Szpital z rekordowym zyskiem – 7,5 milionów!

O historycznym sukcesie szpitala rozmawiali podczas konferencji – starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński, członek zarządu powiatu Łukasz Dybiec oraz przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak z dyrektorem naczelnym Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. Dariuszem Tumulcem, dyrektor ds. lecznictwa Bożeną Kubicką oraz dyrektor ds finansowych Joanną Gałęzią.

-Chcemy przedstawić obiektywny i faktyczny obraz szpitala. A szpital to jednostka finansów publicznych, zarabiamy tylko tyle, ile wykonamy w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Biorąc pod uwagę rok 2018 ryczałt szpitala wynosił 47 mln 613 tysięcy złotych, na koniec 2023 roku ryczałt wynosił już ponad 109 mln 390 tysięcy złotych. Jest to więc podwojona wartość. Uważamy, że to jest głównym źródem sukcesu finansowego szpitala. Tylko prawidłowa współpraca z NFZ i wykonywanie określonych procedur jest w stanie dać szpitalowi pieniądze. Szpital jednak służy leczeniu ludzi, a nie zarabianiu pieniędzy. Zastając jako dyrektor w 2022 roku, i kończąc 2022 rok mieliśmy stratę 5,8 mln. Dziś możemy ogłosić, że za rok 2023 zysk szpitala to 7,5 miliona złotych. W 2018 roku były trzy poradnie specjalistyczne , dziś mamy tych poradni 14. W tym roku będzie kolejna, dedykowana pacjentom z chorobami nerek. 2 kwietnia uruchamiamy poradnię kardiologiczną, która będzie pracować trzy dni w tygodniu. Na przestrzeni 5 lat zwiększyliśmy poradnie o 12 komórek. Uruchomimy też poradnię reumatologiczną, co jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Jesteśmy w potężnym remoncie 3 Oddziałów – Chirurgii, Neurologii i Kardiologii. W przyszłym roku chcemy uruchomić poradnię onkologiczną. Chcemy także uruchomić intensywną opiekę kardiologiczną z procedurami z „wyższej półki”. Mamy nowy tomograf, aparat RTG, wideo laparoskop 4K, za chwilę nowy mammograf – sprzęt ten pozwala na wykonywanie procedur, za które otrzymujemy pieniądze. Wypracowany zysk to zasługa wszystkich pracowników szpitala, za co składam wielki szacunek. To sukces każdego człowieka, dla którego dobro szpitala w nim poczuwa się, żeby coś z siebie dać. My mamy takich ludzi, tacy ludzie są potrzebni wszędzie -mówił dyrektor Dariusz Tumulec.

Joanna Gałęzia dyrektor finansowy zapewniła, że szpital ma stabilną sytuację ekonomiczną i jest jednostką, która nie ma zadłużenia.

-W 2019 roku na skutek zapaści finansowej z 2018 roku zobowiązania wymagalne szpitala kształtowały się na poziomie powyżej 27 mln. W szpitalu wówczas nie było środków, groziły nam zajęcia komornicze, byliśmy zasypywani wezwaniami do zapłaty i nakazami zapłaty. Płaciliśmy olbrzymie kwoty odsetek i kosztów dochodzenia należności. Myślę, że obecnie mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu – szpital w ciągu pięciu lat osiągnął dodatni wynik finansowy, zredukował do zera zobowiązania wymagalne. Jego działalność nabrała rozpędu na kolejne inwestycje. Otwieramy kolejne poradnie, to stanowi zabezpieczenie potrzeb opieki zdrowotnej mieszkańców powiatu ostrowieckiego – mówiła dyrektor ds. finansowych Joanna Gałęzia.

Bożena Kubicka, dyrektor ds. lecznictwa podkreśliła znaczenie uruchomienia Poradni Kardiologicznej dla pacjentów, a także wprowadzenia nowoczesnych metod w postaci angioplastyki tętnic wieńcowych dostępnych już w ostrowieckim szpitalu.

O tym, że szpital zmienia swój wizerunek wiedzą pacjenci – jak podkreślała starosta Marzena Dębniak – to także dialog z każdą grupą zawodową szpitala i zmiana mentalności pracowników, co jest bardzo ważne w realizowaniu wspólnych celów dla dobra mieszkańców. Przed szpitalem jeszcze wiele wyzwań. A jednym z nich jest jego rozbudowa. Gotowy projekt tej inwestycji ma wartość około 220 milionów. I jak zaznacza starosta Marzena Dębniak na to zadanie nadzieją są środki z UE.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *