Ulica Iłżecka przed remontem

Wszystko wskazuje na to, że newralgiczny odcinek ulicy Iłżeckiej, od skrzyżowania z ul. Polną w kierunku Rynku doczeka się remontu jeszcze w tym roku. Dotychczasowe „łatanie dziur” po zimie nie przynosiło trwałych efektów.

Powiat ostrowiecki od dawna ubiegał się o dofinansowanie odcinka tej ulicy. Wniosek był na liście rezerwowej wojewody świętokrzyskiego. Obecnie, jak podkreśla naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, wniosek trafił na listę podstawową i ma szansę na dofinansowanie 70 proc. wartości zadania.

-Czekamy aż to dofinansowanie dojdzie do poziomu 70 proc. To nastąpi w przeciągu miesiąca, maksymalnie dwóch. Jest to uwarunkowane postępowaniami przetargowymi innych zadań, uwalnianiem się środków i uzupełnieniem do poziomu wnioskowanego. Zadanie to najpierw było na poziomie listy rezerwowej, a od stycznia br jest już na liście podstawowej – wyjaśnia naczelnik Tomasz Mroczek

Szacunkowa wartość zadania to około 3,8 mln zł. W ramach prac planowana jest wymiana nawierzchni, a także budowa chodników. Całość prac będzie połączeniem odcinka wykonywanego przy Rynku przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski. Będzie także zachowany styl budowy – nawierzchnia bitumiczna, a chodniki w granicie tak, aby cały odcinek stanowił jednakowy kompleks pieszo – jezdny.

Jak potwierdza starosta ostrowiecki Marzena Dębniak niewykluczone, że prace rusza jeszcze w tym roku. Warunkiem tego jest podpisanie umowy na dofinansowanie z wojewodą świętokrzyskim i ogłoszenie przetargu. Po wybraniu, wykonawca będzie miał 4 -5 miesięcy na zrealizowanie zadania.

Tymczasem na terenie miasta lada dzień ruszą inne przebudowy dróg powiatowych. Przy sprzyjającej aurze, którą już widać i czuć, ekipa budowlana pojawi się na ulicy 11 – Listopada.

-To kolejna inwestycja, która realizujemy we współpracy z samorządem Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to odcinek od przebudowanej już ul. Samsonowicza, w kierunku ulic Słonecznej i Chrzanowskiego. Zadanie to obejmuje wykonanie drogi, w tym także chodników i ścieżki rowerowej w kierunku huty. Wartość inwestycji to blisko 4 miliony złotych – mówi starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

W marcu br. nastąpi także przekazanie placu budowy firmie realizującej remont ulicy Mickiewicza. To także długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Jej wartość to 3,3 mln złotych, w tym dofinansowanie na poziomie 60 proc. Niebawem powiat ostrowiecki rozstrzygnie przetarg na przebudowę ulicy Sienkiewicza na odcinku od ulicy Sosnowej do skrzyżowania z Kolonią Robotniczą. Odcinek ten będzie połączeniem inwestycji realizowanej w pierwszym etapie w kierunku Boksycki, gdzie jeszcze trwają prace. Wartość tego zadania to ponad 9,2 mln, w tym dofinansowanie na poziomie 6,5 mln. Jak zapewnia starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, na remontowanych odcinkach dróg nie jest planowane całkowite wyłączenie ich ruchu. I choć kierowcy będą musieli liczyć się tam z utrudnieniami, to odcinki te będą przejezdne.

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki:  Bardzo mnie cieszy, że ruszamy z kolejnymi inwestycjami drogowymi, poprawiającymi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Przez ponad pięć lat oddaliśmy ponad 80 odcinków nowych dróg na terenie powiatu ostrowieckiego. To efekt dobrej współpracy z samorządami gmin, jak również dobrze przygotowanych wniosków na te inwestycje. Powiat ostrowiecki naprawdę się zmienia i mam nadzieję, że to dostrzegają mieszkańcy.

Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu: Chcielibyśmy, aby remont ulicy Iłżeckiej był zrealizowany jeszcze w tym roku. Nasz wniosek jest na liście podstawowej zadań powiatowych. Czekamy aż dofinansowanie osiągnie poziom 70 proc.  Wówczas po podpisaniu umowy z wojewodą świętokrzyskim i ogłoszeniu przetargu, wykonawca będzie miał 4 – miesięcy na realizację tego zadania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *