W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie trwa nabór wniosków w ramach Programu "Aktywny Samorząd", dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, dzięki któremu mogą one pozyskać środki na polepszenie jakości życia. Program obejmuje dwa moduły. Pierwszy to likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. Osoby zainteresowane mogą tu pozyskać środki w czterech obszarach. Obszar A to likwidacja bariery transportowej, obszar B to likwidacja barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie, obszar C to likwidacja barier w poruszaniu się i obszar D to pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej. Jak zaznacza Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, wnioski w tym module przyjmowane są do 31 sierpnia br.
?php>-Osoby z niepełnosprawnościami z Programu "Aktywny Samorząd" mogą uzyskać pomoc w dostosowaniu samochodu do swoich potrzeb oraz w uzyskaniu prawa jazdy, w zakupie sprzętu komputerowego, wózka o napędzie elektrycznym, czy też wsparcie w postaci zapewnienia opieki nad osobą zależną, czyli dzieckiem, które przebywa w przedszkolu lub żłobku - wyjaśnia dyrektor Joanna Pikus.
?php>Drugi moduł wsparcia to pomoc w uzyskaniu przez osobę z niepełnosprawnościami wykształcenia na poziomie wyższym. Tu wnioski należy składać do 31 marca br.
?php>Ponadto Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wciąż przyjmuje wnioski na turnusy rehabilitacyjne, środki ortopedyczne, sprzęt rehabilitacyjny, czy też likwidację barier architektonicznych i technicznych w komunikowaniu.
?php>Trwa również realizacja Programu "Samodzielność - Aktywność - Mobilność", gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą otrzymać dofinansowanie w ramach dwóch modułów. Pierwszy to "Mieszkanie dla Absolwenta", drugi to "Dostępne Mieszkanie".
?php>-To program, który oferuje dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu przez okres maksymalnie 36 miesięcy. Jego adresatem może być osoba niepełnosprawna, która w ciągu trzech lat ukończyła naukę i posiada znaczny stopień niepełnosprawności. Wysokość dofinansowania zależna jest od lokalizacji wynajmowanego mieszkania i ulega stopniowemu obniżeniu wraz z upływem czasu , to 100 - 70 - 40 procent wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego - zaznacza dyrektor Joanna Pikus.
?php>Drugi moduł programu - "Dostępne Mieszkanie", to dopłata do zamiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych. Wysokość dofinansowania również zależna jest od lokalizacji, w której nabywane jest mieszkanie i stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym ( w przypadku dziecka do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności), z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka.
?php>Każda osoba zainteresowana proponowaną formą wsparcia może uzyskać szczegółowe informacje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na ul. Świętokrzyskiej 22. Ponadto w każdy czwartek w godz. 10 -12, w pokoju Nr 7.13 dyżurują członkowie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, z którymi osoby zainteresowane mogą bezpośrednio porozmawiać i zgłaszać swoje problemy oraz potrzeby oczekiwanego wsparcia. Ponadto w PCPR działa także Punkt Interwencji Kryzysowej, z dyżurami psychologa, terapeuty i prawnika, gdzie mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą uzyskać bezpłatną pomoc.
?php>?php>Joanna Pikus dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim: Pracujemy dla osób z niepełnosprawnościami. Dbamy o usuwanie barier w ich codziennym, niekiedy bardzo trudnym życiu, w nauce, pracy i pełnieniu ról społecznych. Chcemy ułatwić im funkcjonowanie, poznać ich potrzeby. Zachęcam osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, do bezpośrednich spotkań z nami, co pozwoli na spełnienie oczekiwań, dotyczących rozwiązania codziennych uciążliwości wynikających z niepełnosprawności.
?php>
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz