W wyjątkowy i pełny humoru świat Kabaretu Starszych Panów, licznie przybyłą publiczność zabrała Miejska Bibliotek Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas wieczoru literacko –muzycznego poświęconego twórczości Jeremiego Przybory. Spotkanie uświetniło Tydzień Bibliotek oraz upamiętniło 20. rocznicę śmierci współtwórcy Kabaretu Starszych Panów.
Organizatorami wspaniałego wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga –Grudzińskiego, filia w Ostrowcu Świętokrzyskim, Miejskie Centrum Kultury, Studium Wokalne Pandora przy MCK z gościnnym udziałem gitarzysty Gabriela Farysa i lektora Dawida Romanika.
-Tydzień bibliotek trwa, jak wiemy 8 -15 maja, dzisiaj spotkanie literacko -muzyczne poświęcone Przyborze - podkreślił dyrektor MBP, Paweł Górniak. Już po raz kolejny w takiej podobnej formule się spotykamy kiedy łączymy siły wszystkich bibliotek ostrowieckich, MCK, Studia Wokalnego Pandora, po to, aby zasmakować w dobrym słowie i przybliżyć nieco tę twórczość. Jak widać sala pęka w szwach. Spotkanie było bezpłatne, ale biletowane z uwagi na miejsce, którym dysponujemy.
- Dzisiaj Przybora, z tym wszystkim co ma najlepszego, z paradoksem, otwartością , bezpośrednią historią. Nieprzypadkowy dobór tekstów, garderoba biało-czarna, bo telewizja była wtedy biało-czarna, ale z elementem kolorowym każdy z nas, piosenka, tekst, wiersz, dialog, wszystko to, co w tamtym czasie trzeba było przemyśleć, napisać, uniknąć cenzury i dotrzeć do świadomego słuchacza i widza, żeby go rozbawić - mówił tuż przed wieczorem literacko -muzycznym wicedyrektor MCK, Marek Cichosz. Mamy nadzieję, że to, co dzisiaj się wydarzy, naszą publiczność rozbawi. Czy to będą urodziny czy rocznica śmierci będziemy sobie wybierać tych naszych wielkich i będziemy próbować doskoczyć do ich poziomu. Tak w zasadzie od Osieckiej począwszy , na każdym tym wydarzeniu jest komplet. Nas to cieszy i mamy nadzieję, że publiczność również zadowolona wychodzi. To nie jest ostatnia rzecz w tym roku. Będzie się działa.
Wieczór rozpoczęła „Szuja” w wykonaniu Małgorzaty Szymczyk, która prócz wspomnianej, słynnej piosenki wykonała również „Zosię i ułanów” oraz piosenkę „Tanga kat”. Na scenie swój popis aktorsko- literacki w piosenkach „Dziewicę Anastazję” i „Zmysły prysły dała Anna Filipczak z prowadzonego przez Ewę Goworowską Studia Wokalnego Pandora. Zebrani wysłuchali także w pięknych wykonaniach wokalnych Sandrę Stolarską, Julię Salamon, Julię Jarzębak, Aleksandrę Cieślik i Lilę Czarnecką.
Teksty piosenek czytane zaprezentowały: Anna Sokołowska, Edyta Wojtiuk – Wołodkiewicz, Barbara Pawelec, Beata Pater oraz Ewa Goworowska. W programie literacko – muzycznym znalazły się także z radiowego teatrzyku „Eterek” i cyklu programów telewizyjnych "Divertimento" humoreski, które wykonali Barbara Bakalarz – Kowalska, Marek Cichosz i Dawid Romanik. Scenografię przygotowali Marlena i Bartłomiej Kot.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz