Co robić 11 listopada? Obok oficjalnych obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości na mieszkańców naszego regionu czeka wiele atrakcji.
?php>Ostrowiec Świętokrzyski
?php>Obchody 100-lecia Niepodległości rozpoczną się w Ostrowcu Świętokrzyskim od Mszy świętej w Kolegiacie św. Michała o godz. 10.30. Godzinę później rozpocznie się przemarsz pod pomnik Józef Piłsudskiego, a ok. 11.45 część oficjalna zwieńczona złożeniem wiązanek.?php>
?php>
W godz. 10 -15.30 trwać będą Biegi Niepodległości. Na godz. 16.30 zaplanowano odsłonięcie Masztu Niepodległości w Parku Miejskim, zaś o godz.17 w kinie ?Etiuda? rozpocznie się widowisko pt. ?Sto lat w sto minut?, ukazujące zjawiska najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych dekad, począwszy od 1918 r.. Widowisko tworzy kompilacja krótkich obrazów filmowych, wierszy i piosenek w wykonaniu różnych pokoleń; dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskie Centrum Kultury, przy zaangażowaniu Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkół Podstawowych Nr 14, 3 i 7, Katolickiego Zespołu Edukacyjnego, PG Nr 3, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, LO Nr II i III, a także Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Ostrowiec Świętokrzyski, Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, Studia Pandora w MCK pod kierownictwem Ewy Goworowskiej, muzyków Andrzeja Chochoła, Grzegorza Gołębiowskiego i Wojciecha Sochy oraz Michała Gumuły, opieką artystyczną objęła Katarzyna Zielińska. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.?php>
?php>
?php>
?php>
?php>
Powiat ostrowiecki
?php>?Orły dla Niepodległej? ? 11 listopada ? Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
?php>Godzina 17-17.15- powitanie gości
?php>Godzina 17.15-18.00- koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestników Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Św. oraz Orkiestry Polowej Brygady Drużyn Strzeleckich.
?php>Po koncercie zapraszamy na pokaz sztucznych ogni.
?php>Dla uczestników będzie grochówka i ciepłe napoje.
?php>?php>
?php>
Ćmielów
?php>?php>
?php>
Kunów
?php>?php>
?php>
Waśniów
?php>?php>
?php>
Bałtów
?php>?php>
?php>
?php>
?php>
Opatów
?php>?php>
?php>
Powiat opatowski
?php>11 listopada od godz. 10 zapraszamy do Podziemi Opatowskich na wielki finał programu, realizowanego przez cały rok jubileuszowy, zatytułowanego ?Powiat opatowski na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości? ? a w nim:
?php>Otwarcie i prezentacja nowych wystaw:
?php>- ?Józef Piłsudski i Beliniacy? ? prace rzeźbiarskie Zygmunta Niewiadomskiego, artysty pochodzącego z Leszczkowa. Portrety słynnej Siódemki ? patrolu pod wodzą Władysława Beliny-Prażmowskiego oraz przywódcy Legionów Polskich, ojca niepodległości Józefa Piłsudskiego
?php>- ?Hej, kto Polak, na bagnety!? ? prezentacja bagnetów, używanych w latach 1914-1920 przez Polaków, walczących o niepodległość Ojczyzny i w obronie granic Rzeczpospolitej. Wolność została ?przyniesiona na bagnetach?, wywalczona przez polskich żołnierzy w różnych armiach I wojny światowej oraz w walkach o ustalenie granic II Rzeczpospolitej
?php>- wystawa ?Tak powstała Niepodległa? ? obraz dorobku kulturowego i przemysłowego II Rzeczpospolitej
?php>- wystawa ?Ojcowie Niepodległości?, prezentująca sylwetki postaci historycznych, którym zawdzięczamy odzyskanie wolności w 1918 r.
- wystawa ?Krzemień pasiasty ? świętokrzyski skarb natury?, ekspozycja wspaniałych wyrobów jubilerskich, użyczonych przez firmę Bomar z Ostrowca Świętokrzyskiego.
?php>Oprawa muzyczna i wizualna wydarzenia ? pieśni patriotyczne i archiwalne filmy z okresu międzywojennego.
?php>Dla wszystkich przybyłych przygotowano poczęstunek ? ?Gęsina na Świętego Marcina? ? dania z gęsiny jako nasz regionalny specjał, które przygotował Dwór Markus oraz Miodowy Młyn.
?php>?php>
?php>
Ożarów
?php>11 Listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, o godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ożarowie odprawiona zostanie msza święta. Po nabożeństwie mieszkańcy udadzą się pod Pomnik Niepodległościowy na Placu Wolności.
?php>- Przykładamy duże znaczenie do obchodzonego święta ? mówi burmistrz Marcin Majcher. ? Tym bardziej, że ziemia ożarowska, począwszy od października 1914 r., kojarzy się ze szlakiem do niepodległości w naszym kraju. W pobliskich Jakubowicach doszło do pierwszych nominacji oficerskich żołnierzy Józefa Piłsudskiego i od tego czasu zaczęło oficjalnie istnieć wojsko polskie, a nie formacje polskie przy wojsku austriackim. W późniejszym okresie polskie legiony maszerowały przez naszą ziemię, szły przez okolice Ożarowa, Tarłowa. Przeprawiały się przez Wisłę w kierunku Annopola. Radni w 1935 roku nadali Marszałkowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ożarowa.
?php>Podczas uroczystości na Placu Wolności burmistrz Marcin Majcher wystąpi z przemówieniem okolicznościowym, w którym przypomni inicjatywy gminy związane z obchodami jubileuszu, odsłonięcie Pomnika Niepodległościowego w Ożarowie przed czterema laty, popiersia Marszałka w Jakubowicach w tym roku. Mieszkańcy odmówią wspólnie modlitwę i zaśpiewają Hymn Narodowy. Będzie Apel Poległych, złożone zostaną kwiaty i wieńce przed Pomnikiem Niepodległościowym.
?php>Niecodziennym zdarzeniem będzie wykonane wspólnego pamiątkowego zdjęcia wszystkich mieszkańców, którzy znajdą się na Placu Wolności. - To szczególna okoliczność z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, dokument dla przyszłych pokoleń ? podkreśla sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, który koordynuje całą akcję. - Zdjęcie będzie tak wyreżyserowane, by po roku obchodów, opisie uroczystości odbytych w szkołach, przedszkolu, instytucjach gminnych, umieścić wszystko w specjalnie przygotowanej kapsule czasu, który znajduje się pod pomnikiem na Placu Wolności. To będzie też uczczenie 450-lecia lokacji miasta Ożarowa, co przypada w przyszłym roku.
?php>Po uroczystościach na Placu Wolności mieszkańcy obejrzą program artystyczny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Został on przygotowany w ramach projektu ?Żeby ja cenić, trzeba ją zrozumieć? i dofinansowany ze środków Lokalnego Konkursu Grantowego ?Działaj lokalnie 2018? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Konkurs ogłosił Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu wze współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.
?php>Przygotowane przez grupę artystyczną ?Iskra? oraz chór Zespołu Szkół imienia Edwarda Szylki w Ożarowie widowisko ?Gdzież ta Rzeczpospolita. Od potęgi i wielkości przez niewolę do wolności? odbędzie się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie.
?php>?php>
?php>
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz