Szpital z kolejną nowoczesną aparaturą

Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim już wykonuje zabiegi przy użyciu zakupionego niedawno nowoczesnego sprzętu. Chodzi o laparoskop oraz USG dla niemowląt, niezwykle pomocne we wczesnej diagnostyce.

O nowych możliwościach ostrowieckiego szpitala mówił dyrektor naczelny Dariusz Tumulec podczas piątkowej konferencji z udziałem starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak, dyrektora ds. medycznych Bożeny Kubickiej, kierowników Oddziałów – Piotra Potockiego Chirurgii Ogólnej oraz Elżbiety Chojnackiej Neonatologii, a także Małgorzaty Dybiec, kierownika Bloku Operacyjnego.

Jak mówił dyrektor Dariusz Tumulec, szpital w ubiegłym roku otrzymał pomoc finansową, dzięki której udało się zakupić nowoczesny sprzęt, który już służy pacjentom.

-Korzystamy z najnowszej generacji sprzętu laparoskopowego systemu 4K, z możliwością podgrzewania gazu, odsysania gazu i z nowoczesną instrumentacją, z dwoma wysokiej rozdzielczości monitorami, umożliwiającymi większe monitorowanie pacjentów, co zwiększa ich bezpieczeństwo podczas zabiegów oraz komfort pracy personelu medycznego – mówi Piotr Potocki, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej.

Jak podkreślała Małgorzata Dybiec, kierownik Bloku Operacyjnego, laparoskop używany jest także do zabiegów ortopedycznych, ginekologicznych oraz urologicznych. Do tej pory od początku 2024 roku szpital wykonał około 80 zabiegów chirurgii ogólnej.

Jak mówiła Elżbieta Chojnacka, kierownik Oddziału Neonatologii, nowy aparat USG już pomaga w diagnozowaniu maluszków, które przychodzą na świat. Wartość zakupionego sprzętu to ponad 630 tysięcy – laparoskop 450 tysięcy i aparat USG – 180 tysięcy. Część środków to dotacja z rezerwy Rady Ministrów, część z budżetu powiatu oraz budżetu szpitala.

To kolejny nowy sprzęt, który podnosi jakość usług medycznych ostrowieckiego szpitala, znacznie poprawia warunki leczenia i co najważniejsze komfort pacjentów. Przy zabiegach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, skraca się okres hospitalizacji do jednego, dwóch dni.

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki: Mamy się czym pochwalić. Szpital przez ostatnie pięć lat przeszedł dużą metamorfozę. Tego sprzętu medycznego do diagnostyki i nowoczesnej aparatury jest naprawdę dużo. Pacjenci korzystają z nowoczesnego aparatu RTG, TK, a za chwilę będzie nowoczesny mammograf. Mamy doskonałych lekarzy, sprzęt z najwyższej półki, zabiegi wykonywane nowoczesnymi metodami, a wygląd szpitala zmienia się na lepsze. Obecnie trwa kompleksowy remont Oddziału Chirurgii, potem Oddział Urologiczny i Kardiologia. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, lecz myślę, że już teraz mieszkańcy dostrzegają te zmiany.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *