Zamknij

Maszt idzie do rozbiórki

Anna MroczekAnna Mroczek 09:58, 14.05.2025 Aktualizacja: 10:00, 14.05.2025
Skomentuj fot. Tomasz Barski fot. Tomasz Barski

Wszystko wskazuje na to, że  32 metrowy maszt antenowy zamontowany przy ulicy Wardyńskiego i nieopodal Ostrowieckiego Browaru Kultury zniknie z krajobrazu miasta. Kilka dni temu Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało decyzję Wojewody Świętokrzyskiego, utrzymującą decyzję Starosty Ostrowieckiego, dotyczącą odmowy budowy masztu telefonii. Jak podkreśla Łukasz Smyła naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim,  ta decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.    

- W dniu 30 kwietnia bieżącego roku  została wydana przez Wojewodę Świętokrzyskiego decyzja, w której wojewoda orzekł, że utrzymuje decyzję Starosty Ostrowieckiego z dnia 27 marca 2025 roku. Ta decyzja była decyzją odmawiającą zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno – budowlanego, a  tym samym odmawiającą udzielenia pozwolenia na budowę dla wolno stojącego masztu antenowego. W związku z tym,  ta decyzja  wydana z pouczeniem dla stron, że jest ona ostateczna  w administracyjnym toku instancji oznacza,  że na ten moment inwestor otrzymując tę decyzję, zobowiązany jest do  rozebrania tego masztu. Na podstawie tej decyzji wyznaczymy wraz z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego kontrolę na tym terenie, jeśli maszt nie zostanie rozebrany, jeśli inwestor nie zastosuje się do zaleconych działań, zostaną podjęte  kolejne kroki, z zachowaniem obowiązujących procedur, mające na celu wyegzekwowanie wydanej decyzji, czyli rozbiórki masztu – wyjaśnia naczelnik  Łukasz Smyła.  

 Przypomnijmy, że sprawa feralnego masztu spędzała od dwóch lat sen z powiek mieszkańcom, a także zarządowi powiatu ostrowieckiego i kierownictwu Wydziału Architektury i Budownictwa.  A procedury trwały, wydawać by się mogło, bez końca.

- W czerwcu 2023 roku inwestor, zgodnie z obowiązującym prawem dokonał zgłoszenia masztu, jako tymczasowego obiektu przeznaczonego do rozbiórki do dnia 29 grudnia 2023 roku. Inwestor korzystając z przysługującej mu, zgodnie z art. 37 a ust. 1 ustawy Prawo Budowlane możliwości, przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonej w zgłoszeniu, złożył wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę tymczasowego obiektu. Złożenie wniosku przez inwestora spowodowało wstrzymanie obowiązku rozbiórki przedmiotowego masztu do czasu uzyskania pozwolenia na budowę – dodaje naczelnik Łukasz Smyła.

Wtedy też rozpoczęły się protesty i petycje mieszkańców centrum miasta, którzy wyszli na ulicę z transparentami sprzeciwu wobec budowli, obawiając się negatywnych skutków oddziaływania masztu na ich zdrowie. Odbyły się spotkania mieszkańców z zarządem powiatu oraz  kierownictwem i pracownikami Wydziału Architektury i Budownictwa.  W związku z toczącym się postępowaniem, z uwagi na lokalizację masztu na terenie historycznego układu urbanistycznego śródmieścia Ostrowca Świętokrzyskiego, Starosta Ostrowiecki zwrócił się do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach o uzgodnienie powyższego projektu ze stanowiskiem konserwatorskim. Świętokrzyski Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia powyższego projektu budowlanego. Inwestor wniósł zażalenie na postanowienie konserwatora do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tą procedurą Starosta Ostrowiecki zawiesił postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W dniu 18 listopada 2024 roku wpłynęło postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym utrzymano  w mocy postanowienie Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków, odmawiające zatwierdzenia przedłożonego przez inwestora projektu. Postanowienie to z chwilą wydania stało się ostateczne w administracyjnym toku instancji. Z uwagi na to Starosta Ostrowiecki  10 grudnia 2024 roku odmówił udzielenia pozwolenia na budowę maszt antenowego. Inwestor  odwołał się od tej decyzji do Wojewody Świętokrzyskiego. W dniu 14 stycznia 2025r. Wojewoda Świętokrzyski uchylił decyzję Starosty odmawiającą zatwierdzenia projektu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W dniu 27.03.2025 r. Starosta Ostrowiecki wydał ponownie decyzję odmawiającą udzielenia pozwolenia na budowę, od której inwestor wniósł ponownie odwołanie.

30 kwietnia br. Wojewoda Świętokrzyski utrzymał tę decyzję w mocy co oznacza, że inwestor powinien rozebrać maszt antenowy.

Inwestorowi przysługuje skarga na tę decyzję do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak póki co, maszt powinien zniknąć z centrum miasta.

To dobra i długo oczekiwana wiadomość dla mieszkańców tej części miasta, którzy nie chcą żyć w sąsiedztwie budowli, która mogłaby mieć negatywny wpływ  ich samopoczucie.

Łukasz Dybiec wicestarosta: Dwa lata temu, podczas spotkań zapewnialiśmy mieszkańców, że nie zostaną sami z problemem. Dziś decyzja Wojewody Świętokrzyskiego, utrzymująca w mocy decyzję Starosty Ostrowieckiego, odmawiającą udzielenia pozwolenia na budowę jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i zobowiązuje inwestora do rozbiórki masztu antenowego.

fot. Tomasz Barski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%