Zamknij

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

. 11:37, 22.07.2025 Aktualizacja: 11:43, 22.07.2025
Skomentuj fot. Anna Mroczek fot. Anna Mroczek

W miniony weekend, już po raz trzynasty Rezerwat Krzemionki Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim zabrał mieszkańców i turystów w niezwykłą podróż po meandrach światowego dziedzictwa. Deszczowe chmury sobotniego przedpołudnia nie zniechęciły miłośników pradziejowej sztuki życia, a promienie słońca przywieźli ze sobą na Krzemionki – wicewojewoda Michał Skotnicki, starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, sekretarz gminy Kunów Aneta Szloser – Tyczyńska, właściciele zamku w Ćmielowie Anna i Tadeusz Zarębscy oraz dyrektor muzeum dr Andrzej Przychodni, którzy byli także gośćmi regionalnego programu TVP 3, nadawanego „na żywo” właśnie z Krzemionek.

-To jest nasze dziedzictwo kulturowe, to unikat na skalę światową, jedyne takie wyrobisko krzemienia pasiastego w postaci kopalni różnego rodzaju szybów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co stawia nas w randze z Wieliczką, czy z Wawelem, więc mamy tę jedyną „perełkę” w województwie świętokrzyskim i bardzo się cieszę, że pani starosta i pan dyrektor Muzeum promują to, co mamy najlepszego w naszym województwie. Postaramy się wypromować Krzemionki, tak jak Święty Krzyż, czy inne, znane już w przestrzeni międzynarodowej miejsca naszego województwa – mówił wicewojewoda Michał Skotnicki.

Unikatowość światową Krzemionek podkreślała również starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, zaznaczając istotę turystyki, jako jednego z kierunków rozwoju powiatu ostrowieckiego.

- Dla nas najważniejsze jest to, aby promować obiekty na terenie naszego powiatu, najważniejsza jest lokalność, tym bardziej że Krzemionki są jednym z 17 obiektów Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tradycja, lokalność, a przy tym doskonała zabawa, dotknięcie historii, to jest to, co powinniśmy wiedzieć tu na miejscu, a jednocześnie przekazać dalej i właśnie Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia temu służą. Istotny dla nas jest także zrównoważony rozwój turystyki na terenie całego powiatu ostrowieckiego. Stawiamy na to, co mamy najlepsze, a mamy bardzo atrakcyjne obiekty, jeśli chodzi o walory turystyczne, stąd też jednym z kierunków rozwoju powiatu ostrowieckiego jest turystyka – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.

Na uczestników czekała pradziejowa osada, a w niej niepowtarzalna okazja, by doświadczyć codziennego życia, rzemiosła, sztuki pradziejowej oraz obrzędów i inscenizacji, dotyczących wyjątkowych wydarzeń w życiu prehistorycznych społeczności, zamieszkujących niegdyś rejon Rezerwatu Krzemionki, dolinę rzeki Kamiennej, czy Wyżynę Sandomierską. Nie zabrakło także pokazów archeologii eksperymentalnej, warsztatów i inscenizacji z udziałem rekonstruktorów, prelekcji, spotkań z ekspertami oraz laboratoriów popularno – naukowych. Swoimi pasjami związanymi z odkrywaniem ukrytych zapisów w rozmaitych materiałach i różnymi metodami badawczymi dzielili się ze zwiedzającymi specjaliści znnaych ośrodków w Polsce. Spotkania Krzemionkowskie to czas niezwykłej, archeologicznej przygody odkrywania magii tego miejsca.

Już dziś Muzeum Historyczno – Archeologiczne zaprasza na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej, który odbędzie się na Krzemionkach w dniach 16 -17 sierpnia br. Warto już teraz zaplanować spotkanie z antyczną przygodą, na którą chętnych zabiorą bezpłatne autobusy!

[FOTORELACJA]6448[/FOTORELACJA]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%