Zdaniem radnego Marcina Marca istnieje potrzeba wsparcia lokalnych przedsiębiorców na czas remontu ulicy 11-go Listopada. W odpowiedzi ostrowieckiego Urzędu Miasta słyszymy, że takie mechanizmy istnieją, ale podmioty same muszą zgłosić, że chcą z ulg skorzystać i mają ku temu przesłanki.
?php>
-Zwracam się z propozycją udzielenia wsparcia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przy ul. 11-go Listopada, głównie na odcinku od skrzyżowania z ul. Władysława Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Jana Samsonowicza- pisze w interpelacji radny Marcin Marzec. Mowa tu o kilku firmach, tj. komis samochodowy, myjnia bezdotykowa, serwis wymiany ogumienia i napraw pojazdów samochodowych oraz dużego zakładu produkującego blachodachówkę i inne pokrycia dachowe oraz innych podmiotów gospodarczych, funkcjonujących w tym rejonie. Z moich rozmów z przedsiębiorcami wynika, że odczuli oni znacząco zmniejszenie przychodów w momencie rozpoczęcia remontów nawierzchni dróg dojazdowych, prowadzących do ich firm. Jedynie nieliczni klienci decydują się na dojazd skrajnie rzadko używanymi traktami komunikacyjnymi, które doprowadzają i tak do remontowanej ulicy i doprowadzają do konieczności łamania zakazów ruchu, co grozi negatywnymi skutkami w postaci mandatów karnych. To skutecznie odstrasza i zniechęca do korzystania z dotychczasowej oferty zlokalizowanych tam firm i skorzystania z oferty konkurencji.
?php>
Radny Marcin Marzec w swej interpelacji poddał pod rozwagę możliwość umorzenia (lub obniżenia wymiaru) podatku od nieruchomości dla owych podmiotów gospodarczych za okres niedogodności związanych z remontem ulic dojazdowych.
?php>
- Przedsiębiorcy są otwarci na każdą możliwą formę wsparcia w tej trudnej dla nich sytuacji- akcentuje radny. Myślę, że podjęcie działań w tym kierunku przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości dla w/w podmiotów oraz udowodni, że gmina dba o interes bardzo ważnej dla miasta grupy społecznej, jaką są przedsiębiorcy. To oni bowiem ponosząc każdego dnia ryzyko gospodarcze, dają zatrudnienie naszym mieszkańcom i płacą lokalne podatki zasilające budżet miasta. Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest możliwość niesienia
?php>
tego typu pomocy w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej podatnika.
?php>
- Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z ulgi podatkowej ? słyszymy. Organ podatkowy na wniosek podatnika, w przypadku ważnego interesu podatnika lub ważnego interesu publicznego, może odroczyć termin płatności podatku, rozłożyć zapłatę podatku na raty lub umorzyć w całości lub w części zobowiązanie podatkowe. Przewidziane ulgi podatkowe są formą pomocy udzielonej podatnikowi po to, by przez stosowanie zasady egzekwowania podatku nie doprowadzić do skutków niepożądanych z punktu widzenia zarówno społecznego, jak i indywidualnego, odnoszącego się do osoby podatnika oraz jego najbliższych, a także osób zależnych od niego. Dodatkowo w przypadku składania przedmiotowego wniosku przez osobę fi zyczną prowadzącą działalność gospodarczą, podatnik musi wziąć pod uwagę również regulacje dotyczące udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom. Składając wniosek o zastosowanie jednej z wymienionych ulg podatkowych, podatnik powinien go uzasadnić. W interesie podatnika zatem leży podanie do wiadomości organu podatkowego wszystkich istotnych okoliczności sprawy i ich odzwierciedlenia w złożonych dokumentach.
?php>
Jak przyznaje Urząd Miasta, w odniesieniu do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przy ul. 11-go Listopada i uiszczających podatki lokalne za nieruchomości położone przy tej ulicy, w przypadku spadku płynności finansowej, podatnicy mają możliwość wniesienia podania do Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego o zastosowanie jednej z ww. ulg podatkowych. Należy jednak pamiętać, że wyjątkowość sytuacji uzasadniającej udzielenie ulgi nie musi wynikać z faktu, że sytuacja wnioskodawcy spowodowana została zdarzeniami losowymi. Wyjątkowość ta może przejawiać się również w bieżącej sytuacji ekonomicznej i rodzinnej podatnika, wynikającej z wysokości uzyskiwanych dochodów oraz ponoszonych wydatków. Każde wniesione podanie będzie rozpatrywane indywidualnie.
?php>
Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim przyznaje, że mając w perspekty wie rozbudowę drogi wojewódzkiej 754 (czyli ciągu ulic: Aleja 3-go Maja, Okólna, Denkowska, Mieczysława Radwana), podobne problemy mogą wystąpić na dużo większą skalę, jest to jednak nieunikniony skutek prowadzenia inwestycji.
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz