Zamknij

„Nie dla raka- Stop HPV". Koniec „zatrutej informacji”

19:44, 05.10.2024 Paweł Słowiński, Joanna Boleń Aktualizacja: 19:55, 05.10.2024
Skomentuj

„Nie dla raka- Stop HPV" pod tym hasłem odbyła się w Ostrowieckim Browarze Kultury konferencja zorganizowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wiolettę Adamczyk- Nowak. Z jej uczestnikami połączył się on line dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, który ostrzegał m.in. o fake newsach związanych ze szczepieniami.

- Naszymi działaniami staramy się dotrzeć do jak największej grupy młodzieży, ale też rodziców – mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wioletta Adamczyk – Nowak. Chcemy propagować rolę szczepień ochronnych, wpływ ludzkiego wirusa brodawczaka ludzkiego na nowotwory złośliwe, konsekwencje zakażeń oraz profilaktykę HPV poprzez zwiększenie świadomości na temat zagrożeń jakie niesie ryzyko związane z potencjalnym zakażeniem HPV i realizację szczepień w ramach powszechnego programu szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka.

- Niestety największym zagrożeniem dla procesu szczepień jest tzw. zatruta informacja- mówił do uczestników konferencji - dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Spotykamy się z doniesieniami, które są skażone dezinformacją. Chcę zdementować wszystkie doniesienia, których celem jest zaburzenie realizacji szczepień przeciwko HPV. Dezinformacja z jaką obecnie walczymy objawia się m.in. przez ataki na szkoły, które przystąpiły do programu. Jesteśmy też świadkami bardzo agresywnej propagandy antyszczepionkowej, która dotyka nawet nauczycieli, czy dyrektorów placówek oświatowych.

Na zaproszenie Dariusza Tumulca, dyrektora ostrowieckiego szpitala uczestnicy mogli zapoznać się również z opinią dotyczącą szczepień przeciw HPV  od prof. dr hab. n. med. Roberta Jacha, kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Onkologia to profilaktyka potrójna -  mówił profesor Robert Jach. Pierwotna, czyli zapobieganie rozwojowi choroby, wtórna- wczesne wykrywanie zmian, które mogą doprowadzić do rozwoju raka, aż wreszcie właściwe leczenie (…) Sam swoje dwie córki zaszczepiłem kilkanaście lat temu i stwierdzam, że fake newsy, o których mówił dr Paweł Grzesiowski nie mają pokrycia w rzeczywistości.

O potrzebie szczepień ochronnych ze sceny mówili jeszcze wojewoda Józef Bryk, starosta Agnieszka Rogalińska oraz prezydent Artur Łakomiec, którzy wsparli konferencję.

Uczestnicy wysłuchali wystąpień m.in.: „Wpływ ludzkiego wirusa brodawczaka HPV na nowotwory złośliwe" dr n. med.  Leszka Smorąga - Kierownika Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, „Rola szczepień ochronnych w profilaktyce zdrowotnej" lek. med. Magdaleny Klimas - pediatry, specjalisty medycyny rodzinnej, certyfikowanego lekarz medycyny podróży, „Program szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych", „Konsekwencje zakażeń HPV" - położnej Oliwii Ochmann z Oddziału Ginekologii i Położnictwa Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, „NFZ Profilaktycznie - Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV" Dagmary Borowiec - głównego specjalisty Działu Obsługi Klientów i Profilaktyki Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przed konferencją szczepienia na HPV przyjęli pierwsi uczniowie z ostrowieckich szkół podstawowych, w tym PSP Nr 14.

- Już na wywiadówkach informowaliśmy rodziców, że jest możliwość przeprowadzenia szczepienia w szkole-mówi dyrektor PSP Nr 14 Katarzyna Goworek. To od rodzica zależy, czy dziecka będzie szczepione, czy też nie, ale także czy szczepienie zostanie przeprowadzone w szkole, czy też w przychodni. Na tę chwilę mamy 62 deklaracji od rodziców, ale spodziewam się,  że będzie ich więcej.

- Choć szczepienia w szkole w tym momencie są nowością to patrząc historycznie zawsze tu się odbywały - mówi Jarosław Ciura, Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Wychodzimy naprzeciw potrzebom rodziców, dziecko będące w szkole i tu jest szczepione jest otoczone właściwą opieką. Bowiem tutaj jest lekarz i pielęgniarka. Akces do szczepienia w całym powiecie ostrowieckim zgłosiło większość szkół. W całym województwie świętokrzyskim na 526 placówek zgłosiło się do środy 378, co stanowi 72 proc. wszystkich placówek. Ten odzew jest bardzo duży, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Liczba dzieci, których rodzice wyrazili chęć do zaszczepienia to 2842.

 

 

(Paweł Słowiński, Joanna Boleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%