjami do jej obsługi.

– Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych trwają pracę i to jest ważne – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Kowalski. Powstanie obiekt, który pozwoli nam, mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego w komfortowych warunkach na oddawanie odpadów, których nie można oddać w ramach regularnych przetargów na odpady komunalne.

Artur Łakomiec, wiceprezydent miasta: Nowoczesny PSZOK obecnie przez nas realizowany zmieni gospodarkę odpadami w naszym mieście. Obiekty składające się na niego wyróżni kilka dodatkowych funkcji, w tym ta moim zdaniem najważniejsza, czyli edukacyjna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *