Zamknij

Wojna pod lupą ekspertów

18:34, 16.06.2023 Aktualizacja: 18:39, 16.06.2023
Skomentuj

Genezę, przebieg i skutki wojny rosyjsko - ukraińskiej analizowali eksperci polscy i zagraniczni podczas konferencji, organizowanej przez Środkowoeuropejski Instytut Badań i Analiz Strategicznych oraz Akademię Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dyskusje, w ramach kilku paneli tematycznych, trwały przez dwa dni, od 15 do 16 czerwca br.

?php>

Zdaniem organizatorów Międzynarodowej Konferencji Eksperckiej "Wojna rosyjsko-ukraińska 2022-2023. Geneza, przyczyny, przebieg i skutki" trwający już ponad rok zbrojny najazd Rosji na Ukrainę ma potężny wpływ na geopolitykę, światową ekonomię, stosunki międzynarodowe. Największy od zakończenie II wojny światowej zbrojny konflikt w Europie przedefiniuje światowy system bezpieczeństwa, ale wywoła także szereg zmian w prawie międzynarodowym, dyplomacji, doktrynach militarnych.

?php>

- Konferencja odbywa się czasie gdy w Ukrainie od blisko 500 dni trwa bezprawna, pełnoskalowa kinetyczna, krwawa i wyniszczającą wojna. To czas kiedy giną żołnierze i osoby cywilne, często są ofiarami ludobójstwa. Ostatnio musieli pozostawić swoje domostwa i ratować się po bandyckim wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Wysiłek i przelana krew sprawiły, że od tygodnia wojska ukraińskie są w kontrofensywie. Konferencja gości wielu krajowych i międzynarodowych naukowców, analityków, ekspertów, dyplomatów i polityków co jest dobrą okazją na dokonanie ocen, podsumowań oraz prognoz - mówi gen. broni dr. Anatol Wojtan z Akademii Gołuchowskiego, szef komitetu organizacyjnego konferencji.

?php>

?php>

Podczas konferencji eksperci, którzy zjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego, dyskutowali m. in. o genezie wojny na Ukrainie, postawie organizacji międzynarodowych wobec konfliktu, polityce poszczególnych państw wobec toczącej się wojny przygotowaniu militarnym obu stron konfliktu, systemach szkolenia wojskowego, zagranicznej pomocy dla Ukrainy. Podczas panelu generalskiego, w którym wzięło udział czterech generałów, analizowany również - strategicznie, operacyjnie i taktycznie - dotychczasowy przebieg konfliktu i prognozy na przyszłość. W panelach dyskusyjnych poświęconych ekonomii znalazły się natomiast m. in. próby oceny wpływu wojny na polską gospodarkę i globalne procesy ekonomiczne, czy skuteczności światowych sankcji nałożonych na Rosję.

?php>

Uczestnicy konferencji dyskutowali także o aspektach medycznych, czy społecznych wojny. Próbowano np. ocenić jej wpływ na funkcjonowanie ukraińskiego systemu ochrony zdrowia czy skalę traumy wojennej i PTSD wśród uchodźców i uczestników konfliktu. Omawiano również sposób relacjonowania wojny w mediach czy społeczne aspekty kryzysu humanitarnego, wywołanego rosyjską agresją.  W konferencji uczestniczyli naukowcy i eksperci wojskowi z kilkunastu krajów -  Ukrainy,  USA, Indii,  Wielkiej Brytanii, Włoch, Danii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Mołdawii, Gruzji, Łotwy, Litwy, Azerbejdżanu, oraz oczywiście z Polski. Wśród nich znaleźli się tacy uznani eksperci, jak: były Szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch,  gen. dyw. dr Rajendra Thakur, indyjski generał, specjalista od rywalizacji kosmicznej, gen. dyw. dr Dan Florin Grecu z Rumunii, jeden z twórców rumuńskiej doktryny obronnej, prof. Andrej Znamenski, rosjoznawca z Uniwersytuetu w Memphis (USA), czy dr Oliver Steward, analityk stosunków międzynarodowych z brytyjskiego Royal United Services Institute / Chatham House.

?php>

W trakcie konferencji miejsce miała podniosła uroczystość. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz w asyście senatora Jarosława Rusieckiego wręczył Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP 88-letniemu profesorowi Jurijowi Makarowi z Uniwwersytetu w Czerniowcach. Znany ukraiński politolog został odznaczony przez prezydenta Dudę na wniosek Rektora Akadeemii Gołuchowskiego za wkład w budowę relacji polsko-ukraińskich.

?php>

Międzynarodowa Konferencja Ekspercka "Wojna rosyjsko-ukraińska 2022-2023. Geneza, przyczyny, przebieg i skutki" jest kolejną z cyklu konferencji, poświęconych problematyce stosunków międzynarodowych, geopolityce, ekonomii,  bezpieczeństwu międzynarodowemu oraz wojskowości, które organizują wspólnie  Środkowoeuropejski Instytut Badań i Analiz Strategicznych oraz Akademia Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do tej pory odbyło się pięć takich konferencji.

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%