Zamknij

Podziękowania i odznaczenia  dla pielęgniarek

Anna MroczekAnna Mroczek 11:02, 19.05.2025 Aktualizacja: 11:07, 19.05.2025
Skomentuj fot. Anna Mroczek fot. Anna Mroczek

[FOTORELACJANOWA]6351[/FOTORELACJANOWA]

Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim był organizatorem uczelnianych obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek przypadającego 12 maja. Uroczystość zgromadziła wielu gości, ale jej bohaterkami były pielęgniarki oraz  studentki i studenci Wydziału Pielęgniarstwa. Uroczystość otworzyła dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr n.med. Monika Borek.

-Dla mnie, jako pielęgniarki, która pracuje w zawodzie od 25 lat, ale również dla Akademii, która kształci przyszłe kadry pielęgniarskie, to bardzo ważny dzień. Staramy się celebrować takie dni, dlatego, że jest to nasza historia i jest to nasza tradycja. Pielęgniarstwo się zmienia, staje się pielęgniarstwem nowoczesnym, ale te tradycje też są bardzo ważne. Sam dzisiejszy dzień, to dzień narodzin Florence Nightingee, która jest prekursorką pielęgniarstwa i założycielką pierwszej szkoły pielęgniarskiej, i chcemy do tych tradycji nawiązywać. Na przestrzeni tych lat zmieniło się bardzo wiele – przede wszystkim zyskanie nowych kompetencji, posiadanie większej samodzielności, tak naprawdę pielęgniarka, stała się integralną częścią zespołów profesjonalnych. Idziemy ku nowemu i idea nowoczesnego pielęgniarstwa, zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej, która ma być wdrażana pokazuje, że pielęgniarki rzeczywiście posiadają dużą samodzielność, otwierają własne praktyki, posiadają ją także w ramach  kompetencji wykonywanych zadań – mówiła dr n. med. Monika Borek.

Jak mówił rektor Akademii dr Paweł Gotowiecki zainteresowanie pielęgniarstwem jest bardzo duże i jest to obecnie kierunek atrakcyjny, co także potwierdzają studenci.   

 -Całe życie lubiłam pomagać ludziom. Moja mama z zawodu kiedyś także była pielęgniarką, stąd też moja decyzja. Jestem na trzecim roku studiów i okazało się, że to jest tym, czego szukałam. I odnajduje się w tym, co robię – mówiła Agnieszka Adamczyk.

-Myślę, że obecnie pielęgniarstwo jest szeroko oblegane, ale nie każdy człowiek nadaje się do tego, aby wykonywać ten zawód, gdyż on wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ogromem empatii w sobie. Od dawna myślałam o jakimś kierunku medycznym, więc jestem  w tym miejscu, w którym chciałam być i czuję, że robię to, co chciałabym robić. Jestem w tym zakochana i to jest moje spełnienie. Bardzo się cieszę, że w Ostrowcu można studiować pielęgniarstwo – mówiła Luiza Krawętkowska.

Obchody były okazją do wręczenia odznaczeń. Za szczególne zasługi w pracy zawodowej oraz aktywną działalność w Samorządzie Zawodowym Pielęgniarek odznakę otrzymała Agnieszka Adamek. Za szczególne zasługi w pracy zawodowej oraz działalności związkowej na rzecz środowiska pielęgniarek odznakę otrzymała Izabela Bełczewska. Za szczególne zasługi w pracy zawodowej oraz działalności dydaktycznej na poziomie szkolnictwa wyższego odznakę otrzymała Monika Jary. Za szczególne zasługi w pracy zawodowej oraz działalności dydaktycznej na poziomie szkolnictwa wyższego odznakę otrzymała lek. med. Barbara Strzelbicka.

Pielęgniarki odbierały podziękowania i życzenia od zaproszonych gości -senatora Jarosława Rusieckiego, posła Andrzeja Kryja, starosty ostrowieckiego Agnieszki Rogalińskiej, wicestarosty Łukasza Dybca, przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka, prezydenta miasta Artura Łakomca, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joanny Pikus, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzaty Safijowskiej, dyrektora szpitala Dariusza Tumulca,  także kadry akademickiej z rektorem dr Pawłem Gotowieckim i kanclerzem uczelni Agnieszką Winiarczyk oraz  zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Podziękowania od samorządu powiatu ostrowieckiego  i miasta  odebrały także pielęgniarki - radne – Monika Borek i Małgorzata Dybiec za zaangażowanie na rzecz środowiska.

Obchodom towarzyszył gościnny wykład pt. „Educational standards of nurses in Albania”, który wygłosiła dr Zhenisa Cuni z Wydziału Pielęgniarstwa Uniwersytetu w Albanii.                         .              

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też

Ludzie co wy robicie. Żarty sobie robicie z tym Trzas...a potem będzie płacz.

Porażka

14:53, 2025-05-19

Zapraszamy do naszych szkół!

Twierdzę że egzaminy wstępne do każdego rodzaju szkół ponadpodstawowych i wyższych były skuteczniejszą formą rekrutacji bo to placówka oświatowa powinna dbać o poziom przyjmowanych uczniów tak żeby kandydat realnie wykazał się swoim poziomem posiadanej wiedzy. Jako przykład podam swoją osobę - w latach 70. ukończyłem szkołę podstawową ze średnimi ocenami na świadectwie końcowym lecz na egzaminie wstępnym do technikum uzyskałem o niebo lepszy wynik od moich kolegów z podstawówki którzy mieli na świadectwie same piątki i czwórki.Po pisemnej części egzaminu wstępnego byłem zwolniony z egzaminu ustnego ze względu na bardzo dobrze zdany egzamin pisemny.Trochę podobnie było po ukończeniu technikum - egzamin wstępny był dla mnie formalnością żeby dostać się na wyższe studia pomimo niewielu ocen bardzo dobrych na świadectwie maturalnym. Najważniejsza jest posiadana wiedza kandydata do szkoły a nie jego oceny na świadectwie a wykazać to mogą wyłącznie egzaminy wstępne.

nie prymus

12:05, 2025-05-19

Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też

Nie ma co się dziwić że wygrał. Ostrowiec był jest będzie CZERWONYM miastem z układami.

PUSTY DZBAN

09:22, 2025-05-19

Hutnicy z Celsy świętowali (dużo zdjęć)

A hutnicy na 2 zmianie

Hutas

15:32, 2025-05-17

0%