Zamknij

Rozmowy o problemach hutnictwa w Kancelarii Prezydenta RP

10:39, 18.05.2021 Aktualizacja: 03:55, 19.05.2021
Skomentuj

Związkowcy z Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ ?Solidarność? na czele z przewodniczącym Andrzejem Korolem oraz szefem hutniczej organizacji w Celsa Huta Ostrowiec Wojciechem Krasuskim, spotkali się w Pałacu Prezydenckim z ministrem Pawłem Szrotem.

?php>

-Rząd na razie pozostaje głuchy na nasze postulaty, dlatego postanowiliśmy u Prezydenta RP poszukać orędownika naszych racji ? mówi Wojciech Krasuski. -Mamy nadzieję, że Prezydent Andrzej Duda wykaże dużo większe zrozumienie dla naszych postulatów związanych z ochroną miejsc pracy w warunkach rosnących wymagań wobec hutnictwa, jako przemysłu energochłonnego. Jesteśmy za Zielonym Ładem, ale chcemy by jego wprowadzanie w życie nie odbywało się kosztem hutnictwa i tworzącego przez ten przemysł miejsc pracy.

?php>

Jak się dowiedzieliśmy, podczas spotkania przedstawiono bieżącą sytuację sektora producentów stali. Mówiono o strategicznej roli branży stalowej w budowaniu zielonej transformacji, możliwości budowy państwowego sektora stalowego jako zabezpieczenia łańcucha dostaw dla zakładów będących własnością państwa. Nie zabrakło tematów, dotyczących działań na poziomie regulacyjnym na rzecz krajowego sektora hutniczego. Wymieniano poglądy, dotyczące obniżenia kosztów energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych, wyzwań regulacyjnych z zakresu ochrony środowiska i ochrony przed przywozem stali spoza Unii Europejskiej.

?php>

Jak podkreśla Andrzej Korol, hutnictwo wzorem innych krajów powinno być przemysłem strategicznym dla naszego kraju. Od dawna ?Solidarność? postuluje o powołanie osoby zajmującej się branżą stalową. Osoby, która ma wieloletnie doświadczenie zdobyte w tym przemyśle i która skutecznie zepnie interesy branży podzielone między wieloma ministerstwami. Nasz kraj powinien bowiem energicznie zabiegać o stworzenie narodowej firmy zajmującej się produkcją stali. Tymczasem przyglądamy się jak obcy kapitał kupuje np. Hutę Częstochowa z działająca stalownią elektryczną. Ledwo daje sobie radę Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie. Ze względu na bezpieczeństwo i zapewnienie dostaw stali, bez której nie przeprowadzimy zielonej transformacji są to konieczne naszym zdaniem inwestycje. Inaczej po branży górniczej hutnictwo będzie kolejną do likwidacji.

?php>

?php>

Jak mówi Wojciech Krasuski, jeżeli w Krajowym Planie Odbudowy potwierdza się istotną rolę, jaką ma odegrać ten plan w kierunku transformacji gospodarki zgodnej z polityką Zielonego Ładu, konieczne jest wzmocnienie pozycji oraz promocji tych gałęzi przemysłu, które są kluczowe do realizacji tego celu. Należy uwzględnić potencjalne inwestycje sektora hutnictwa stali, które będą kluczowe dla wsparcia procesu redukcji emisji dwutlenku węgla w Polsce oraz bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Dzięki wykorzystaniu produktów przemysłu salowego możliwa staje się cała transformacja energetyczna, plan zwiększenia roli gazu ziemnego a docelowo wodoru, budowy nowych instalacji ferm wiatrowych, elektromobilności z konieczną wymianą taboru wykorzystanego w komunikacji oraz dalszy rozwój transportu kolejowego. Przemysły energochłonne nie udźwigną jednak kosztów wprowadzonej w tak krótkim czasie transformacji. W tym celu konieczne jest stworzenie ogólnopolskich programów wsparcia dla tych firm w zakresie poprawy efektywności energetycznej, robotyzacji i cyfryzacji oraz inwestowania w magazyny energii i odnawialne źródła energii. W innym wypadku możemy spodziewać się kolejnych decyzji o likwidacji poszczególnych zakładów do ucieczki całych branż w ramach tzw. carbon leakage. Przykładem jest likwidacja wielkiego pieca i stalowni w Krakowie. Ostatnia informacja prasowa, że największy producent stali w Polsce ArcelorMittal ma zamiar zainwestować w rozwój swego zakładu w Krzywym Rogu na Krainie też wywołuje falę domysłów do zrealizowania planowanych i koniecznych inwestycji w hucie w Dąbrowie Górniczej.

?php>

Związkowcy są przekonani, że efekty da wprowadzenie rozwiązań ustawowych obniżających koszty funkcjonowania rynku mocy poprzez reparametryzację opłaty mocowej. Niezbędna jest również intensyfikacja działań mających na celu obniżenie hurtowych cen energii, w tym umożliwienie wzrostu transgranicznej wymiany energii elektrycznej. Chodzi też o to,  żeby przy właściwych warunkach transformacji polskiej energetyki zapewnić to, by jej koszty nie wpłynęły na nadmierny wzrost kosztów energii elektrycznej.

?php>

W rozmowach w Kancelarii Prezydenta RP, związkowcy mówi o tym, by ułatwić transformację przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, choćby poprzez wsparcie projektów wpisujących się w regulacje unijne i krajowe. Realizację tego komponentu  należałoby rozpocząć od rozgraniczenia gospodarowania odpadami komunalnymi od gospodarowania pozostałymi odpadami wykorzystywanymi przez sektor przemysłowy. Konieczne staje się stworzenie ram prawnych umożliwiających gospodarowanie odpadami zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wypracowanie z przemysłem nowych rozwiązań prawnych ? np. poprzez zdefiniowanie odpadowych ?surowców wtórnych? i wprowadzenie ułatwień regulacyjnych dla tej grupy.

?php>

Wojciech Krasuski jest przekonany, że zapewnienie ochrony przed wprowadzeniem produkcji z UE, wyznaczenie racjonalnych benchmarków i wspieranie redukcji emisji dwutlenku węgla z uwzględnieniem zachowania konkurencyjności przemysłu względem krajów spoza UE, może przynieść pożądany efekt. Wprowadzenie nowych instrumentów ochronnych przed nadmiernym importem z obszaru spoza UE (Białorusi, Ukrainy, Turcji, Chin) powinno być komplementarne z rozporządzeniami Unii Europejskiej. Wreszcie powinno także nastąpić spodziewane wprowadzenie mechanizmów dostosowania cen w granicach UE dla importowanych produktów wysokoemisyjnych, które pozwoliłoby na stopniowe przechodzenie od unijnych mechanizmów systemu handlu emisjami spalin do mechanizmów podatkowych przy jednoczesnym stopniowym wygaszaniu darmowych uprawnień. 

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...

W.S.

07:45, 2025-07-03

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

0%