Zamknij

Nie zapłacimy więcej za śmieci. Czekają nas nowości

Paweł SłowińskiPaweł Słowiński 07:46, 10.12.2024 Aktualizacja: 11:07, 11.12.2024
Skomentuj

Firma Remondis odbierze nasze odpady także w 2025 roku. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski właśnie rozstrzygnęła przetarg w tej sprawie. Co najbardziej zainteresuje mieszkańców koszt usługi nie ulegnie zmianie, ale nie obejdzie się bez nowości.

- Jesteśmy już po podpisaniu umowy z operatorem na najbliższy rok- mówił podczas sesji prezydent Artur Łakomiec. Ceny odbioru odpadów, co najbardziej interesuje naszych mieszkańców, a nie jest oczywistością w realiach w innych samorządach, zostaną na tym samym poziomie. Nowością będzie też to, że nasi mieszkańcy dostaną od operatora pojemniki na odpady biodegradowalne. Co do kolejnych zmian to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będziemy prowadzić od 1 stycznia 2025, jako Gmina Ostrowiec Świętokrzyski.

Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmian „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski”, który wprowadza nowość w zakresie sposobu zbierania na nieruchomościach zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, które zbierane będą teraz tylko w pojemnikach do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a nie jak dotychczas w pojemnikach lub workach.

Co ważne pojemniki do zbierania tych odpadów dostarczy właścicielom nieruchomości nieodpłatnie wykonawca świadczący usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych z terenu  nieruchomości zamieszkałych, czyli firma Remondis.

Co też jest ważne mieszkańcy nie będą już ponosić kosztów dzierżawy tych pojemników. Wprowadzenie obowiązku zbierania odpadów ulegających biodegradacji w pojemnikach poprawi jakość zbieranych odpadów z uwagi na spowolnienie procesu biodegradacji w stosunku do odpadów zbieranych w workach, co jest bardzo istotne w dalszym procesie zagospodarowania tych odpadów i przetworzenia ich w kompostowni. Odpady ulegające biodegradacji zbierane w workach są zanieczyszczone tworzywami sztucznymi i wymagają dodatkowych czynności związanych z ich oczyszczeniem przez kompostowaniem, co wpływa na cenę zagospodarowania tych odpadów. Szacuje się, że średniomiesięczne ok 15 000 szt. worków jest zużywanych w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski do zbierania odpadów ulegających biodegradacji, co rocznie daje aż 180 000 szt. worków i przekłada się na blisko 9 ton odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają do składowania.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

mieszkanka Ostrowcamieszkanka Ostrowca

1 0

bardzo dobrze że ta firma będzie nadal odbierać odpady w naszym mieście - uważam że to dobry wybór przetargowy a jako jego potwierdzenie niech każdy przypomni sobie co działo się w Ostrowcu gdy w tym temacie działała jakaś kielecka firma na którą sąd nakładał milionowe kary za niewywiązywanie się z umowy zapewniającej odbiór śmieci 08:37, 10.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Raphael Raphael

1 0

A może taki potentat jak Remondis, a jak nie on, to radcy miejscy łaskawie pomyślą o przyszłości i zadecydują o budowie spalarni śmieci z prawdziwego zdarzenia?Ewentualnie o tańszej biogazowni wykorzystującej biodegradowalne odpady? Biogazownia nie musi być zaraz jakaś wielka za 100 mln, może być dostosowana do naszych 'ostrowczańskich' potrzeb, za 1/2 tej kwoty albo jeszcze mniej. Wsadu moim zdaniem nie zabraknie, technologie są coraz bardziej dostępne a szkodliwość czy uciążliwość dla środowiska żadna (lub minimalna), zwłaszcza że miasto dysponuje dogodnymi terenami industrialnymi, które mogłyby zostać wykorzystane do budowy takiego obiektu. Prawdopodobnie, po dokładnej analizie kosztów, okazałoby się, że w sytuacji spiralnie rosnących kosztów tradycyjnej utylizacji oraz energii, produkcja gazu czy prądu wytworzonego z odpadów, pokryje w szybkim czasie koszty inwestycji. Dodatkowo można by było się pokusić o jakiś innowacyjny projekt, który zyskałby przychylność I wpisałby się w którąś z dyrektyw unijnych i moglibyśmy otrzymać dofinansowanie na jego realizację -Do roboty zatem panie i panowie radni, wymyślcie coś innowacyjnego, działajcie a nie udajcie, że coś robicie, bo wprowadzając plastikowe pojemniki na biodegradowalne śmieci i produkując z tego kompost, za kilka lat będziecie śmiesznymi dinozaurami w tym temacie... 12:20, 10.12.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

m.m.

0 1

Czy aby z pewnością chciałbyś mieszkać w niedalekiej odległości od takiej spalarni śmieci , a zwłaszcza od składowiska wsadu do niej ?? Łatwo,bardzo łatwo decydować gdy mieszka się z daleka od takiego uciążliwego zakładu , gorzej gdy siłowo jest on umieszczony w sporym zagęszczeniu domostw. 18:43, 10.12.2024


InwestorInwestor

1 0

Terenów na ten pomysł nie brakuje. Drogi mamy pobudowane do nikąd w pola gdzie świat się kończy dla firm widmo.
Reasumując miejsce by się znalazło : ) 20:25, 10.12.2024


0%