Zamknij

Święto Niepodległości. Jakie atrakcje? Co, gdzie, kiedy w naszych miastach i gminach

07:57, 11.11.2018 Aktualizacja: 08:07, 11.11.2018
Skomentuj

Co robić 11 listopada? Obok oficjalnych obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości na mieszkańców naszego regionu czeka wiele atrakcji.

?php>

Ostrowiec Świętokrzyski

?php>

Obchody 100-lecia Niepodległości rozpoczną się w Ostrowcu Świętokrzyskim od Mszy świętej w Kolegiacie św. Michała o godz. 10.30. Godzinę później rozpocznie się przemarsz pod pomnik Józef Piłsudskiego, a ok. 11.45 część oficjalna zwieńczona złożeniem wiązanek.?php>

?php>

W godz. 10 -15.30 trwać będą Biegi Niepodległości. Na godz. 16.30 zaplanowano odsłonięcie Masztu Niepodległości w Parku Miejskim, zaś o godz.17 w kinie ?Etiuda? rozpocznie się widowisko pt. ?Sto lat w sto minut?, ukazujące zjawiska najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych dekad, począwszy od 1918 r.. Widowisko tworzy kompilacja krótkich obrazów filmowych, wierszy i piosenek w wykonaniu różnych pokoleń; dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskie Centrum Kultury, przy zaangażowaniu Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkół Podstawowych Nr 14, 3 i 7, Katolickiego Zespołu Edukacyjnego, PG Nr 3, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, LO Nr II i III, a także Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Ostrowiec Świętokrzyski, Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, Studia Pandora w MCK pod kierownictwem Ewy Goworowskiej, muzyków Andrzeja Chochoła, Grzegorza Gołębiowskiego i Wojciecha Sochy oraz Michała Gumuły, opieką artystyczną objęła Katarzyna Zielińska. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.?php>

?php>

?php>

?php>

?php>

?php>


?php>

Powiat ostrowiecki

?php>

?Orły dla Niepodległej? ? 11 listopada ? Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

?php>

Godzina 17-17.15-  powitanie gości

?php>

Godzina 17.15-18.00- koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestników Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Św. oraz Orkiestry Polowej Brygady Drużyn Strzeleckich.

?php>

Po koncercie zapraszamy na pokaz sztucznych ogni.

?php>

Dla uczestników będzie grochówka i ciepłe napoje.

?php>

?php>

?php>


?php>

Ćmielów

?php>

?php>

?php>


?php>

Kunów

?php>

?php>

?php>


?php>

Waśniów

?php>

?php>

?php>


?php>

Bałtów

?php>

?php>

?php>


?php>

?php>

 ?php>

Opatów

?php>

?php>

?php>


?php>

Powiat opatowski

?php>

11 listopada od godz. 10 zapraszamy do Podziemi Opatowskich na wielki finał programu, realizowanego przez cały rok jubileuszowy, zatytułowanego ?Powiat opatowski na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości? ? a w nim:

?php>

Otwarcie i prezentacja nowych wystaw:

?php>

- ?Józef Piłsudski i Beliniacy? ? prace rzeźbiarskie Zygmunta Niewiadomskiego, artysty pochodzącego z Leszczkowa. Portrety słynnej Siódemki ? patrolu pod wodzą Władysława Beliny-Prażmowskiego oraz przywódcy Legionów Polskich, ojca niepodległości Józefa Piłsudskiego

?php>

- ?Hej, kto Polak, na bagnety!? ? prezentacja bagnetów, używanych w latach 1914-1920 przez Polaków, walczących o niepodległość Ojczyzny i w obronie granic Rzeczpospolitej. Wolność została ?przyniesiona na bagnetach?, wywalczona przez polskich żołnierzy w różnych armiach I wojny światowej oraz w walkach o ustalenie granic II Rzeczpospolitej

?php>

- wystawa ?Tak powstała Niepodległa? ? obraz dorobku kulturowego i przemysłowego II Rzeczpospolitej

?php>

- wystawa ?Ojcowie Niepodległości?, prezentująca sylwetki postaci historycznych, którym zawdzięczamy odzyskanie wolności w 1918 r.

?php>

- wystawa ?Krzemień pasiasty ? świętokrzyski skarb natury?, ekspozycja wspaniałych wyrobów jubilerskich, użyczonych przez firmę Bomar z Ostrowca Świętokrzyskiego.

?php>

Oprawa muzyczna i wizualna wydarzenia ? pieśni patriotyczne i archiwalne filmy z okresu międzywojennego.

?php>

Dla wszystkich przybyłych przygotowano poczęstunek ? ?Gęsina na Świętego Marcina? ? dania z gęsiny jako nasz regionalny specjał, które przygotował Dwór Markus oraz Miodowy Młyn.

?php>

?php>

?php>


?php>

Ożarów

?php>

11 Listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, o godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ożarowie odprawiona zostanie msza święta. Po nabożeństwie mieszkańcy udadzą się pod Pomnik Niepodległościowy na Placu Wolności.

?php>

- Przykładamy duże znaczenie do obchodzonego święta ? mówi burmistrz Marcin Majcher. ? Tym bardziej, że ziemia ożarowska, począwszy od października 1914 r., kojarzy się ze szlakiem do niepodległości w naszym kraju. W pobliskich Jakubowicach doszło do pierwszych nominacji oficerskich żołnierzy Józefa Piłsudskiego i od tego czasu zaczęło oficjalnie istnieć wojsko polskie, a nie formacje polskie przy wojsku austriackim. W późniejszym okresie polskie legiony maszerowały przez naszą ziemię, szły przez okolice Ożarowa, Tarłowa. Przeprawiały się przez Wisłę w kierunku Annopola. Radni w 1935 roku nadali Marszałkowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ożarowa.

?php>

 Podczas uroczystości na Placu Wolności burmistrz Marcin Majcher wystąpi z przemówieniem okolicznościowym, w którym przypomni inicjatywy gminy związane z obchodami jubileuszu, odsłonięcie Pomnika Niepodległościowego w Ożarowie przed czterema laty, popiersia Marszałka w Jakubowicach w tym roku. Mieszkańcy odmówią wspólnie modlitwę i zaśpiewają Hymn Narodowy. Będzie Apel Poległych, złożone zostaną kwiaty i wieńce przed Pomnikiem Niepodległościowym.

?php>

 Niecodziennym zdarzeniem będzie wykonane wspólnego pamiątkowego zdjęcia wszystkich mieszkańców, którzy znajdą się na Placu Wolności. - To szczególna okoliczność z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, dokument dla przyszłych pokoleń ? podkreśla sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, który koordynuje całą akcję. - Zdjęcie będzie tak wyreżyserowane, by po roku obchodów, opisie uroczystości odbytych w szkołach, przedszkolu, instytucjach gminnych, umieścić wszystko w specjalnie przygotowanej kapsule czasu, który znajduje się pod pomnikiem na Placu Wolności. To będzie też uczczenie 450-lecia lokacji miasta Ożarowa, co przypada w przyszłym roku.

?php>

 Po uroczystościach na Placu Wolności mieszkańcy obejrzą program artystyczny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Został on przygotowany w ramach projektu ?Żeby ja cenić, trzeba ją zrozumieć? i dofinansowany ze środków Lokalnego Konkursu Grantowego ?Działaj lokalnie 2018? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Konkurs ogłosił Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu wze współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

?php>

Przygotowane przez grupę artystyczną ?Iskra? oraz chór Zespołu Szkół imienia Edwarda Szylki w Ożarowie widowisko ?Gdzież ta Rzeczpospolita. Od potęgi i wielkości przez niewolę do wolności? odbędzie się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie.

?php>

?php>

?php>

 

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%