Stowarzyszenie Działaczy Opozycji Antykomunistycznej "Wolni i Solidarni 1980 -1989" zorganizowało niecodzienne spotkanie z uczestnikami wydarzeń sprzed lat, kiedy najpierw powstawała "Solidarność", a później zmagała się z mrokami stanu wojennego, represjami, prześladowaniami. W luźnej atmosferze uczestnicy wspominali wydarzenia, które na stałe, jak strajk w hucie po wybuchu stanu wojennego, wpisały się w historię naszego miasta.
?php>?php>W spotkaniu, prowadzonym przez Jerzego Jabłońskiego i Tadeusza Relikowskiego, uczestniczyli nasi parlamentarzyści, były prezydent Lech Janiszewski i byli przewodniczący Rady Miasta, Romuald Mrugała i Mirosław Zgadzajski. Wszyscy podkreślali ideały "Solidarności" i dorobek związku, który wywrócił porządek polityczny i zawrócił nasz kraj z komunistycznej, prowadzącej do nikąd, drogi. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych związkowców.
?php>Z racji tego, że spotkanie, w którym brało udział najwięcej związkowców z huty i oświaty, odbyło się w sierpniu podkreślano wagę Sierpnia `80, podczas którego trzy czynniki - kryzys gospodarczy, działalność opozycji oraz wybór Karola Wojtyły na Papieża - były głównymi elementami jego genezy. Na przełomie 1979 i 1980 r. sytuacja była już bardzo napięta. Iskrą wybuchu społecznego niezadowolenia stała się kolejna podwyżka cen, która nastąpiła 1 lipca 1980 r. Produkty mięsne objęte zostały cenami komercyjnymi, wyższymi od normalnych? Strajki objęły cały kraj, a 17 sierpnia w Stoczni Gdańskiej powołany został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który sformułował słynne 21 postulatów. W dniach od 30 sierpnia do 3 września 1980 roku podpisano porozumienia w Szczecinie, w Gdańsku i Jastrzębiu, na mocy których powołano niezależne, samorządne związki zawodowe.
Wydaje się, że "Solidarność", która w przeszłości odegrała rolę wielkiego ruchu społecznego, który z kolei obalił komunizm, a dziś pełni funkcję profesjonalnego związku zawodowego, jest nieliczną z organizacji, dla których ideały, przekonania i poglądy pozostają od lat niezmienne. Dało się to odczuć w wypowiedziach ostrowieckich działaczy, którzy mimo iż są już seniorami, to ich dzisiejszy głos jest jakby echem sprzed ponad 40 lat.
stalownik15:08, 13.08.2023
Faktycznie to "Niecodzienne spotkanie... " wielu ,z tych co na fotkach, niczym nie wyróżnili się w sierpniu 1980 i później a dziś wpychają się do grona zasłużonych i weteranów . Nie zakłamujmy historii...
Dyrektor szpitala Dariusz Tumulec zrezygnował!
Osiągnięciem tego pana jest to ,że załapał się do towarzystwa"czy dycha starczy" i dzięki temu moze należeć do grona ostrowieckich milionerów.
?!?!
17:43, 2025-07-09
Dyrektor szpitala Dariusz Tumulec zrezygnował!
Pisze sie o zarobkach szczegolnie wysokich, jak na ostrowieckie realia. A jakies sa osiagniecia tegoz dyrektora i ten ogrom wlozonej pracy?
pacjent
14:55, 2025-07-09
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Funeralny? Tak, istnieje niby takie słowo w języku polskim, tylko pytanie nasuwa się samo, ile osób z niego korzysta? Pewnie znający łacinę i angielski... Nie lepiej użyć dobrego-naszego 'pogrzebowy'❓
Raphael
06:45, 2025-07-08
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04