Zamknij

Dr Magdalena Cubała-Kucharska: -Nadaj życiu zdrowy rytm

00:38, 12.03.2022
Skomentuj

Każdy z nas dzisiaj ma własną miarę sukcesu. Dla większości z nas kojarzy się on z realizacją pasji  - zawodowej, podróżniczej czy w swoim hobby. Chcemy to zawsze połączyć z udanym życiem osobistym. Problemem jest to, że doba ma 24 godziny a organizm ma swoje prawa - nie możemy bombardować go zadaniami, musimy o niego zadbać - w przeciwnym razie mogą rozpocząć się problemy ze zdrowiem.

?php>

Organizm to nie maszyna

?php>

Dzisiejszy świat pędzi w zawrotnym tempie, a my robimy wszystko aby za nim nadążyć. Często stawiamy życie zawodowe ponad nasze zdrowie- przepracowując się, wystawiając na stres, jedząc posiłki nieregularnie i w tak zwanym ?międzyczasie?. Wszystkie procesy w naszym organizmie podlegają pewnym rytmom o czym powinniśmy pamiętać. Zachowanie prawidłowej równowagi między układami sprawia, że nasze ciało pozostaje w harmonii, a nasze działania są bardziej efektywne - możemy dłużej pracować bez zmęczenia, lepiej trawimy pokarmy, itp.
?php>

- Nadmierne obciążenie pracą, przebodźcowanie, intensywne kontakty społeczne sprawiają, że tracimy łączność z własnym ciałem -  przestajemy go słuchać. Łatwo wtedy przeoczyć drobne symptomy, które już wskazują na wypalenie. Zaczynamy się o nie martwić dopiero w momencie, gdy dostajemy bardzo wyraźne i mocne sygnały, które mogą już być rozpoczynającym się stanem chorobowym ? mówi dr. n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, ekspert medycyny integracyjnej.

?php>

?php>

Co w naszym organizmie podlega rytmom?

?php>

Rytmom podlegają procesy trawienia - pomiędzy posiłkami zachodzi zjawisko Wędrującego Kompleksu Motorycznego. Posiłki powinniśmy jeść o podobnych porach, kiedy nasz organizm jest na to gotowy oraz zanim zaczniemy czuć tzw. ssanie z głodu. Co dla wielu może być zaskakujące rytmom podlegają procesy aktywności i odpoczynku, jak również wydzielanie hormonów (np. hormonów nadnerczy, które równocześnie są hormonami walki i ucieczki  - kortyzol, adrenalina lub hormonami odpoczynku i spokoju - noradrenalina. Rytmiczne jest także wydzielanie w szyszynce melatoniny, od której zależy nasz sen). Nasza praca w ciągu dnia także podlega rytmom. Zmiany w naszym organizmie zachodzą zgodnie z porami roku, przykładem tego jest to, że wiele osób na wiosnę widzi u siebie mimowolną utratę wagi.

?php>

Jak zachować harmonię obecnie?

?php>

Najważniejsza jest odpowiednia ilość snu. Bez względu na to czy jesteśmy skowronkami czy sowami - należy spać ok. 8 godzin na dobę. Ważne jest zadbanie o to, aby niczym przed snem się nie rozpraszać, nie należy załatwiać nic na laptopie, zamęczać myśli projektami, które czekają nas w najbliższym czasie. Należy wywietrzyć dobrze pomieszczenie a także zastosować ćwiczenia oddechowe. Ważne jest wyeliminowanie źródła niebieskiego światła - ekranu komputera czy telewizora. W pomieszczeniu powinien panować półmrok - jest on ważny dla regeneracji pręcików w oku - to poprawia wzrok. Kolejną niezwykle ważną kwestią jest regularne jedzenie posiłków.  Bez względu na to, czy spożywa się trzy czy pięć w ciągu dnia, należy jeść je z należytym skupieniem.

?php>

- Trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej. W momencie, gdy pokarm dociera do żołądka, rozpoczyna się zjawisko zwane migrującym kompleksem motorycznym (MMC) - jest to proces trawienia i następnie ?sprzątania? w przewodzie pokarmowym. Jedzenie w stresie, brak skupienia powoduje, że MMC nie zachodzi prawidłowo. To może prowadzić do chorób jelit takich jak zespół rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim ? dodaje dr. n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

?php>

Ważne jest, aby po każdych 1,5-2 godzinach pracy robić sobie przerwę na ćwiczenia. Należy jak najczęściej patrzeć na zieleń - jest to relaks, którego nic nie zastąpi. Wart wystawiać się na światło słoneczne - wspomaga to wydzielanie witaminy D. Witaminy D i tak w Polsce będziemy mieć za mało, więc należy ją suplementować. Odpowiada ona nie tylko za zdrowe kości, ale także za prawidłową odporność, chroni nas przed ciężkim przebiegiem chorób wirusowych.

?php>

Ręka na pulsie

?php>

Bóle głowy, zaburzenia koncentracji, zmęczenie, trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy, zgaga, wzdęcia, zaparcia, biegunki bóle mięśni, bóle kręgosłupa itd. mogą być także przejawem chorób - począwszy od infekcji przewlekłych (np. poprzedzonych bólem gardła mononukleozy zakaźnej lub wirusa coxackie) po choroby ogólnoustrojowe, w tym Hashimoto, przewlekłej choroby jelit, chorego układu nerwowego. Jeżeli zaobserwujemy je u siebie należy jak najszybciej udać się do lekarza.

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%