Zamknij

Van Rij Gallery z Ćmielowa na festiwalu ArtVilnius

10:56, 08.10.2024 . Aktualizacja: 10:57, 08.10.2024
Skomentuj

W miniony weekend w Wilnie odbyły się Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius. Stolica Litwy, dotychczas kojarzona raczej z pięknem barokowej architektury i bogatym dziedzictwem, stopniowo stała się ważnym ośrodkiem sztuki modernistycznej. Tegoroczna, 15. edycja festiwalu pokazała bogatą selekcję sztuki regionu i całej Europy Północnej. Wśród 67 galerii i 15 instytucji artystycznych z 14 krajów znalazł się także jeden polski reprezentant, związana z Ćmielowem – Van Rij Gallery.

Van Rij Gallery, znana z promowania polskich artystów współczesnych, zaprezentowała m.in. prace uznanego rzeźbiarza Pawła Orłowskiego, którego charakterystyczne, skubizowe rzeźby zdobyły uznanie krytyków i kolekcjonerów.

-Dzieła Orłowskiego to przykład nowoczesnej sztuki, która wyrasta z polskiej tradycji, ale jest odważnie osadzona we współczesnych trendach światowych – mówi Katarzyna Rij, właścicielka galerii. Najnowsze prace artysty, które można było oglądać ostatnio podczas solowej wystawy na Wawelu, w Mazowieckim Centrum Sztuki Elektrownia w Radomiu oraz na 2. Biennale Sztuki w Mościcach w Tarnowie, zostały zaprezentowane również w Wilnie.

15. jubileuszowa edycja ArtVilnius przyciągnęła rzesze krytyków, kuratorów i kolekcjonerów z całego świata. Ponad 300 artystów przedstawiło swoje najnowsze prace, a wśród zaproszonych były galerie oraz twórcy m.in. z Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Francji czy Niemiec.

-Udział w ArtVilnius'24 stanowił dla nas wyjątkową okazję do prezentacji naszej galerii na arenie międzynarodowej, co świadczy o naszym zaangażowaniu w promowanie współczesnej sztuki polskiej i budowaniu jej renomy poza granicami kraju – mówi Katarzyna Rij.

Galeria zaprasza również do odwiedzenia swoich siedzib w Krakowie i Ćmielowie.

Goście odwiedzający ArtVilnius’24 odnaleźli sztukę nie tylko w ramach festiwalu. Stolica Litwy zaoferowała liczne przestrzenie alternatywne, które sprzyjały eksperymentom i twórczej ekspresji, co czyniło Wilno prawdziwym magnesem dla artystów oraz kuratorów szukających świeżych, odważnych idei. Przykładem tego jest artystyczna, niezależna dzielnica Uzupis, która ogłosiła się „republiką” z własną konstytucją, symbolami oraz świętami. Jest to też mekka wileńskich artystów, znana z bohemy, twórczej atmosfery czy wyjątkowej, wolnościowej tożsamości. Nie można nie wspomnieć też o Muzeum Sztuki Współczesnej w Wilnie, zwanym MO Museum, które oferuje nie tylko wystawy, ale także programy edukacyjne oraz wydarzenia artystyczne, angażujące szeroką publiczność. To dynamiczna instytucja prezentująca kolekcje od lat 60. XX wieku po współczesność, a jej budynek, zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, zdobył wiele nagród architektonicznych i sam w sobie jest dziełem sztuki.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%