Zamknij

Mała karta o wielkiej mocy. Zabierz kartę EKUZ na ferie!

15:15, 15.01.2025 Aktualizacja: 15:16, 15.01.2025
Skomentuj

Przed nami ferie. Te osoby, które planują zimowy wyjazd powinny pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej mamy pewność, że otrzymamy pomoc medyczną za granicą - w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria).

Dlaczego warto zabrać kartę EKUZ na narty?

1.Wypadki na stoku się zdarzają.

Jazda na nartach to świetna zabawa, ale niesie też ryzyko urazów. Nawet jeśli jesteś doświadczonym narciarzem, inni na stoku mogą nie być tak ostrożni. EKUZ zapewni Ci dostęp do opieki medycznej w sytuacji, gdy ulegniesz wypadkowi.

2. Koszty leczenia za granicą są wysokie.

Bez EKUZ za leczenie w krajach UE musisz zapłacić z własnej kieszeni. Na przykład transport karetką czy leczenie w szpitalu mogą kosztować nawet tysiące euro. Dzięki EKUZ koszty te zostaną znacząco ograniczone lub całkowicie pokryte.

3. Szybki dostęp do opieki zdrowotnej.

Karta EKUZ to niezbędnik każdego narciarza wyjeżdżającego za granicę. Dzięki niej masz pewność, że w razie wypadku czy nagłej choroby otrzymasz niezbędną pomoc medyczną na terenie Unii Europejskiej oraz krajów EFTA.

Warto pamiętać !

EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica. Karta dla osób niewidomych lub niedowidzących jest oznakowana naklejką z alfabetem Braille’a.

Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego, zanim skorzystasz z usług lekarza, sprawdź, czy jesteś u takiego, który honoruje kartę EKUZ.

Z EKUZ masz prawo do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa
  • na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz).

Leczenie z EKUZ nie obejmuje:

  • planowych operacji i zabiegów
  • kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (chyba że dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu)
  • kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego, jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem – koniecznie sprawdź przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ oraz rozważ dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

Ile jest ważna karta?

Karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18 urodzin.

Wniosek o wydanie karty można złożyć między innymi w naszej Sali Obsługi Klientów przy al. IX wieków Kielce 2a w Kielcach lub przez Internet. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub aplikacji mojeIKP. Można również skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Wyrobienie karty jest bezpłatne.

 Tylko w 2024 roku ponad 55 tysięcy osób wyrobiło kartę EKUZ w Świętokrzyskim Oddziale NFZ. Przez cały 2023 rok było ich niecałe 50 tys.

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%