Z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach oraz Parafii Przemienienia Pańskiego w Białogonie odbył się wernisaż wystawy „Orły Polskie Stanisława Hadyny”.
Stanisław Hadyna urodził się w 1984 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim i jest absolwentem Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest doktorantem Uniwersytetu w Rzeszowie.
Orły Stanisława Hadyny są efektem jego blisko 25- letniej pracy artystycznej i odwołują się do historycznego oraz artystycznego dziedzictwa narodowego. To pokłosie działalności, którą rozpoczął już w wieku 14 lat. To wtedy jako uczeń szkoły podstawowej, przyglądając się żmudnej pracy swojego ojca, rzeźbiarza Gustawa Hadyny, wyrzeźbił historyczne przedstawienie orła pochodzącego z czasów Księstwa Warszawskiego.
Przypomnijmy tylko, że znakiem rozpoznawczym tak uznanego artysty rzeźbiarza, jakim był Gustaw Hadyna, były pomnikowe popiersia i portrety rzeźbiarskie. Wspólnie z Jerzym Fronczykiem zaprojektował Pomnik -Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie i pomnik poświęcony „Jędrusiom” w Bogorii. Był autorem pomników Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego Zawisza Czarny stoi w Garbowie. Czterometrowy Piotr Ściegienny z czerwonego piaskowca znajduje się w Lublinie, a Triady Temidy - na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim. W Tarnobrzegu, na jedynym z osiedli mieszkaniowych, stoi jego ceramiczna rzeźba „Pokolenie”, w Sandomierzu w rynku - rzeźba Macierzyństwo, ceramiczna pobrązowiona rzeźba Pieta oraz ulotny Chrystus Zmartwychwstały na grobie Księży Emerytów. W Stalowej Woli zaś stoi jego rzeźba legendarnej Haliny Krępianki prowadzącej Tatarów. Ceramiczne popiersie Wincentego Witosa stoi przed szkołą w Janowie Lubelskim. W Radzyniu przed pałacem - popiersie kompozytora Karola Lipińskiego w brązie.
Gustaw Hadyna miał w swoim dorobku setki rzeźb, liczne wystawy indywidualne oraz wygrane konkursy. W jego pracowni powstawały nowe pomniki wielkich Polaków, płaskorzeźby, medaliony, odlewy z brązu i rzeźby ceramiczne. Zrobił co najmniej piętnaście popiersi wielkich Polaków - Kościuszki, Witosa i Piłsudskiego oraz polskich pisarzy - Reja, Kochanowskiego, Gombrowicza oraz Iwaszkiewicza, a także liczne medaliony, formy porcelanowe i odlewy, w tym Matkę Boską Katyńską wykonaną jedynie w dwóch egzemplarzach, którą można oglądać w sali wystawowej Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.
Wspominamy Gustawa Hadynę, gdyż można rzec, że ten twórczy patriotyzm u Stanisława Hadyny rozwija się pokoleniowo. W jego dorobku rzeźbiarskim szczególne miejsce zajmują historyczne i artystyczne przestawienia orła białego – symbolu męstwa, honoru oraz suwerenności Polski. Dlaczego inspirowane Godłem Polski płaskorzeźby stanowią tak wyjątkową formę sztuki? Artysta przecież nie tylko oddaje piękno narodowego symbolu, ale również zachęca do zgłębiania historii naszego kraju.
- To bardzo pionierskie spojrzenie na orła poczynając od naszych pradziejów, od starożytnej Grecji, Rzymu po czasy nowożytne. Szczególnie ważna jest jego symbolika w naszej historii na przestrzeni wielu wieków, od powstawania państwowości Polski, poprzez okres świetności, upadku, niewoli, walk niepodległościowych po odzyskiwanie wolności – czytamy w katalogu artysty „Orły polskie”.
Wystawę „Orły Polskie Stanisława Hadyny”, którą można było oglądać w ubiegłym roku we foyer Kina Etiuda w Ostrowieckim Browarze Kultury, teraz można oglądać w Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach do 6 grudnia.
Jadzia05:47, 22.11.2024
0 0
Ko Ty jesteś? Polak mały! Jaki znak Twój? Orzeł Biały!