W kolegiacie św. Michała, w minioną środę, 1 marca, mszą św. w intencji żołnierzy niezłomnych, rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, w których udział wzięli ostrowieccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, powiatu i sąsiednich gmin, a także Strzelców, Stowarzyszenia Ostrowieckich Patriotów, Nadleśnictwa Ostrowiec Św., Stowarzyszenia Kibiców KSZO, Klubu Gazety Polskiej z Ostrowca, Ruch Republikańskiego z Ostrowca oraz Harcerzy, młodzieży szkolnej oraz pocztów sztandarowych instytucji publicznych.
?php>Ks. dziekan Jan Sarwa przypomniał przesłanie obchodzonego święta ?oddanie hołdu żołnierzom, których komunistyczny reżim zepchnął w niebyt na długie lata, a którzy nie dali się złamać, składając swoje życie na ołtarzu wolności za Ojczyznę. Wiceprezes ostrowieckiego koła ŚZŻAK, Zdzisław Bzymek przypomniał historię powstania Armii Krajowej i jej losów po odzyskaniu przez Polskę pseudowolności. Uczestnicy przeszli przy akompaniamencie orkiestry dętej MCK, pod pomnik żołnierzy AK, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Tam też o znaczeniu obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych dla współczesnych pokoleń mówili: senator Jarosław Rusiecki i poseł Marzena Okła ?Drewnowicz.
?php>?php>Drugą odsłoną uroczystości był wernisaż wystawy na Rynku pt. ?Rotmistrz Witold Pilecki 1901 -1948?, prezentującej życiorys jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych.
?php>?php>?php>
?php>
?php>Natomiast w sali kina ?Etiuda? młodzież szkolna wysłuchała wykładu Marii Weber, poświęconego Emilii Malessa ps. ?Marcysia?, żonie Jana Piwnika. M.Weber, która ukończyła geografię i dziennikarstwo, od kilku lat zajmuje się tematyką historyczną.
?php>?php>Interesują ją kobiety ?żołnierze i ich dramatyczne losy. Wydała trzy książki poświęcone kobietom na polu walki, w tym biografię E.Malessy. Jak mówi, do ?odkłamywania? historii kobiet ?Żołnierzy Wyklętych i pokazywania ich znaczącej roli w walce o wolność oraz heroicznego poświęcenia, zachęcili ją przyjaciele, żołnierze AK.
?php>Wieczorem, ulicami miasta, przeszedł III Marsz ?Tropem Wilczym -1963?, a jego uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku przy rondzie Narodowych Sił Zbrojnych i odmówili modlitwę ?O wielką Polskę?. W ?Marszu?? uczestniczyło spora rzesza młodzieży, o jego oprawę zadbali kibice KSZO, a nad sprawnym przebiegiem czuwali ostrowieccy ?Strzelcy? i harcerze z 07 WDH ?Wataha?. Maszerującym osobiście podziękowały małżonka i córka majora Tadeusza Muchy ps. ?Róg? - żołnierza AK, ROAK i WiN.
?php>?php>?php>W piątek, 3 marca, obchody święta przeniosły się do auli WSBiP, w której najpierw ?Ostrowieccy Patrioci? wręczyli dyplomy dla osób i instytucji, które wsparły akcję ?Rodacy Bohaterom?, a następnie swoje prelekcje o podziemiu niepodległościowym i Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych prezentowali kolejno dr Marek Jedynak i dr Tomasz Ossowski. Głównym punktem spotkania w murach ostrowieckiej uczelni była premiera filmu ?Bitwa Pod Rząbcem - historia prawdziwa?.
?php>W sobotę rano, 4 marca, rozpoczął się turniej strzelecki pod patronatem starosty ostrowieckiego, przeprowadzony na strzelnicy ?Świt? w Starachowicach, a organizowany dla młodzieży ostrowieckich szkół przez Związek Strzelecki ?Strzelec?.
?php>?php>Niech żałują wszyscy, którzy tego dnia wieczorem nie wybrali się do ?Perspektyw? na koncert ?Pozytywki?. Zespół zaprezentował potężną dawka ostrej muzyki rockowej z patriotycznym przesłaniem.
?php>?php>Z kolei w niedzielę wieczorem, 5 marca, w Domu Parafialnym ?Michael?, przy harcerskim kominku, odbyło się spotkanie ?Wspomnienie o Żołnierzach Wyklętych?. Uczestniczyła w nim spora grupa ostrowczan.
?php>(DaK, am)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz